Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Historia Święta Niepodległości
2024-11-11, 06:45 Autor: IAR/O.Kłosińska/K.Koziełł/dok.

Historia Święta Niepodległości

Flaga Polski [fot. Wanda Kownacka]
Flaga Polski [fot. Wanda Kownacka]
11 listopada jest w Polsce Narodowym Świętem Niepodległości. Właśnie 11 listopada 105 lat temu Rada Regencyjna przekazała władzę wojskową Józefowi Piłsudskiemu, przybyłemu wcześniej do Warszawy z więzienia w Magdeburgu. Tego samego dnia zakończyła się I wojna światowa. W jej wyniku upadły trzy europejskie mocarstwa, które wcześniej dokonały rozbioru Polski, a zwycięskie państwa ententy zaaprobowały plan utworzenia niepodległego państwa polskiego. Nasz kraj ponownie znalazł się na politycznych mapach Europy po 123 latach zaborów.
11 listopada - jako dzień odzyskania niepodległości - jest datą umowną i nie od razu stał się świętem państwowym. Przez pierwsze lata istnienia odrodzonej Polski toczyły się na ten temat gorące dyskusje, a samo święto było obchodzone w różnych dniach, na przykład 14 listopada, kiedy Józef Piłsudski - oprócz wojskowej - przejął także władzę cywilną. Obchody organizowano też zwyczajowo w pierwszą niedzielę po 11 listopada. Dopiero ustawa z kwietnia 1937 roku, przyjęta 19 lat po odzyskaniu niepodległości, oficjalnie ustanowiła 11 listopada świętem narodowym. Przed II wojną światową obchodzono je dwa razy - w 1937 i 1938 roku.

W latach 1939-1944 w okupowanej przez hitlerowskie Niemcy Polsce oficjalne lub jawne obchodzenie dnia niepodległości było niemożliwe. Jednak Polacy starali się zachować pamięć o święcie - w dniach poprzedzających 11 listopada na murach, ogrodzeniach czy płytach chodnikowych pojawiały się afisze, ulotki i napisy, jak „Jeszcze Polska nie zginęła", „Polska zwycięży”, „Polska walczy”, a od 1942 roku także znak Polski Walczącej. W prasie konspiracyjnej pojawiały się okolicznościowe artykuły.

W roku 1945 komunistyczny rząd zdecydował, że świętem państwowym będzie dzień 22 lipca, kiedy ogłoszono Manifest Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego. Obchodzenie święta niepodległości 11 listopada było surowo zakazane. Odbywające się z tej okazji w latach 70. patriotyczne manifestacje uznawano za nielegalne zgromadzenia. Ich organizatorzy i uczestnicy często byli represjonowani przez ówczesne władze państwowe. Wyjątek stanowiły lata 1980-1981, kiedy za sprawą „Solidarności” przywrócono pamięć dnia niepodległości w świadomości społecznej i 11 listopada celebrowano w sposób całkowicie jawny.

Po wprowadzeniu stanu wojennego w grudniu 1981 roku i delegalizacji „Solidarności”, środowiska opozycyjne przez całe lata 80. przygotowywały niezależne od władz komunistycznych obchody wydarzeń z 1918 roku. Odprawiano nabożeństwa, organizowano marsze, składano kwiaty i wieńce w miejscach pamięci. Mimo że władze komunistyczne także włączały się w obchody, czego wyrazem było składanie kwiatów na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie, to aparat państwowo-partyjny, przy znacznym wsparciu SB, MO i ZOMO, starał się utrudniać społeczeństwu niezależne świętowanie. Manifestacje patriotyczne rozpędzano pałkami i gazem.

Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada przywrócono ustawą sejmową w 1989 roku. Dziś jest to dzień wolny od pracy i szkoły, uroczyście świętowany w całym kraju. W tym roku tradycyjnie kulminacyjnym elementem obchodów Narodowego Święta Niepodległości będzie uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza o godzinie 12.00. W uroczystościach wezmą udział najwyższe władze państwowe. Ulicami Warszawy po raz kolejny przejdzie też Marsz Niepodległości, który rozpocznie się o godzinie 14.00 na rondzie im. Romana Dmowskiego. Oprócz oficjalnych uroczystości w Warszawie organizowany jest także Bieg Niepodległości. W całej Polsce odbędzie się wiele różnego rodzaju imprez, w tym koncertów, wykładów, inscenizacji czy pochodów ulicami miast.

(więcej)

W dwudziestoleciu międzywojennym różne siły polityczne miały odmienną wizję tego, który dzień uznać za symboliczną datę powstania odrodzonej Polski. Dla piłsudczyków najważniejszym wydarzeniem było przybycie do Warszawy z magdeburskiej twierdzy Józefa Piłsudskiego i objęcie przez niego władzy nad wojskiem właśnie 11 listopada lub też objęcie władzy cywilnej, co nastąpiło 14 listopada. Polska Partia Socjalistyczna uznawała za datę odzyskania niepodległości dzień 7 listopada, kiedy powstał „rząd lubelski” Ignacego Daszyńskiego. Z kolei ruch narodowy za najważniejszy uznawał 28 czerwca 1919 roku. Tego dnia podpisano traktat wersalski, którego zapisy dotyczące Polski były głównym dziełem Romana Dmowskiego.

W 1926 roku po raz pierwszy odbyła się na placu Saskim defilada. Trzy dni wcześniej - 8 listopada - Józef Piłsudski, będący wówczas premierem, wydał okólnik, który ustanawiał dzień 11 listopada dniem wolnym od pracy dla urzędników. Dzieci chodziły do szkoły 11 listopada jeszcze przez 6 lat - do 1932 roku - choć dzień ten był odmienny od pozostałych: organizowano uroczyste akademie, a dla nauczycieli przygotowano podręczniki, jak te akademie mają wyglądać.

Do 1937 święto nie zawsze było obchodzone 11 listopada. Uroczystości często organizowano w pierwszą niedzielę po 11 listopada. W 10. rocznicę odzyskania niepodległości, 11 listopada 1928 roku, stołeczny plac Saski nazwano placem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Gmachy państwowe udekorowano girlandami i flagami narodowymi, na Starym Mieście odbył się uroczysty pochód żołnierzy.

11 listopada stał się oficjalnym Świętem Niepodległości w 1937 roku, dwa lata po śmierci Józefa Piłsudskiego, by uczcić objęcie przez niego władzy wojskowej w Królestwie Polskim 11 listopada 1918 roku.

Zobacz także

2025-01-15, godz. 12:45 Wystawa porcelany tułowickiej w MBP w Opolu Porcelanę z zakładów Frankenbergów i Schlegelmilchów w Tułowicach można oglądać do końca lutego na wystawie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu… » więcej 2025-01-15, godz. 11:09 Dewastacja pomnika Umschlagplatz; prokuratura wszczęła śledztwo Prokuratura Rejonowa Warszawa Śródmieście-Północ wszczęła śledztwo w sprawie uszkodzenia elementu pomnika Umschlagplatz - informuje środowa "Gazeta Wyborcza"… » więcej 2025-01-15, godz. 10:17 160 lat temu urodził się Marceli Godlewski, ksiądz katolicki, proboszcz warszawskiego getta 15 stycznia 1865 r. urodził się Marceli Godlewski, ksiądz katolicki, proboszcz parafii pw. Wszystkich Świętych, która podczas niemieckiej okupacji znalazła… » więcej 2025-01-15, godz. 09:48 O czym pisali do siebie Maria Skłodowska-Curie i Albert Einstein? Wychodzi książka ze zbiorem ich listów 32 listy, jakie wymienili między sobą Maria Skłodowska-Curie i Albert Einstein między 1911 a 1932 r. przeczytać można - wraz z komentarzami - w nowej publikacji… » więcej 2025-01-14, godz. 13:19 Po 80 latach godny pochówek dla ofiar UPA - ekshumacja polskich ofiar zbrodni w Puźnikach na Ukrainie Będzie ekshumacja polskich ofiar zbrodni w Puźnikach na Ukrainie. Od dziesięcioleci czekali na to mieszkańcy gminy Prudnik, do której po wojnie przesiedlono… » więcej 2025-01-14, godz. 12:36 W wieku 101 lat zmarła Marianna Krasnodębska, ps. „Wiochna” We wtorek nad ranem w wieku 101 lat zmarła w Lublinie Marianna Krasnodębska, ps. „Wiochna” - potwierdziła PAP. W 2001 r. została uhonorowana - wraz z rodziną… » więcej 2025-01-14, godz. 11:01 Nielegalne poszukiwania mogą zniszczyć cenne źródła wiedzy historycznej Jeśli przypadkowo lub podczas amatorskich poszukiwań znajdziemy przedmiot, który może mieć wartość historyczną, powinniśmy zaznaczyć miejsce znaleziska… » więcej 2025-01-14, godz. 10:15 Naukowcy z PAN zabiegają o przygotowanie polsko-ukraińskiego podręcznika do historii Naukowcy z PAN zabiegają o przygotowanie polsko-ukraińskiego podręcznika do historii. Realizacja takich projektów transnarodowych wymaga dobrego stawiania… » więcej 2025-01-14, godz. 09:51 Olga Boznańska, mistrzyni portretu, "malarka dusz" - patronką roku 2025 Sławę przyniosły jej portrety, które intrygowały, niepokoiły, odsłaniały duszę malowanej osoby. Uchwałą Sejmu najwybitniejsza polska malarka okresu… » więcej 2025-01-13, godz. 14:00 Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy AK Do kalendarza polskich świąt dojdzie kolejne - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Decyzją Sejmu będzie przypadać 14 lutego. Tego dnia 1942… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »