Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Przybyli ułani... do Kędzierzyna-Koźla. Defilada…
2024-11-11, 07:00 Autor: Grzegorz Frankowski

Przybyli ułani... do Kędzierzyna-Koźla. Defilada kawalerzystów przeszła ulicami miasta

Defilada kawalerzystów Ochotniczego Szwadronu 3. Pułku Ułanów Śląskich w Kędzierzynie-Koźlu [fot. Wiktoria Kramczyńska]
Defilada kawalerzystów Ochotniczego Szwadronu 3. Pułku Ułanów Śląskich w Kędzierzynie-Koźlu [fot. Wiktoria Kramczyńska]
Defilada na kozielskim rynku Sekcji Konnej Ochotniczego Szwadronu 3. Pułku Ułanów Śląskich uświetniła tegoroczne obchody 106. rocznicy odzyskania niepodległości w Kędzierzynie-Koźlu. To jedno z kilku wydarzeń w ramach Tygodnia Patriotycznego przygotowanych przez Muzeum Ziemi Kozielskiej.
- Staramy się, gdzie tylko możemy, kultywować piękne tradycje kawaleryjskie Wojska Polskiego – mówi rotmistrz Zbigniew Kamczyk-Godowski, dowódca jednostki.

- Jesteśmy Ochotniczym Szwadronem 3. Pułku Ułanów Śląskich, czyli dziedziczymy i kultywujemy tradycje 3. Pułku, który w okresie międzywojennym stacjonował w Tarnowskich Górach na Ziemi Śląskiej. W Koźlu jesteśmy już chyba czwarty czy piaty raz. Jesteśmy stroczeni, umundurowani zgodnie z regulaminem wzór 36, wzór 38, tak jak kawaleria przedwojenna.

Defilada kawalerzystów jak co roku wzbudziła spore zainteresowanie wśród mieszkańców Kędzierzyna-Koźla.

- Bardzo nam się podobają. Koń to jest jedno z piękniejszych zwierząt, jak to nawet w piosence chyba jest. Bardzo piękna sprawa. No jesteśmy tu już któryś raz. - Mnie bardzo się podoba, bo ja lubię koniki. W tamtym roku zdjęcia sobie z konikami robiłam. Żołnierzom się nie przyglądałam, bo jestem z mężem. Ale mundur zawsze jest ładny. Dziewczyny za mundurem sznurem.

Wydarzeniu towarzyszył pokaz szabli historycznej i szabli sportowej przygotowany przez sekcję weteranów Klubu Sportowego ''Start Opole''.

W Święto Niepodległości o godz. 15:00 w Muzeum Ziemi Kozielskiej zaplanowano Koncert Pieśni Polskich oraz wspólny śpiew pieśni patriotycznych z okresu odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Radio Opole jest patronem medialnym Tygodnia Patriotycznego.

Zobacz także

2025-01-15, godz. 12:45 Wystawa porcelany tułowickiej w MBP w Opolu Porcelanę z zakładów Frankenbergów i Schlegelmilchów w Tułowicach można oglądać do końca lutego na wystawie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu… » więcej 2025-01-15, godz. 11:09 Dewastacja pomnika Umschlagplatz; prokuratura wszczęła śledztwo Prokuratura Rejonowa Warszawa Śródmieście-Północ wszczęła śledztwo w sprawie uszkodzenia elementu pomnika Umschlagplatz - informuje środowa "Gazeta Wyborcza"… » więcej 2025-01-15, godz. 10:17 160 lat temu urodził się Marceli Godlewski, ksiądz katolicki, proboszcz warszawskiego getta 15 stycznia 1865 r. urodził się Marceli Godlewski, ksiądz katolicki, proboszcz parafii pw. Wszystkich Świętych, która podczas niemieckiej okupacji znalazła… » więcej 2025-01-15, godz. 09:48 O czym pisali do siebie Maria Skłodowska-Curie i Albert Einstein? Wychodzi książka ze zbiorem ich listów 32 listy, jakie wymienili między sobą Maria Skłodowska-Curie i Albert Einstein między 1911 a 1932 r. przeczytać można - wraz z komentarzami - w nowej publikacji… » więcej 2025-01-14, godz. 13:19 Po 80 latach godny pochówek dla ofiar UPA - ekshumacja polskich ofiar zbrodni w Puźnikach na Ukrainie Będzie ekshumacja polskich ofiar zbrodni w Puźnikach na Ukrainie. Od dziesięcioleci czekali na to mieszkańcy gminy Prudnik, do której po wojnie przesiedlono… » więcej 2025-01-14, godz. 12:36 W wieku 101 lat zmarła Marianna Krasnodębska, ps. „Wiochna” We wtorek nad ranem w wieku 101 lat zmarła w Lublinie Marianna Krasnodębska, ps. „Wiochna” - potwierdziła PAP. W 2001 r. została uhonorowana - wraz z rodziną… » więcej 2025-01-14, godz. 11:01 Nielegalne poszukiwania mogą zniszczyć cenne źródła wiedzy historycznej Jeśli przypadkowo lub podczas amatorskich poszukiwań znajdziemy przedmiot, który może mieć wartość historyczną, powinniśmy zaznaczyć miejsce znaleziska… » więcej 2025-01-14, godz. 10:15 Naukowcy z PAN zabiegają o przygotowanie polsko-ukraińskiego podręcznika do historii Naukowcy z PAN zabiegają o przygotowanie polsko-ukraińskiego podręcznika do historii. Realizacja takich projektów transnarodowych wymaga dobrego stawiania… » więcej 2025-01-14, godz. 09:51 Olga Boznańska, mistrzyni portretu, "malarka dusz" - patronką roku 2025 Sławę przyniosły jej portrety, które intrygowały, niepokoiły, odsłaniały duszę malowanej osoby. Uchwałą Sejmu najwybitniejsza polska malarka okresu… » więcej 2025-01-13, godz. 14:00 Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy AK Do kalendarza polskich świąt dojdzie kolejne - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Decyzją Sejmu będzie przypadać 14 lutego. Tego dnia 1942… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »