Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Park Akcji „Burza” z europejską nagrodą
2024-10-30, 23:00 Autor: IAR/#Depczyńska/i wg/w OK

Park Akcji „Burza” z europejską nagrodą

Schody prowadzące na Kopiec Powstania Warszawskiego [fot. Wistula/Wikimedia Commons/CC BY 3.0]
Schody prowadzące na Kopiec Powstania Warszawskiego [fot. Wistula/Wikimedia Commons/CC BY 3.0]
Najlepsza europejska miejska przestrzeń publiczna 2024 roku - taki tytuł otrzymał stołeczny Park Akcji „Burza”. To w nim znajduje się, znany nie tylko mieszkańcom Warszawy, Kopiec Powstania Warszawskiego.
To wyjątkowe miejsce, łączące przyrodę z historią - mówi koordynatorka do spraw zieleni w warszawskim ratuszu Magdalena Młochowska. "Mieliśmy przestrzeń, która powstała przez zwożenie gruzów Warszawy po czterdziestym piątym roku. Zwałka - tak nazywali to lokalni mieszkańcy. Architekci, którzy wygrali, bo to był konkurs robiony na tę przestrzeń, z jednej strony umieli pokazać, że rzeczywiście jesteśmy na gruzach Warszawy, z drugiej strony pokazują tę siłę przyrody, która sama to miejsce zagospodarowuje" - wyjaśnia Magdalena Młochowska.

Z jednej więc strony na Kopcu Powstania Warszawskiego znajduje się kotwica, symbol Polski Walczącej. Z drugiej - tereny rekreacyjne dla mieszkańców oraz ostoja przyrody. Na konkurs nadesłano prawie 300 zgłoszeń z trzydziestu pięciu europejskich państw. W ścisłej piątce znalazły się także zielone realizacje z Hiszpanii, Belgii, Szwajcarii i Gruzji. Jury projektu Public Space, który powstał w Centrum Kultury Współczesnej w Barcelonie, uznało jednak, że to właśnie Park Akcji „Burza” jest najlepszą europejską miejską przestrzenią publiczną.

Zobacz także

2024-12-05, godz. 19:58 "Rzadko się zdarzają takie odkrycia". Biblia Brzeska przekazana konserwatorom Po odnalezieniu i zgłoszeniu odpowiednim służbom, przyszedł czas na przekazanie badaczom. Mowa o dwóch księgach, które mogą być egzemplarzami Biblii Brzeskiej… » więcej 2024-12-06, godz. 12:04 "To jawny brak poszanowania dla miejsca pamięci". Dewastacje w Łambinowicach Bezprecedensowe akty wandalizmu w gminie Łambinowice. Na Cmentarzu Jeńców Radzieckich w Łambinowicach zniszczono i skradziono fragmenty ogrodzenia i bramy… » więcej 2024-12-03, godz. 10:11 Ambasador Bodnar: rozwiązanie problemów polsko-ukraińskich wymaga uwzględnienia interesów obu państw Nowy ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Bodnar powiedział w poniedziałek, że do rozwiązania problemów polsko-ukraińskich konieczna jest stanowczość i uwzględnienie… » więcej 2024-12-03, godz. 08:39 Wzruszająca opowieść o patriotyzmie w dokumencie opolskiej fundacji Przy pełnej sali odbyła się opolska kinowa premiera dokumentu Grzegorza Kubaszki "Z pacynką i w pasiaku". Fundacja Filmowa Polscy Wychodźcy realizowała zdjęcia… » więcej 2024-12-02, godz. 14:35 Nagroda Historyczna m.st. Warszawy za książkę o akcji "Wisła" Prof. Grzegorz Motyka otrzymał w niedzielę Nagrodę Historyczną m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego. Jury przyznało ją mu za książkę „Akcja »Wisła«… » więcej 2024-11-18, godz. 10:54 Muzeum Auschwitz: ukazały się wspomnienia byłego więźnia Jana Kupca Wspomnienia Jana Kupca, które przybliżają losy jego i pięciorga braci, żołnierzy ruchu oporu z Podhala aresztowanych przez Niemców i osadzonych w Auschwitz… » więcej 2024-11-17, godz. 10:48 Rosja: Zamknięto Muzeum Historii GUŁagu, powołując się na przepisy przeciwpożarowe Państwowi inspektorzy zdecydowali o czasowym zamknięciu moskiewskiego Muzeum Historii GUŁagu, twierdząc, że nie przestrzega ono przepisów przeciwpożarowych… » więcej 2024-11-16, godz. 11:32 Prof. Żaryn w sądzie: SB prowadząc akcję wobec ks. Popiełuszki czuła się bezkarnie Prowokacja na Chłodnej była dziełem SB, której funkcjonariusze mieli poczucie bezkarności - podkreślił historyk prof. Jan Żaryn, który w piątek zeznawał… » więcej 2024-11-16, godz. 10:44 Gdańsk: Pamiątka po rodzinie Ulmów trafiła do MIIWŚ Książka z odręcznym podpisem Józefa Ulmy trafiła do Muzeum II Wojny Światowej. Wcześniej pamiątka po rodzinie zamordowanej przez Niemców za ukrywanie… » więcej 2024-11-15, godz. 16:34 Wałęsa dostał owację już po dwóch słowach. 35 lat od historycznej mowy w Kongresie USA 15 listopada 1989 r. Lech Wałęsa wygłosił mowę w amerykańskim Kongresie. Owację na stojąco dostał już po pierwszych dwóch słowach "My, naród”. Zaczerpnął… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »