Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 40. rocznica śmierci księdza Jerzego Popiełus…
2024-10-19, 09:00 Autor: IAR/E.Porycka/K.Koziełł/dok.

40. rocznica śmierci księdza Jerzego Popiełuszki

Błogosławiony męczennik Solidarności Jerzy Popiełuszko na fotografii wykonanej przez SB
Błogosławiony męczennik Solidarności Jerzy Popiełuszko na fotografii wykonanej przez SB
19 października mija 40. rocznica śmierci księdza Jerzego Popiełuszki, zamordowanego w 1984 roku przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Kapłan był duszpasterzem ludzi pracy, kapelanem warszawskiej "Solidarności", obrońcą praw człowieka w PRL. Został porwany i bestialsko zamordowany, gdy wracał do Warszawy po mszy odprawionej w parafii św. Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy. Oprawcy brutalnie pobili księdza, a następnie ciało wrzucili do Wisły na tamie koło Włocławka. Kapłan miał 37 lat. Jako męczennik za wiarę, został ogłoszony błogosławionym w 2010 roku. Obecnie trwa jego proces kanonizacyjny.
W 40. rocznicę śmierci kapłana, 19 października, o godzinie 12.00 z placu Zamkowego do sanktuarium bł. Jerzego Popiełuszki na Żoliborzu przejdzie Narodowy Marsz Papieski pod hasłem "Zło dobrem zwyciężaj". O godzinie 16.00 metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz odprawi mszę świętą w żoliborskim sanktuarium. W uroczystościach weźmie udział prezydent Andrzej Duda. Planowane jest (15.45) złożenie kwiatów na grobie bł. księdza Jerzego Popiełuszki oraz wystąpienie prezydenta RP.

W żoliborskim kościele św. Stanisława Kostki ksiądz Jerzy Popiełuszko odprawiał Msze za Ojczyznę, które gromadziły tysiące ludzi. W homiliach kapłan mówił o obronie ideałów "Solidarności", a także o sprzeciwie wobec przemocy. Publicznie krytykował nadużycia komunistycznej władzy. Głosił zasadę "zło dobrem zwyciężaj". Przestrzegał też przed nienawiścią do funkcjonariuszy systemu. Duchowny był wielokrotnie inwigilowany i szykanowany przez SB, która dopuszczała się wobec niego licznych prowokacji. 19 października 1984 roku funkcjonariusze bezpieki uprowadzili i zamordowali księdza Popiełuszkę.

Pogrzeb księdza zgromadził około miliona ludzi i przerodził się w wielką, pokojową manifestację przeciw komunistycznej władzy. W 2009 roku kapłan został pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego.

Rok później, 6 czerwca 2010 roku, na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie została odprawiona uroczysta msza beatyfikacyjna księdza Jerzego Popiełuszki. Przewodniczył jej arcybiskup Angelo Amato, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. W uroczystości wzięło udział około 140 tysięcy osób. Następnie ulicami stolicy do Świątyni Opatrzności Bożej przeszła procesja z relikwiami błogosławionego, które złożono w Panteonie Wielkich Polaków.

Proces kanonizacyjny księdza Popiełuszki rozpoczął się w 2014 roku w Creteil we Francji, gdyż tam miało dojść do cudu za jego wstawiennictwem. Rok później akta zgromadzone podczas etapu diecezjalnego procesu zostały przekazane do watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

W rocznicę śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki - 19 października - jest obchodzony Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych, ustanowiony przez Sejm w 2018 roku.

Do dziś nie wiadomo, kto podjął decyzję o zabiciu księdza Popiełuszki. Skazani za zabójstwo kapłana: Grzegorz Piotrowski, Adam Pietruszka, Leszek Pękala i Waldemar Chmielewski dawno już opuścili więzienia. Ich procesy nie ujawniły wszystkich okoliczności i inspiratorów zbrodni, podobnie jak proces Władysława Ciastonia i Zenona Płatka. W 1994 roku generałowie zostali uniewinnieni z zarzutu sprawstwa kierowniczego. Zmarli w - 2021 i 2009 roku.

(więcej)

Jerzy Popiełuszko urodził się 14 września 1947 roku we wsi Okopy koło Suchowoli na Podlasiu. Studiował w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie. Jako kleryk odbywał przymusową służbę wojskową w specjalnej jednostce w Bartoszycach o zaostrzonym rygorze, gdzie był represjonowany. W 1972 roku przyjął święcenia z rąk kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Ksiądz Popiełuszko został wikariuszem w podwarszawskiej parafii w Ząbkach. Później pracował w Aninie, w parafii Dzieciątka Jezus na Żoliborzu i w akademickim kościele św. Anny. Był duszpasterzem pielęgniarek i studentów medycyny. W 1980 roku został rezydentem parafii św. Stanisława Kostki w Warszawie. W sierpniu tego samego roku prymas Stefan Wyszyński, na prośbę strajkujących hutników, skierował kapłana do pracy duszpasterskiej wśród robotników Huty Warszawa. Właśnie tam, podczas strajku - 31 sierpnia - ksiądz Popiełuszko, wraz z dwoma kapłanami, odprawił pierwszą mszę świętą w Hucie. Związał się z "Solidarnością", której został kapelanem. W listopadzie 1981 wspierał strajkujących studentów Wyższej Oficerskiej Szkoły Pożarniczej w Warszawie, spowiadał i odprawiał msze dla kilkuset osób prowadzących strajk okupacyjny.

W stanie wojennym, w ostatnią niedzielę miesiąca, ksiądz Popiełuszko odprawiał Mszę za Ojczyznę w parafii św. Stanisława Kostki. Był stale szykanowany i inwigilowany przez SB, do domu wrzucono mu ładunek wybuchowy, uszkodzono samochód. Ostatnią mszę sprawował 19 października 1984 w Bydgoszczy. Tam, podczas spotkania Duszpasterstwa Ludzi Pracy, powiedział: "Módlmy się, abyśmy byli wolni od lęku, zastraszenia, ale przede wszystkim od żądzy odwetu i przemocy". W drodze do Warszawy został porwany i zamordowany przez oficerów SB z Departamentu IV MSW, który zajmował się walką z wrogą "antypaństwową" działalnością Kościołów i związków wyznaniowych.

Mszy żałobnej pogrzebowej 3 listopada przewodniczył prymas Józef Glemp. Na pogrzebie byli obecni rodzice księdza - Marianna i Władysław Popiełuszko, przybyły delegacje zdelegalizowanej "Solidarności" z całego kraju, około tysiąca duchownych, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego. Tłumy wypełniły wszystkie ulice wokół żoliborskiego kościoła, ludzie stali na balkonach i dachach domów. Na chodnikach paliły się znicze, leżały wiązanki kwiatów. Kapłan został pochowany na terenie kościoła św. Stanisława Kostki.

Wkrótce po śmierci ksiądz Popiełuszko został powszechnie uznany za męczennika komunizmu. W 1997 roku rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny. W 2002 roku Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych wydała dekret o ważności akt procesu. Na początku roku 2009 papież Benedykt XVI zgodził się na przyspieszony tryb rozpatrzenia sprawy, a 19 grudnia podpisał dekret o męczeństwie księdza. Beatyfikacja odbyła się 6 czerwca 2010 roku.

Grób księdza Popiełuszki do tej pory odwiedziło około 23 milionów wiernych. Relikwie błogosławionego znajdują się w 1800 miejscach na sześciu kontynentach.

Przy parafii św. Stanisława Kostki działa Muzeum i Ośrodek Dokumentacji Życia i Kultu Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. W całej Polsce jest wiele miejsc upamiętniających duchownego - ulice, szkoły, pomniki i tablice.

Zobacz także

2024-10-27, godz. 09:00 80 lat temu doszło do tragicznej ucieczki z Auschwitz 80 lat temu, 27 października 1944 roku, doszło do tragicznej ucieczki więźniów z niemieckiego obozu zagłady Auschwitz. Ucieczkę zorganizowali członkowie… » więcej 2024-10-27, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 27 października » więcej 2024-10-26, godz. 12:29 Archiwum IPN poszukuje wolontariuszy do zbierania danych o ofiarach niemieckich represji Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej poszukuje wolontariuszy, który pomogą zbierać dane o ofiarach niemieckich represji. Działalność wolontariuszy ma wesprzeć… » więcej 2024-10-26, godz. 12:20 Mecz NAC Breda dla generała Maczka Piłkarze i kibice klubu sportowego NAC Breda podczas dzisiejszego meczu uczczą pamięć żołnierzy 1. dywizji pancernej generała Maczka. 29 października 1944… » więcej 2024-10-26, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 26 października » więcej 2024-10-26, godz. 01:00 Tadeusz Kościółek, zgładzony przez władze komunistyczne, spoczął na cmentarzu Podgórskim Uroczystości pogrzebowe Tadeusza Kościółka, skazanego na karę śmierci i zgładzonego przez władze komunistyczne w 1953 r., odbyły się w piątek na cmentarzu… » więcej 2024-10-25, godz. 15:45 Breda - odsłonięcie popiersia generała Maczka Na polskim cmentarzu wojskowym w Bredzie odsłonięto popiersie generała Stanisława Maczka. Dowodzona przez niego 1.dywizja pancerna 80 lat temu wyzwoliła miasto… » więcej 2024-10-25, godz. 11:00 Konkurs plastyczny w ramach Tygodnia Patriotycznego Muzeum Ziemi Kozielskiej i Miejska Biblioteka Publiczna w Kędzierzynie-Koźlu zapraszają dzieci i młodzież do udziału w konkursie plastycznym pod tytułem… » więcej 2024-10-25, godz. 09:00 106 lat temu został powołany Sztab Generalny Wojska Polskiego 106 lat temu, 25 października 1918 roku, Rada Regencyjna Królestwa Polskiego powołała urząd Szefa Sztabu Wojsk Polskich. Dziesięć lat później - w 1928… » więcej 2024-10-25, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 25 października » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »