Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Uniwersytet Jagielloński przypomina historię pierwszych…
2024-10-18, 11:00 Autor: Kalęba Julia / PAP

Uniwersytet Jagielloński przypomina historię pierwszych kobiet na uczelni

Plakat organizatora [źródło: facebook.com/https://www.facebook.com/jagiellonian.university]
Plakat organizatora [źródło: facebook.com/https://www.facebook.com/jagiellonian.university]
Historię pierwszych studentek, a także innych kobiet, które od wieków tworzyły uniwersytet - dobrodziejek, kucharek w średniowiecznych kolegiach i pracownic administracji przypomina Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w 130. rocznicę dopuszczenia kobiet do studiowania na najstarszej polskiej uczelni. Wśród pamiątek zebranych na wystawie "I na co Paniom to wszystko? O kobietach na Uniwersytecie Jagiellońskim" można oglądać dyplom magisterski jednej z pierwszych studentek Uniwersytetu Jagiellońskiego, listę dłużniczek stowarzyszenia "Jedność", które udzielało studentkom pożyczek, przyrządy badaczek czy piecyk naftowy z końca XIX wieku używany do ogrzewania zimnych stancji. W kilku salach muzeum opowiada o kobietach, które studiowały i przez wieki współtworzyły uczelnię.
"Tą wystawą chcemy pokazać, że kobiety tak naprawdę od zawsze były częścią uniwersytetu. Mówiąc o uniwersytecie nie mówimy tylko o studentkach i wykładowczyniach, musimy powiedzieć o fundatorce naszego uniwersytetu - królowej Jadwidze, dobrodziejkach uniwersytetu, które same nie mogły studiować, ale darowały na rzecz uniwersytetu różne kosztowności, kucharkach pracujących w średniowiecznych kolegiach, dozorczyniach, stróżkach, a pod koniec XVIII wieku pojawiły się tutaj uczennice akuszerii" - wymieniła kuratorka wystawy Karolina Wawok. "Tak naprawdę kobiet tutaj było wiele, tylko ta historia albo nie wybrzmiała, albo była zapomniana, niedopowiedziana. I my teraz właśnie chcemy ją przywrócić" - zaznaczyła.

Tytuł wystawy "I na co Paniom to wszystko?" nawiązuje do komentarza profesora Antoniego Wierzejskiego na temat edukacji kobiet, który przytoczyła w swoich wspomnieniach Jadwiga Sikorska-Klemensiewiczowa. Ona, jak również Janina Kosmowska i Stanisława Dowgiałło, były jednymi z pierwszych studentek na UJ, kształciły się w zakresie farmacji.

"Pierwsze studentki trafiły tutaj pod koniec XIX wieku po słynnej akcji słania podań, zapoczątkowanej również przez Kazimierę Bujwidową, o której również staramy się opowiedzieć. Zachęcała ona panie, żeby wstępowały na uniwersytet, wiedząc, jak bardzo ta edukacja jest ważna" - wskazała kuratorka wystawy. Muzeum przypomina także historię dwóch sióstr Studzińskich, które wcześniej obroniły na uniwersytecie tytuły magistra farmacji, choć oficjalnie nie były studentkami, a sam egzamin zdawały w aptece.
Muzeum wskazuje na wystawie, że w statystykach uniwersyteckich studentki występują od 1897 roku, czyli momentu oficjalnego przyjmowania kobiet na studia. Procentowy udział studentek w ogóle słuchaczy wzrastał wraz z biegiem czasu, ale także w okresie I wojny światowej i przed II wojną światową. Najwięcej kobiet studiowało na Wydziale Filozoficznym i już w 1914 roku studentki stanowiły jego większość.

Do II wojny światowej studiujące kobiety wywodziły się niemal wyłącznie z rodzin inteligenckich bądź z zamożnych warstw społeczeństwa. Udział studentek wywodzących się z rodzin chłopskich lub robotniczych, mimo tego, iż stanowiły większość społeczeństwa, był znikomy - w dwudziestoleciu było to 460 kobiet na 11 tys. studentek. Po raz pierwszy liczba kobiet na uczelni przewyższyła liczbę studiujących mężczyzn w 1965 roku.

Wystawę "I na co Paniom to wszystko? O kobietach na Uniwersytecie Jagiellońskim" można oglądać w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego przy ul. Jagiellońskiej 15.Wróblewskiej.

Zobacz także

2024-10-31, godz. 09:00 80 lat temu ponad 730 polskich dzieci znalazło schronienie w Nowej Zelandii 80 lat temu, 31 października 1944 roku, do Wellington, stolicy Nowej Zelandii, przybyła grupa 733 polskich dzieci oraz ich 105 opiekunów. Przeważająca część… » więcej 2024-10-31, godz. 11:00 84 lata temu Wielka Brytania wygrała z Niemcami bitwę o Anglię 84 lata temu, 31 października 1940 roku, Wielka Brytania wygrała z Niemcami bitwę o Anglię. Toczona od 10 lipca między niemiecką Luftwaffe a siłami Królewskich… » więcej 2024-10-31, godz. 08:00 MON: Trwa świąteczna akcja Wojska Polskiego - „Żołnierska Pamięć” W całej Polsce, w przeddzień obchodów dnia Wszystkich Świętych, trwa akcja „Żołnierska Pamięć”. To wyjątkowa inicjatywa, podczas której żołnierze… » więcej 2024-10-31, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 31 października » więcej 2024-10-30, godz. 23:00 Park Akcji „Burza” z europejską nagrodą Najlepsza europejska miejska przestrzeń publiczna 2024 roku - taki tytuł otrzymał stołeczny Park Akcji „Burza”. To w nim znajduje się, znany nie tylko… » więcej 2024-10-30, godz. 11:00 Powstała Rada Naukowa Muzeum bł. Jerzego Popiełuszki Powstała Rada Naukowa Muzeum bł. Jerzego Popiełuszki, na której czele stanął prof. Paweł Skibiński z Uniwersytetu Warszawskiego. Jej zadaniem będzie m.in… » więcej 2024-10-30, godz. 09:00 175 lat temu w Paryżu odbył się pogrzeb Fryderyka Chopina 175 lat temu - 30 października 1849 roku - w Paryżu odbył się pogrzeb Fryderyka Chopina, najwybitniejszego polskiego kompozytora i pianisty. Twórcy, o którym… » więcej 2024-10-30, godz. 08:00 W Gliwicach o powojennej reemigracji: „siedziałam w oknie i płakałam” W Muzeum w Gliwicach we wtorek rozpoczęła się międzynarodowa konferencja naukowa o powojennej reemigracji, m.in. z Francji do Polski. O motywach przyjazdów… » więcej 2024-10-30, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 30 października » więcej 2024-10-29, godz. 19:08 W Zwoli upamiętniono J. Sucheckiego i J. Wolskiego [DŹWIĘK] W Zwoli w powiecie kozienickim Instytut Pileckiego upamiętnił kolejnych Polaków zamordowanych przez Niemców za pomoc Żydom w czasie II wojny światowej. Uroczystość… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »