Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Uniwersytet Jagielloński przypomina historię pierwszych…
2024-10-18, 11:00 Autor: Kalęba Julia / PAP

Uniwersytet Jagielloński przypomina historię pierwszych kobiet na uczelni

Plakat organizatora [źródło: facebook.com/https://www.facebook.com/jagiellonian.university]
Plakat organizatora [źródło: facebook.com/https://www.facebook.com/jagiellonian.university]
Historię pierwszych studentek, a także innych kobiet, które od wieków tworzyły uniwersytet - dobrodziejek, kucharek w średniowiecznych kolegiach i pracownic administracji przypomina Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w 130. rocznicę dopuszczenia kobiet do studiowania na najstarszej polskiej uczelni. Wśród pamiątek zebranych na wystawie "I na co Paniom to wszystko? O kobietach na Uniwersytecie Jagiellońskim" można oglądać dyplom magisterski jednej z pierwszych studentek Uniwersytetu Jagiellońskiego, listę dłużniczek stowarzyszenia "Jedność", które udzielało studentkom pożyczek, przyrządy badaczek czy piecyk naftowy z końca XIX wieku używany do ogrzewania zimnych stancji. W kilku salach muzeum opowiada o kobietach, które studiowały i przez wieki współtworzyły uczelnię.
"Tą wystawą chcemy pokazać, że kobiety tak naprawdę od zawsze były częścią uniwersytetu. Mówiąc o uniwersytecie nie mówimy tylko o studentkach i wykładowczyniach, musimy powiedzieć o fundatorce naszego uniwersytetu - królowej Jadwidze, dobrodziejkach uniwersytetu, które same nie mogły studiować, ale darowały na rzecz uniwersytetu różne kosztowności, kucharkach pracujących w średniowiecznych kolegiach, dozorczyniach, stróżkach, a pod koniec XVIII wieku pojawiły się tutaj uczennice akuszerii" - wymieniła kuratorka wystawy Karolina Wawok. "Tak naprawdę kobiet tutaj było wiele, tylko ta historia albo nie wybrzmiała, albo była zapomniana, niedopowiedziana. I my teraz właśnie chcemy ją przywrócić" - zaznaczyła.

Tytuł wystawy "I na co Paniom to wszystko?" nawiązuje do komentarza profesora Antoniego Wierzejskiego na temat edukacji kobiet, który przytoczyła w swoich wspomnieniach Jadwiga Sikorska-Klemensiewiczowa. Ona, jak również Janina Kosmowska i Stanisława Dowgiałło, były jednymi z pierwszych studentek na UJ, kształciły się w zakresie farmacji.

"Pierwsze studentki trafiły tutaj pod koniec XIX wieku po słynnej akcji słania podań, zapoczątkowanej również przez Kazimierę Bujwidową, o której również staramy się opowiedzieć. Zachęcała ona panie, żeby wstępowały na uniwersytet, wiedząc, jak bardzo ta edukacja jest ważna" - wskazała kuratorka wystawy. Muzeum przypomina także historię dwóch sióstr Studzińskich, które wcześniej obroniły na uniwersytecie tytuły magistra farmacji, choć oficjalnie nie były studentkami, a sam egzamin zdawały w aptece.
Muzeum wskazuje na wystawie, że w statystykach uniwersyteckich studentki występują od 1897 roku, czyli momentu oficjalnego przyjmowania kobiet na studia. Procentowy udział studentek w ogóle słuchaczy wzrastał wraz z biegiem czasu, ale także w okresie I wojny światowej i przed II wojną światową. Najwięcej kobiet studiowało na Wydziale Filozoficznym i już w 1914 roku studentki stanowiły jego większość.

Do II wojny światowej studiujące kobiety wywodziły się niemal wyłącznie z rodzin inteligenckich bądź z zamożnych warstw społeczeństwa. Udział studentek wywodzących się z rodzin chłopskich lub robotniczych, mimo tego, iż stanowiły większość społeczeństwa, był znikomy - w dwudziestoleciu było to 460 kobiet na 11 tys. studentek. Po raz pierwszy liczba kobiet na uczelni przewyższyła liczbę studiujących mężczyzn w 1965 roku.

Wystawę "I na co Paniom to wszystko? O kobietach na Uniwersytecie Jagiellońskim" można oglądać w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego przy ul. Jagiellońskiej 15.Wróblewskiej.

Zobacz także

2024-10-22, godz. 22:04 Festiwal Szyfrów przybliży historię kryptologa Jana Kowalewskiego Z myślą o wielbicielach historii i łamigłówek w piątek w Łodzi odbędzie się Festiwal Szyfrów. Wydarzenie ma przybliżyć historię kryptologa z Łodzi… » więcej 2024-10-22, godz. 21:46 Polscy dyplomaci odwiedzają miejsca pamięci narodowej Polscy dyplomaci na Litwie rozpoczęli w poniedziałek siedmiodniową akcję, podczas której odwiedzą w tym kraju blisko 60 miejsc pamięci narodowej. Przedsięwzięcie… » więcej 2024-10-22, godz. 11:00 Stargard: kolejny masowy grób na terenie po byłym obozie jenieckim Szczątki ponad stu ofiar niemieckiego obozu jenieckiego odnaleźli badacze z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego na terenie byłego obozu Stalag II D w Stargardzie… » więcej 2024-10-22, godz. 09:00 46. rocznica inauguracji pontyfikatu Jana Pawła II 46 lat temu, 22 października 1978 roku, mszą pontyfikalną na placu św. Piotra w Rzymie papież Jan Paweł II zainaugurował swój pontyfikat. Został wybrany… » więcej 2024-10-22, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 22 października » więcej 2024-10-21, godz. 18:54 Pistolet ostatniego żołnierza podziemia trafił na muzealną wystawę Należał do ostatniego żołnierza niezłomnego, teraz trafił na muzealną wystawę. Mowa o pistolecie sierżanta Józefa Franczaka "Lalusia". Dokładnie 61… » więcej 2024-10-21, godz. 18:49 25. rocznica śmierci kompozytora Alfreda Schütza 25 lat temu, 21 października 1999 roku, zmarł Alfred Schütz, kompozytor, dyrygent i pianista. Twórca muzyki do wielu pieśni żołnierskich, w tym do słów… » więcej 2024-10-21, godz. 18:43 Przekazano archiwum fotograficzne Macieja Piekarskiego do Archiwum Akt Nowych Do Archiwum Akt Nowych przekazano archiwum fotograficzne historyka sztuki, dziennikarza i varsavianisty, Macieja Piekarskiego. Przekazania archiwaliów dokonała… » więcej 2024-10-21, godz. 09:00 Hołd ofiarom niemieckiego ludobójstwa Wielkopolanie oddli hołd ofiarom niemieckiego ludobójstwa. 85 lat temu na terenie Wielkopolski rozpoczęła się operacja Tannenberg. Od 1 września do 25 października… » więcej 2024-10-21, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 21 października » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »