Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Po raz pierwszy obchodzimy Międzynarodowy Dzień…
2024-10-17, 19:45 Autor: IAR/#Piotrowska/w dw

Po raz pierwszy obchodzimy Międzynarodowy Dzień Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego

Dzień Niematerialnego Dziedzictwa [graf: nid.pl]
Dzień Niematerialnego Dziedzictwa [graf: nid.pl]
Szopkarstwo, koronkarstwo, bacowanie, Barbórka i inne tradycyjne zwyczaje, obrzędy oraz umiejętności rzemieślnicze obchodzą dziś swoje święto - Międzynarodowy Dzień Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Został on ustanowiony z inicjatywy Polski oraz koalicji międzyregionalnej podczas 217. sesji Rady Wykonawczej UNESCO w 2023 roku. W Polsce obchody odbywają się w warszawskich Łazienkach Królewskich. Gości powitała dyrektorka Narodowego Instytutu Dziedzictwa Marlena Happach.
„Dziedzictwo niematerialne to jest dziedzictwo, które żyje dzięki temu, że Państwo tym żyją. To nie są stroje na manekinach, tylko to są noszone ubrania. I to chyba jest w tym najpiękniejsze, że jest to taka nieuchwytna tradycja, która przez to, że towarzyszy codzienności, jest taka głęboko budząca nasze uczucia i sentyment. Bardzo Państwu za to dziękuję, bo to tylko Państwa wytrwałość, przywiązanie i prawdziwy talent pozwalają dalej utrzymywać te tradycje” - powiedziała Marlena Happach. Obchody Międzynarodowego Dnia Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich rozpoczęła konferencja, podczas której poruszane są najważniejsze kwestie związane z ochroną niematerialnego dziedzictwa. Zakończy je uroczysta gala w Teatrze Królewskim z wręczeniem odznaczeń.

Symbolem polskich obchodów Międzynarodowego Dnia Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego jest tradycyjna leluja - wycinanka papierowa charakterystyczna dla kurpiowskiej Puszczy Zielonej. Leluja, wycięta z jednego kawałka kolorowego papieru, ma symetryczną kompozycję w formie drzewka z bogatą ornamentyką i ażurowymi zdobieniami, a jej kształty mogą przypominać koło, prostokąt, owal lub gotycki łuk.

Zobacz także

2024-10-19, godz. 09:00 40. rocznica śmierci księdza Jerzego Popiełuszki 19 października mija 40. rocznica śmierci księdza Jerzego Popiełuszki, zamordowanego w 1984 roku przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Kapłan był… » więcej 2024-10-19, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 19 października » więcej 2024-10-18, godz. 21:13 Ogłoszono laureatów 4. Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego Grzegorz Hryciuk, Kalina Błażejowska i Christopher Miller to tegoroczni laureaci Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego. Kapituła nagrody przyznała… » więcej 2024-10-18, godz. 13:00 Pamiątki po zesłańcach z sowieckich łagrów na wystawie w IPN Pamiątki po więźniach sowieckich obozów NKWD w Borowiczach i Swierdłowsku (Rosja) zgromadzono na wystawie otwartej w czwartek w siedzibie Instytutu Pamięci… » więcej 2024-10-18, godz. 11:00 Uniwersytet Jagielloński przypomina historię pierwszych kobiet na uczelni Historię pierwszych studentek, a także innych kobiet, które od wieków tworzyły uniwersytet - dobrodziejek, kucharek w średniowiecznych kolegiach i pracownic… » więcej 2024-10-18, godz. 09:00 3 lata temu otwarto Muzeum Teatru Polskiego Radia w Baranowie Sandomierskim Trzy lata temu, 18 października 2021 roku, w Baranowie Sandomierskim zostało otwarte Muzeum Teatru Polskiego Radia. To jedyna taka placówka dokumentująca dorobek… » więcej 2024-10-18, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 18 października » więcej 2024-10-17, godz. 19:54 Jutro wręczenie Międzynarodowej Literackiej Nagrody im. Witolda Pileckiego Jutro (18.10.) zostanie wręczona Międzynarodowa Nagroda imienia Witolda Pileckiego. W Reducie Banku Polskiego w Warszawie o godz. 18.00 zostaną przekazane nagrody… » więcej 2024-10-17, godz. 11:00 W Sejmie otwarto wystawę „Polska jutra - dekalog społeczny bł. księdza Jerzego Popiełuszki” W Sejmie uroczyście otwarto wystawę „Polska jutra - dekalog społeczny bł. księdza Jerzego Popiełuszki”. W uroczystości udział wzięli: najbliżsi księdza… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »