Poeta romantyczny Cyprian Kamil Norwid napisał o nim: "Rodem Warszawianin, sercem Polak, a talentem świata obywatel". Talent ten ujawnił się, gdy Fryderyka miał zaledwie kilka lat.
Obdarzony wielką wrażliwością artystyczną Fryderyk Chopin stworzył indywidualny styl, łączący narodowe i ludowe tradycje muzyki polskiej ze stylistyką romantyczną. Był jednym z prekursorów nurtu szkół narodowych w muzyce.
Skomponował dwa koncerty fortepianowe, 57 mazurków, a także liczne polonezy, nokturny, preludia, ballady, sonaty, etiudy, scherza, ronda i pieśni.
Wywarł ogromny wpływ na twórczość wielu kompozytorów, między innymi Edvarda Griega, Claude'a Debussy'ego, Maurice'a Ravela czy Siergieja Rachmaninowa.
Nazywany "poetą fortepianu", był także wielkim patriotą. Swoją muzyką upominał się o wolność dla ojczyzny, będącej wówczas pod zaborami. Robert Schumann pisał o Chopinie, że jego dzieła to "armaty ukryte w kwiatach". W Etiudzie c-moll opus 10 numer 12, nazywanej „Rewolucyjną”, Chopin „bolał na fortepianie i rozpaczał” po upadku Powstania Listopadowego.
Fryderyk Chopin zmarł w Paryżu po latach zmagań z gruźlicą. Zgodnie z jego wolą, podczas pogrzebu zostały wykonane fragmenty "Requiem" Wolfganga Amadeusza Mozarta i "Marsz żałobny", który sam skomponował. Artysta został pochowany na paryskim cmentarzu Pere-Lachaise.
Według życzenia kompozytora, jego siostra - Ludwika Jędrzejewicz - w 1850 roku przewiozła serce Fryderyka Chopina do Warszawy. Urnę umieszczono w warszawskim kościele Świętego Krzyża, który przez wiele lat był kościołem parafialnym rodziny Chopinów i także ówcześnie największym sanktuarium Warszawy. W czasie Powstania Warszawskiego skarb ewakuowano do Milanówka. Po wojnie, 17 października 1945 roku, serce Chopina wróciło do kościoła św. Krzyża - obecnie bazyliki. Znajduje się tam do dziś wmurowane w filar, za epitafium: "Fryderykowi Chopinowi - rodacy" oraz „”Gdzie skarb twój, tam serce twoje”.
Najwybitniejsi pianiści z całego świata mierzą się w ramach organizowanego w Warszawie od 1927 roku Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego imienia Fryderyka Chopina. Jest to najstarszy na świecie monograficzny konkurs muzyczny. Cieszy się wielkim prestiżem i rozgłosem. W przyszłym roku (2025) odbędzie się po raz dziewiętnasty. Festiwale muzyki chopinowskiej organizowane są także, między innymi w Valldemossie, Genewie, Dusznikach, Paryżu i Gandawie.
(więcej)
Według metryki chrztu Fryderyk Chopin urodził się 22 lutego 1810 roku w Żelazowej Woli. Sam artysta jako dzień swojego urodzenia podawał 1 marca 1810. We wcześniejszych biografiach pojawia się także data 1 lub 2 marca i rok 1809, podawana na podstawie informacji od najbliższej rodziny.
Fryderyk Chopin naukę gry na fortepianie rozpoczął u Wojciecha Żywnego, wcześniej muzykowała z nim przy fortepianie matka. Jako siedmiolatek był już autorem dwóch polonezów - g-moll i B-dur. Okrzyknięty genialnym dzieckiem, często występował na prywatnych przyjęciach w wytwornych salonach Warszawy oraz na koncertach dobroczynnych. W 1822 roku rozpoczął naukę kompozycji u Józefa Elsnera w warszawskiej Szkole Głównej Muzyki. W wieku 19 lat był uznawany za kompozytora narodowego.
Tuż przed wybuchem Powstania Listopadowego, 11 października 1830 roku, dał swój ostatni koncert przed warszawską publicznością. Jego występ w Teatrze Narodowym zgromadził około 700 osób. 5 listopada 1830 roku, zmuszony sytuacją polityczną, udał się na emigrację najpierw do Drezna, następnie do Wiednia, Salzburga, Monachium i Stuttgartu. W grudniu 1830 roku pisał do przyjaciela - Jana Matuszyńskiego: „Przeklinam chwilę wyjazdu”.
We wrześniu 1831 roku przybył do Paryża, gdzie osiadł na stałe, zyskując niebawem europejski rozgłos. Wykonując własne utwory, utrwalał coraz silniej swoją pozycję kompozytora i pianisty. Pięć lat później, jesienią 1836, poznał pisarkę George Sand, z którą pozostawał w burzliwym związku przez kilka lat.
Od 1839 roku stan zdrowia Chopina zaczął się pogarszać. W 1848 roku odbył ostatnią podróż koncertową po Anglii i Szkocji, 16 listopada w Londynie po raz ostatni wyszedł przed publiczność.
Twórczość najwybitniejszego polskiego kompozytora i pianisty przybliża Polskie Radio Chopin, które rozpoczęło nadawanie 11 listopada 2017 roku. Cyfrowy program prezentuje także informacje o życiu artysty.