Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Media o wyroku ws. mordercy Kukuczki: sprawiedliwość…
2024-10-15, 14:00 Autor: Lemańczyk Berenika / PAP

Media o wyroku ws. mordercy Kukuczki: sprawiedliwość po ponad 50 latach

Upadek muru berlińskiego [fot. IPN]
Upadek muru berlińskiego [fot. IPN]
Sprawiedliwość została wymierzona po ponad 50 latach - komentują niemieckie media poniedziałkowy wyrok niemieckiego sądu w sprawie zabójstwa Polaka Czesława Kukuczki przez funkcjonariusza Stasi w Berlinie Wschodnim w 1974 roku. Skazany Manfred N. usłyszał wyrok 10 lat więzienia.
N. prawdopodobnie nigdy nie spodziewał się, że będzie ścigany 50 lat po popełnieniu przestępstwa, blisko 35 lat po upadku muru berlińskiego i rozpadzie NRD - zauważa niemiecki portal sieci redakcji regionalnych RND.

Wyrok w Berlinie to z pewnością nie koniec sprawy o morderstwo; należy się spodziewać, że skazany złoży wniosek o apelację i niemiecki Federalny Trybunał Sprawiedliwości będzie musiał ostatecznie podjąć decyzję - podkreśla. "Niemniej jednak w Berlinie zapadł wyrok, który można określić jako historyczny. Po raz pierwszy i prawdopodobnie ostatni w Niemczech skazano mordercę, który działał w ramach operacji Stasi" - zaznacza RND w tekście zatytułowanym "Nareszcie sprawiedliwość po ponad 50 latach".

Portal dziennika "Sueddeutsche Zeitung" zwrócił uwagę, że "każdy, kto nadal domaga się uzasadnienia, dlaczego (nadal) istnieje archiwum akt Stasi (...) - otrzymał je w poniedziałek w Berlinie". Były oficer Stasi N. został skazany za morderstwo polskiego obywatela na przejściu granicznym Friedrichstrasse w 1974 roku. "Na jego ślad trafiono w 2016 r. dzięki liście 12 nazwisk, którą odkryto w archiwum Stasi: mężczyźni na niej wymienieni zostali uhonorowani przez władze NRD, ponieważ +unieszkodliwili+ mężczyznę w 1974 r. po rzekomej +poważnej prowokacji granicznej+" - przypomina gazeta.

"SZ" podkreśla, że mimo "historycznego znaczenia wyroku, który może dać satysfakcję krewnym zamordowanego mężczyzny" sprawa ta "nie przynosi chluby niemieckiemu wymiarowi sprawiedliwości".

"Zapał prokuratorów do zbadania tej zbrodni był mały" - wytyka dziennik. Najpierw po 1989 roku śledztwa zostały wstrzymane, ponieważ nie zdołano przypisać konkretnego sprawcy zbrodni z 1974 roku, a kiedy w 2016 roku sprawca został zidentyfikowany, postępowanie umorzono z lakonicznym wyjaśnieniem, że sprawa uległa przedawnieniu - podkreśla, dodając, że "dopiero gdy kilka lat temu polskie władze złożyły wniosek o ekstradycję (N.), sprawa ponownie ruszyła w Niemczech".

Według "SZ" konsekwencje takiego wahania stały się jasne w sądzie: 80-letni mężczyzna jest jedyną osobą, która stanęła przed sądem za skrupulatnie zaplanowaną zbrodnię Stasi. "Zleceniodawcy takich przestępstw często już nie żyją" - zauważa.

Portal tygodnika "Der Spiegel" zauważył w kontekście poniedziałkowego wyroku, że ważne jest to, co dotyczy również zaawansowanych wiekiem oskarżonych w procesach nazistowskich, "zmuszonych do stawienia czoła swojej przeszłości dziesiątki lat później". "Zdają sobie sprawę, że nie mogą już dłużej uciekać się do wymówek. I że - nawet jeśli dowody nie były wystarczające - muszą żyć w strachu, że mimo wszystko nie wyjdą bez szwanku. To również może być karą" - zauważa.

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)

Zobacz także

2024-10-20, godz. 12:37 Koordynatorka akcji "Zapal znicz pamięci": akcja pokazuje, że młodzi potrafią dbać o pamięć Akcja "Zapal znicz pamięci" każdego roku pokazuje, że młodzi ludzie chcą i potrafią dbać o pamięć – powiedziała PAP koordynatorka akcji Marta Szczesiak-Ślusarek… » więcej 2024-10-20, godz. 09:00 12 lat temu zmarł Przemysław Gintrowski, bard Solidarności, autor muzyki do ponad 20 filmów 12 lat temu, 20 października 2012 roku, zmarł Przemysław Gintrowski, kompozytor i wokalista, bard "Solidarności", obdarzony niepowtarzalnym, zachrypniętym… » więcej 2024-10-20, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 20 października » więcej 2024-10-19, godz. 11:00 Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych 19 października przypada Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych, święto państwowe ustanowione w 2018 roku. Obchodzone jest w rocznicę porwania i… » więcej 2024-10-19, godz. 09:00 40. rocznica śmierci księdza Jerzego Popiełuszki 19 października mija 40. rocznica śmierci księdza Jerzego Popiełuszki, zamordowanego w 1984 roku przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Kapłan był… » więcej 2024-10-19, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 19 października » więcej 2024-10-18, godz. 21:13 Ogłoszono laureatów 4. Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego Grzegorz Hryciuk, Kalina Błażejowska i Christopher Miller to tegoroczni laureaci Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego. Kapituła nagrody przyznała… » więcej 2024-10-18, godz. 13:00 Pamiątki po zesłańcach z sowieckich łagrów na wystawie w IPN Pamiątki po więźniach sowieckich obozów NKWD w Borowiczach i Swierdłowsku (Rosja) zgromadzono na wystawie otwartej w czwartek w siedzibie Instytutu Pamięci… » więcej 2024-10-18, godz. 11:00 Uniwersytet Jagielloński przypomina historię pierwszych kobiet na uczelni Historię pierwszych studentek, a także innych kobiet, które od wieków tworzyły uniwersytet - dobrodziejek, kucharek w średniowiecznych kolegiach i pracownic… » więcej 2024-10-18, godz. 09:00 3 lata temu otwarto Muzeum Teatru Polskiego Radia w Baranowie Sandomierskim Trzy lata temu, 18 października 2021 roku, w Baranowie Sandomierskim zostało otwarte Muzeum Teatru Polskiego Radia. To jedyna taka placówka dokumentująca dorobek… » więcej
1112131415
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »