Ponad 20 lat działała w Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz w Ogólnokrajowym Środowisku Żołnierzy AK Korpusu "Jodła". W 2021 roku powołano ją na funkcję prezesa Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy AK.
Teresa Stanek urodziła się w Kielcach. Po wybuchu II wojny światowej uczestniczyła w tajnych kompletach w Gimnazjum i Liceum imienia Błogosławionej Kingi. Organizowała wieczory poetyckie, koncerty oraz spotkania z literatami. W Szarych Szeregach była sanitariuszką i kurierką. Opowiadając po latach w Polskim Radiu o kwestiach przekazywania informacji i łączności, wspominała: "Teraz komórka jest, a my byłyśmy szybsze niż komórki, wystarczyły nam tylko dobre nogi" . W Armii Krajowej uczestniczyła w przygotowywaniach do akcji "Burza", brała też udział w małym sabotażu.
Po zakończeniu II wojny światowej Teresa Stanek studiowała archeologię klasyczną i prehistorię Polski. W 1948 roku wyjechała do Warszawy. Pracowała w wydawnictwach "Czytelnik" oraz w PWN, gdzie w 1980 roku została wybrana na wiceprzewodniczącą NSZZ "Solidarność". W latach 1990-2002 była radną stołecznej dzielnicy Śródmieście i gminy Centrum.
W swojej działalności społecznej często zwracała się do młodych ludzi. "Jesteście równi mnie, ja jestem równa wam. Wy jesteście młodzi, ja też byłam młoda. (...) Łączy nas wspólna służba dla tego kraju" - podkreślała Teresa Stanek podczas uroczystości z okazji 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w 2021 roku.
Teresa Stanek zmarła 5 września 2023 roku w Warszawie. Została pochowana na stołecznych Starych Powązkach.
Była odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Armii Krajowej, Odznaką Pamiątkową Akcji "Burza", Złotą Odznaką Szarych Szeregów, Medalami "Pro Memoria" oraz "Pro Patria".