Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Garnki, kafle, talerze i broń odnalezione podczas…
2024-10-10, 09:00 Autor: Daniel Klimczak

Garnki, kafle, talerze i broń odnalezione podczas prac archeologicznych wróciły do Brzegu.

Eksponaty odnalezione w dawnym gimnazjum piastowskim w Brzegu [fot. Daniel Klimczak]
Eksponaty odnalezione w dawnym gimnazjum piastowskim w Brzegu [fot. Daniel Klimczak]
Do brzeskiego muzeum dotarła pierwsza partia oczyszczonych i częściowo odtworzonych eksponatów odnalezionych podczas ubiegłorocznych prac archeologicznych przy dawnym piastowskim gimnazjum.
Przedmioty te spędziły ostatnie miesiące w pracowni konserwatorskiej we Wrocławiu. Jak mówi kustosz Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu Andrzej Peszko, część z nich zachowała się w dobrym stanie.

- Najciekawsze eksponaty dla osób, które pierwszy raz coś takiego widzą, to są te całe garnki. Garnki ceramiczne, szkliwione od środka. Mamy ich prawie 100. Oczywiście niektóre są z lekkimi uszkodzeniami. Zostały one tak naprawdę wyrzucone po zużyciu się do kloaki, czyli do średniowiecznego czy nowożytnego ustępu.

To pozwoliło im przetrwać upadek, a środowisko beztlenowe uchroniło naczynia przed erozją.

Oprócz dawnych naczyń, oczyszczeniu poddano także fragmenty piecowych kafli, zastawę stołową, czy broń.

- Przyjechały m. in. fragmenty granatów moździerzowych, które zostały znalezione na posadzce dawnego dziedzińca gimnazjalnego. To jest już świadectwo bombardowania z 1741 roku, czyli oblężenia Brzegu. W międzyczasie, mam nadzieję, że wrócą jeszcze obiekty z Torunia. Tam pojechał np. miecz w pochwie.

Placówka zamierza wyeksponować te przedmioty na wystawie czasowej. Planowany termin jej udostępnienia to połowa przyszłego roku.

Zobacz także

2024-12-10, godz. 10:53 "Po katastrofie Heweliusz zatonął ponownie – w morzu kłamstw" Po katastrofie Heweliusz zatonął ponownie – w morzu kłamstw. Wiedziałem, że moja książka będzie nie tylko o tragedii promu, ale też ułomnym państwie… » więcej 2024-12-09, godz. 10:47 Pożar katedry Notre Dame uruchomił ludzką wyobraźnię Pożar, który 15 kwietnia 2019 r. wybuchł w paryskiej katedrze Notre Dame, kolejny raz uruchomił ludzką wyobraźnię, wzbudził skojarzenia. Masową reakcją… » więcej 2024-12-09, godz. 09:40 Wystawa na opolskim dworcu PKP o powstańcach warszawskich Losy powstańców warszawskich przewożonych koleją do Stalagu Lamsdorf przypomni wystawa, która zostanie pokazana w sali dworca kolejowego PKP Opole Główne… » więcej 2024-12-09, godz. 10:35 Bez pieniędzy na remont pomnika i amfiteatru. "Takie miejsce powinno być pielęgnowane" Nie będzie pieniędzy na remont Pomnika Czynu Powstańczego i amfiteatru w Górze św. Anny. Taką decyzję podjęli posłowie podczas piątkowego (06.12) głosowania… » więcej 2024-12-06, godz. 12:08 Wspomnienie Świętego Mikołaja 6 grudnia przypadają mikołajki - zwyczaj wręczania prezentów i drobnych upominków, głównie dzieciom. Tradycja ta jest kultywowana na pamiątkę Świętego… » więcej 2024-12-05, godz. 19:58 "Rzadko się zdarzają takie odkrycia". Biblia Brzeska przekazana konserwatorom Po odnalezieniu i zgłoszeniu odpowiednim służbom, przyszedł czas na przekazanie badaczom. Mowa o dwóch księgach, które mogą być egzemplarzami Biblii Brzeskiej… » więcej 2024-12-06, godz. 12:04 "To jawny brak poszanowania dla miejsca pamięci". Dewastacje w Łambinowicach Bezprecedensowe akty wandalizmu w gminie Łambinowice. Na Cmentarzu Jeńców Radzieckich w Łambinowicach zniszczono i skradziono fragmenty ogrodzenia i bramy… » więcej 2024-12-03, godz. 10:11 Ambasador Bodnar: rozwiązanie problemów polsko-ukraińskich wymaga uwzględnienia interesów obu państw Nowy ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Bodnar powiedział w poniedziałek, że do rozwiązania problemów polsko-ukraińskich konieczna jest stanowczość i uwzględnienie… » więcej 2024-12-03, godz. 08:39 Wzruszająca opowieść o patriotyzmie w dokumencie opolskiej fundacji Przy pełnej sali odbyła się opolska kinowa premiera dokumentu Grzegorza Kubaszki "Z pacynką i w pasiaku". Fundacja Filmowa Polscy Wychodźcy realizowała zdjęcia… » więcej 2024-12-02, godz. 14:35 Nagroda Historyczna m.st. Warszawy za książkę o akcji "Wisła" Prof. Grzegorz Motyka otrzymał w niedzielę Nagrodę Historyczną m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego. Jury przyznało ją mu za książkę „Akcja »Wisła«… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »