Kazimierz Piechowski trafił do Auschwitz w drugim transporcie więźniów politycznych w czerwcu 1940 roku. Otrzymał numer 918. Pracował między innymi przy rozbudowie niemieckiego obozu zagłady. 20 czerwca 1942 roku, wraz z trzema kolegami: Eugeniuszem Benderą, Stanisławem Jasterem i księdzem Józefem Lempartem, włamali się do magazynu, ukradli niemieckie mundury, broń i samochód, a następnie uciekli. Dla więźniów wyczyn ten był ogromnym wydarzeniem, które podniosło ich na duchu. Ucieczka została przedstawiona w fabularyzowanym dokumencie, nakręconym przez BBC, w którym wystąpił także sam Kazimierz Piechowski.
Po wojnie został zatrzymany i skazany na 10 lat więzienia za działalność w AK. Na wolność wyszedł po siedmiu latach.
Kazimierz Piechowski jest autorem wspomnień "Byłem numerem... historie z Auschwitz", a także książki "My i Niemcy". W 2015 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Uhonorowano go także nagrodą Kustosz Pamięci Narodowej, przyznawaną przez IPN. W 2006 znalazł się w grupie byłych więźniów Auschwitz, którzy powitali w byłym obozie pielgrzymującego do tego miejsca papieża Benedykta XVI. Kazimierzowi Piechowskiemu poświęcono film dokumentalny "Uciekinier" w reżyserii Marka Pawłowskiego z 2006 roku. Katy Carr, brytyjska piosenkarka polskiego pochodzenia, stworzyła piosenkę opowiadającą o jego ucieczce z Auschwitz - "Kazik Kommander’s Car” z albumu "Coquette" z 2009 roku.
(więcej)
Kazimierz Piechowski urodził się 3 października 1919 roku w miejscowości Rajkowy na Pomorzu. Pochodził z rodu szlacheckiego. Przed II wojną światową działał w harcerstwie.
Po klęsce kampanii wrześniowej został w listopadzie 1939 aresztowany, gdy próbował przedostać się na Słowację i dalej do polskiej armii we Francji. Niemcy więzili go w areszcie w Baligrodzie, a także w więzieniach w Sanoku, przy Montelupich w Krakowie i w Nowym Wiśniczu, skąd 20 czerwca 1940 roku, w drugim transporcie polskich więźniów politycznych, trafił do Auschwitz. Gdy był już skrajnie wycieńczony, pomógł mu niemiecki więzień kryminalny Otto Kuessel. Dzięki niemu otrzymał lepszą pracę w magazynie, w którym zaopatrywało się SS. Uczestniczył w apelu, podczas którego ojciec Maksymilian Kolbe zgłosił się na śmierć w bunkrze głodowym, oddając swoje życie za uratowanie Franciszka Gajowniczka.
20 czerwca 1942 roku udało mu się uciec wraz z trzema kolegami. Ucieczkę zorganizowano za wiedzą jednego z przywódców obozowego ruchu oporu Witolda Pileckiego, który dobrowolnie przedostał się do Auschwitz, by stworzyć w nim konspirację. Poprzez jednego z uciekinierów - Stanisława Jastera przekazał swój raport dowództwu Armii Krajowej.
Kazimierz Piechowski po ucieczce walczył w szeregach AK. Był dwukrotnie ranny. Po wojnie został aresztowany przez komunistyczne władze i skazany na 10 lat więzienia. Po wyjściu na wolność ukończył Politechnikę Gdańską, uzyskując tytuł inżyniera. Pracował w Stoczni Gdańskiej.
Zmarł 15 grudnia 2017 roku w Gdańsku, w wieku 98 lat. Został pochowany na cmentarzu w Tczewie.