Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Sukces projektu 'Lamsdorf-Łambinowice - archeologia…
2024-09-27, 09:00 Autor: Jakub Biel

Sukces projektu "Lamsdorf-Łambinowice – archeologia pamięci”

Ekshumacja włoskich jeńców wojennych [fot. Sławomir Mielnik]
Ekshumacja włoskich jeńców wojennych [fot. Sławomir Mielnik]
Poznaliśmy tożsamość 60 włoskich jeńców wojennych, którzy w latach 1943-45 byli przetrzymywani w Stalagu Lamsdorf w dzisiejszych Łambinowicach. Ich identyfikacja była możliwa dzięki przeprowadzeniu ekshumacji w ramach projektu „Lamsdorf-Łambinowice – archeologia pamięci”. Szczątki żołnierzy zostaną przeniesione na cmentarz włoski w Warszawie lub też powrócą do rodzinnych grobów we Włoszech.
Elżbieta Góra z Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych podkreśla znaczenie tego przedsięwzięcia. - To szansa na odnalezienie zaginionych przodków po ponad 80 latach.

- Po ekshumacji, po wydobyciu szczątków z jam grobowych, zostaną przeniesieni na cmentarz żołnierzy włoskich w Warszawie. Natomiast jeżeli rodziny tych jeńców wyrażą taką wolę, to ci żołnierze, po ponad 80 latach, wrócą do rodzinnych krajów i zostaną złożeni w rodzinnych grobach.

Doktor Dawid Kobiałka z Uniwersytetu Łódzkiego, kierujący pracami w Łambinowicach, wyjaśnia, że badania rozpoczęły się w wyniku wcześniejszych analiz archiwalnych zdjęć lotniczych, które ujawniły potencjalne groby.

- Udało nam się podjąć szczątki 60 jeńców włoskich, którzy tutaj zmarli w czasie niewoli. Dlaczego wiemy, że to są jeńcy włoscy? Oni generalnie byli chowani nago. Nie ma żadnych artefaktów, poza tak zwanymi nieśmiertelnikami, które mają wybity numer obozowy. My te numery jeńców włoskich znamy. Poza nieśmiertelnikami udało nam się ujawnić zaledwie 4 czy 5 innych artefaktów. Był to krzyżyk, medalik oraz dwa sygnety.

Archeolodzy, w tym antropologowie i medycy sądowi, przeprowadzili kompleksowe analizy szczątków, starając się ustalić przyczyny zgonów, które w większości przypadków były związane z chorobami.

To nie koniec badań w Łambinowicach. Kolejne będą miały na celu poszukiwanie polskich żołnierzy i powstańców warszawskich, którzy także byli przetrzymywani w tym miejscu.

Zobacz także

2024-10-29, godz. 19:08 W Zwoli upamiętniono J. Sucheckiego i J. Wolskiego [DŹWIĘK] W Zwoli w powiecie kozienickim Instytut Pileckiego upamiętnił kolejnych Polaków zamordowanych przez Niemców za pomoc Żydom w czasie II wojny światowej. Uroczystość… » więcej 2024-10-29, godz. 13:00 "Przyszła pora na Melchiora” - 60 lat temu zaczął się proces Wańkowicza Proces, w którym oskarżono Melchiora Wańkowicza o "propagowanie materiałów oczerniających i poniżających PRL", przeszedł do historii jako - jeden z nielicznych… » więcej 2024-10-29, godz. 11:30 W Zwoli Instytut Pileckiego upamiętni kolejnych Polaków zamordowanych przez Niemców za pomoc Żydom W Zwoli w powiecie kozienickim na Mazowszu Instytut Pileckiego upamiętni kolejnych Polaków zamordowanych przez Niemców za pomoc Żydom w czasie II wojny światowej… » więcej 2024-10-29, godz. 10:53 80 lat temu żołnierze gen. Stanisława Maczka wyzwolili Bredę 80 lat temu, 29 października 1944 roku, żołnierze 1. Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka wyzwolili Bredę, miasto i ważny węzeł komunikacyjny… » więcej 2024-10-29, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 29 października » więcej 2024-10-28, godz. 21:40 Ewa Teleżyńska-Sawicka i Paweł Sawicki laureatami Nagrody POLIN 2024 Laureatami głównej Nagrody POLIN 2024 zostali Ewa Teleżyńska-Sawicka i Paweł Sawicki. Nagrodę Specjalną POLIN Kultura i Media odebrał ksiądz Adam Boniecki… » więcej 2024-10-28, godz. 13:00 Polskie miejsca pamięci na szlaku zesłańców - Azja Centralna, Iran i Afryka W Azji Centralnej, na terytoriach państw powstałych po rozpadzie ZSRR, znajduje się wiele polskich cmentarzy, gdzie spoczywają żołnierze armii gen. Władysława… » więcej 2024-10-28, godz. 11:00 Wieczorem wyłonieni zostaną laureaci nagrody POLIN Chronią pamięć o polsko-żydowskiej historii oraz kształtują wzajemne zrozumienie i szacunek - tym zajmują się osoby nominowane do nagrody POLIN. Zostaną… » więcej 2024-10-28, godz. 09:00 Znicze na grobach Polaków niosącym pomoc więźniom Auschwitz Znicze na mogiłach Polaków, którzy narażając życie pomagali więźniom niemieckiego obozu Auschwitz, składają przed świętem 1 listopada pracownicy Muzeum… » więcej 2024-10-28, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 28 października » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »