Do udziału w Projekcie zaproszeni są uczniowie szkół VII i VIII klas podstawowych, szkół ponadpodstawowych (wraz z nauczycielami), harcerze, członkowie organizacji młodzieżowych, krajoznawczych i innych, z pełnoletnimi opiekunami.
Celem projektu jest zainteresowanie młodych ludzi najnowszą historią Polski przez pryzmat poszukiwań nieznanych miejsc pochówku ofiar reżimów totalitarnych. Przez kilka miesięcy prowadzone są spotkania ze specjalistami z różnych dziedzin nauki m.in. archeologami, genetykami, antropologami czy archiwistami. Uczestnicy po zakończonym cyklu całorocznych spotkań przybliżających specyfikę pracy Biura Poszukiwań i Identyfikacji mają za zadanie stworzenie krótkiej, 2-minutowej, etiudy filmowej.
Filmy uczestników, które otrzymają najwyższe noty jury, zostaną przedstawione na uroczystej gali finałowej w Warszawie. Do tej pory uroczystości odbywały się m.in. w Belwederze czy Zamku Królewskim w Warszawie.
Zgłoszenia przyjmują koordynatorzy (lista poniżej) do 7 października 2024 roku.
Białystok i okolice: Wioleta Wróbel wioleta.wrobel@ipn.gov.pl
Bydgoszcz i okolice: Kamila Churska kamila.churska@ipn.gov.pl
Gdańsk i okolice: Artur Chomicz artur.chomicz@ipn.gov.pl
Łódź i okolice: Magdalena Zapolska-Downar magdalena.zapolska-downar@ipn.gov.pl (zajęcia prowadzone online)
Katowice i okolice: Adam Kondracki adam.kondracki@ipn.gov.pl
Poznań i okolice: Karolina Bittner karolina.bittner@ipn.gov.pl
Warszawa i okolice: Marek Nadolski marek.nadolski@ipn.gov.pl
Grupy, które nie mają możliwości wzięcia udziału w warsztatach w formie stacjonarnej, np. grupy polonijne, mogą uczestniczyć w formie online (liczba miejsc ograniczona). Kontakt: marek.nadolski@ipn.gov.pl.