Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 82 lata temu powołano Armię Polską na Wschodz…
2024-09-12, 09:00 Autor: IAR/E.Porycka/O.Kłosińska/K.Koziełł/dok.

82 lata temu powołano Armię Polską na Wschodzie

Tadeusz Romer, Gen. Władysław Sikorski, Gen. Władysław Anders, Gen. Tadeusz Klimecki podczas podróży inspekcyjnej Naczelnego Wodza na Bliskim Wschodzie w 1943 r. Wizytacja jednostek Armii Polskiej na Wschodzie [fot. domena publiczna]
Tadeusz Romer, Gen. Władysław Sikorski, Gen. Władysław Anders, Gen. Tadeusz Klimecki podczas podróży inspekcyjnej Naczelnego Wodza na Bliskim Wschodzie w 1943 r. Wizytacja jednostek Armii Polskiej na Wschodzie [fot. domena publiczna]
82 lata temu, 12 września 1942 roku, powołano Armię Polską na Wschodzie. Powstała z rozkazu Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych generała Władysława Sikorskiego w Iraku, Iranie i Palestynie. Została utworzona z połączenia Wojska Polskiego na Środkowym Wschodzie i Armii Polskiej w ZSRR, której ewakuacja do Iranu rozpoczęła się wiosną 1942 roku. Jej dowódcą był generał Władysław Anders, który później stanął na czele Armii Polskiej na Wschodzie.
Formowanie polskich jednostek w Związku Sowieckim zaczęło się rok wcześniej na podstawie umowy wojskowej podpisanej w Moskwie 14 sierpnia 1941 roku. Poprzedziła ją tzw. amnestia dla obywateli polskich z Rzeczypospolitej: zesłanych, zamkniętych w więzieniach śledczych NKWD i deportowanych do łagrów. Zgoda na tworzenie armii podległej Rządowi RP była przejściowym ustępstwem Józefa Stalina, wynikającym z trudnej sytuacji Sowietów na froncie. Kiedy tylko udało im się zatrzymać ofensywę Wehrmachtu, zaczęli wycofywać się z wcześniejszych ustaleń.

Strona polska liczyła, że w powstającej armii znajdzie się co najmniej 200 tysięcy żołnierzy. Szybko okazało się jednak, że Sowieci nie zamierzają wywiązywać się z umów. Nie wszyscy Polacy zostali uwolnieni, do wielu nie dotarła informacja o tworzącej się armii, a ci, którzy przemierzali Związek Sowiecki, często umierali w potwornych warunkach. Do organizowanego wojska nie zgłosili się oficerowie więzieni wcześniej w obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie - jak się okazało w kwietniu 1943 roku - ofiary zbrodni katyńskiej, zamordowani przez NKWD wiosną 1940. Sowieci konsekwentnie unikali odpowiedzi na pytania o zaginionych i utrudniali władzom polskim prowadzenie poszukiwań.

Pomimo wielkich trudności Armia Polska rozwijała się. Dzięki staraniom generałów Sikorskiego i Andersa wiosną i latem 1942 roku została ewakuowana do Iranu. Do końca sierpnia Związek Sowiecki opuściło ponad 115 tysięcy ludzi, w tym ponad 78 i tysięcy żołnierzy. Wśród ewakuowanych było niemal 18 tysięcy dzieci. Stanowiło to niecałe 10 procent ludności wywiezionej wcześniej przez Rosjan ze wschodnich obszarów Rzeczypospolitej w głąb terytorium sowieckiego.

Po sformowaniu Armii Polskiej na Wschodzie, w czerwcu 1943 roku, został z niej wyodrębniony samodzielny 2. Korpus Polski, który wsławił się walkami na froncie włoskim. Żołnierze 2. Korpusu walczyli między innymi pod Monte Cassino, w bitwach o Loreto i Ankonę

(więcej)

Polska Armia na Wschodzie organizacyjnie podlegała Naczelnymi Wodzowi Polskich Sił Zbrojnych, a operacyjnie - brytyjskiemu dowództwu. Była kilkakrotnie reorganizowana. Pod koniec 1942 roku liczyła ponad 62 tysiące żołnierzy. Dowództwu Armii Polskiej na Wschodzie podlegały: 3. Dywizja Strzelców Karpackich, 5. Dywizja Strzelców, 6. Dywizja Strzelców i 7. Dywizja Zapasowa. Ponadto były to: Centrum Wyszkolenia Armii, oddziały Pomocniczej Służby Kobiet, Junaków i Junaczek oraz komendy garnizonów, szpitale, urządzenia i oddziały kwatermistrzowskie.

Jednostkami armijnymi były: Grupa Artylerii Armii, Pułk Ułanów Karpackich, Batalion Łączności Armii i 12. Kompania Geograficzna.

Po wojnie większość oficerów Armii Polskiej pozostała na emigracji, do kraju wróciła część żołnierzy. W komunistycznej Polsce wielu z nich było szykanowanych, więzionych, pozbawianych pracy.

We wrześniu 1946 roku odrębną uchwałą Tymczasowy Rząd Jedności Narodowej pozbawił obywatelstwa generała Władysława Andersa, a kolejnym aktem - 76 innych dowódców Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Wśród nich byli między innymi generałowie: Stanisław Maczek, Stanisław Kopański i Antoni Chruściel.

Zobacz także

2024-10-10, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 10 października » więcej 2024-10-09, godz. 16:00 Po 80-ciu latach od powstania warszawskiego pojawiają się nowe informacje Ciągle znajdujemy nowe źródła dotyczące powstania warszawskiego - mówi Maciej Frycz ze szczecińskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Bierze on… » więcej 2024-10-09, godz. 14:30 Mieczysław Dziemieszkiewicz "Rój" najprawdopodobniej odnaleziony Instytut Pamięci Narodowej najprawdopodobniej odnalazł szczątki starszego sierżanta Mieczysława Dziemieszkiewicza "Roja". Był on jednym z najważniejszych… » więcej 2024-10-09, godz. 10:00 Zabytkowe numizmaty trafiły do Muzeum Narodowego w Warszawie Zabytkowe numizmaty trafiły do Muzeum Narodowego w Warszawie. Izba Administracji Skarbowej w Olsztynie (IAS) przekazała prawie tysiąc sto sztuk obiektów numizmatycznych… » więcej 2024-10-09, godz. 09:00 Rozpoczynają się uroczystości Dni Pamięci Pawiaka 9 października rozpoczną się Dni Pamięci Pawiaka, które potrwają do niedzieli (13 października). Podczas uroczystości zaplanowano między innymi wykłady… » więcej 2024-10-09, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 9 października » więcej 2024-10-08, godz. 00:00 Wręczono odznaczenia „Dumni z Powstańców” 20 osób, instytucji i stowarzyszeń z całego kraju otrzymało odznaczenia „Dumni z Powstańców” dla najaktywniej włączających się w przygotowanie obchodów… » więcej 2024-10-08, godz. 11:00 Powojenne Opole na wystawie zdjęć przed Dworcem Głównym Jeszcze do 10 października przed Dworcem PKP można oglądać wystawę 20 zdjęć powojennego Opola. Ich autorem jest zmarły w 1990 r. malarz, grafik i jeden… » więcej 2024-10-08, godz. 10:00 Prof. Nicieja w WBP Dlaczego październik to dobry czas, by odwiedzić Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Opolu? Przede wszystkim z powodu spotkań autorskich. Już dzisiaj (08.10)… » więcej 2024-10-08, godz. 09:00 Święto Żołnierzy Batalionów Chłopskich Dziś, 8 października, Święto Żołnierzy Batalionów Chłopskich. Przypada w rocznicę zaprzysiężenia w 1940 roku na komendanta tej konspiracyjnej wojskowej… » więcej
1314151617
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »