Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Muzeum Niepodległości: II wojna światowa w plakacie…
2024-09-10, 15:00 Autor: IAR/#Wosiek/w dwi/

Muzeum Niepodległości: II wojna światowa w plakacie filmowym

Muzeum Niepodległości: II wojna światowa w plakacie filmowym [plakat organizatora]
Muzeum Niepodległości: II wojna światowa w plakacie filmowym [plakat organizatora]
II wojna światowa w plakacie filmowym. W Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej otwarto wystawę „II wojna światowa w filmie - wystawa plakatów ze zbiorów Muzeum Niepodległości”. Na ekspozycji zaprezentowano plakaty do filmów polskich, radzieckich, chińskich, czechosłowackich, angielskich i japońskich, które stanowią fascynujący przegląd sposobów, w jakich kino na całym świecie przedstawiało wydarzenia największego konfliktu w historii ludzkości.
Kuratorka wystawy Marta Brodala podkreśliła, że ekspozycja zawiera trzydzieści plakatów, stanowiących symboliczny zapis dramatu wojny. „Na ekspozycji znalazły się plakaty do filmów Szkoły Polskiej, jedne z najsłynniejszych między innymi do „Eroici”. Do jednych z pierwszych filmów, które były pokazywane na ekranach kin czyli na przykład „Za nami pójdą inni”, „Miasto nieujarzmione” czy „Ostatni etap” - przypomniała kuratorka wystawy. Dodała, że „ekspozycja zawiera również trzy plakaty Andrzeja Pągowskiego: „Urodziny młodego warszawiaka”, „Pierścionek z orłem w koronie” oraz „Sierpniowe niebo 63 dni chwały”. Są to plakaty, które reprezentują kolejne etapy plakatu filmowego w Polsce” - przypomniała Marta Brodala z Muzeum Niepodległości.

Autor plakatów prezentowanych na wystawie Andrzej Pągowski zaznaczył, że plakaty o tematyce wojennej są wielowymiarowe. „Może być film wojenny tak jak „Eroica”, który jest dowcipnym filmem, ale są też filmy, które są wstrząsające, mocne i tak wtedy trzeba zrobić plakat” - mówił artysta. Podkreślił, że „nie ma jednego symbolu i jednego pomysłu. Tutaj nie ma klucza. Podstawowym kluczem jest uczciwość wobec tematu, który pokazujemy. Więc, jeżeli to jest patos, bardzo wzniosła epopeja wojenna, to plakat też powinien to pokazywać” - tłumaczył Andrzej Pągowski.

Wystawa przedstawia historię wojny przez pryzmat sztuki filmowej, obrazując jak wojenne doświadczenia były interpretowane i przedstawiane w różnych częściach świata. Kierowniczka Działu Zbiorów Muzeum Niepodległości Małgorzata Piekarska przypomniała wymowę plakatu Zygmunta Anczykowskiego do filmu „Kanał” Andrzeja Wajdy z 1956 roku. „Plakat jest symboliczny. Cień człowieka, który w prawej ręce ma karabin, który nie jest gotowy do strzału, tylko trzymany jak niepotrzebny śmieć, bo nie ma już naboi. Na tle tego człowieka są bardzo cienkimi i drobnymi literami nazwiska twórców, aktorów. Jak się z daleka patrzy, one przypominają trochę drut kolczasty, czyli to, co czekało tych powstańców, którzy przeżyli zryw” - przypomniała Małgorzata Piekarska.

Wśród autorów plakatów znajdują się tacy uznani artyści jak Wojciech Fangor, Jan Lenica, Eryk Lipiński, Andrzej Pągowski czy Wojciech Zamecznik.W trakcie wernisażu odbyła się projekcja filmu „Urodziny młodego warszawiaka” w reżyserii Ewy i Czesława Petelskich.

Wystawa „II wojna światowa w filmie” będzie dostępna dla zwiedzających do 31 grudnia.

Zobacz także

2024-10-08, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 8 października » więcej 2024-10-07, godz. 22:59 Znani Ślązacy patronami ulic w Opolu. Spotkanie z dr Moniką Choroś Stowarzyszenie Rodło Opole zaprosiło mieszkańców na spotkanie z dr Moniką Choroś z Instytutu Śląskiego w Opolu. Badaczka pochodzenia śląskich nazw miejscowych… » więcej 2024-10-07, godz. 13:00 106 lat temu Rada Regencyjna Królestwa Polskiego wydała manifest "Do Narodu Polskiego" 106 lat temu, 7 października 1918 roku, Rada Regencyjna Królestwa Polskiego wydała manifest "Do Narodu Polskiego", w którym zapowiadała utworzenie wolnej… » więcej 2024-10-07, godz. 11:15 20 lat temu zmarł Przemysław Bystrzycki, pisarz, żołnierz Armii Polskiej na Wschodzie, cichociemny 20 lat temu, 7 października 2004 roku, zmarł Przemysław Bystrzycki, pisarz, żołnierz Armii Polskiej na Wschodzie, cichociemny. Był autorem wielu książek… » więcej 2024-10-07, godz. 09:00 XVIII-wieczny starodruk z oficyny supraskiej zabytkiem miesiąca Muzeum Podlaskiego Najnowszy nabytek Muzeum Podlaskiego - XVIII-wieczny starodruk, który miał pomagać w ewangelizacji, wydany w drukarni ojców bazylianów w Supraślu - został… » więcej 2024-10-07, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 7 października » więcej 2024-10-06, godz. 22:52 Uroczystości upamiętniające ofiary hitlerowskiej zbrodni w Piaśnicy W Piaśnicy na Pomorzu upamiętniono ofiary hitlerowskiej zbrodni z czasów II Wojny Światowej. Mszę świętą poprowadził Przewodniczący Konferencji Episkopatu… » więcej 2024-10-06, godz. 09:00 Muzeum Niepodległości zaprasza na Weekend Seniora z Kulturą Ministerstwo Kultury zachęca do rodzinnego, międzypokoleniowego spędzenia czasu w ramach akcji Weekend Seniora z Kulturą. Do akcji włączyło się Muzeum… » więcej 2024-10-06, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 6 października » więcej 2024-10-05, godz. 22:33 100 lat temu urodził się Andrzej Wolski "Jur", żołnierz AK, uczestnik akcji pod Arsenałem 100 at temu, 5 października 1924 roku, urodził się Andrzej Wolski, pseudonim "Jur", uczestnik Powstania Warszawskiego, żołnierz Szarych Szeregów i Armii… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »