- Można powiedzieć, że to wystawa lotnicza, bo zdjęcia były robione na podopolskim lotnisku, ale jest to historia tragicznych wydarzeń - mówi Mirosław Leśniewski z archiwum.
- Wystawa mówiąca o wybuchu II wojny światowej. Chcieliśmy pokazać, że tutaj gniazdowało to zło, które dokonało tych pierwszych nalotów, tego pierwszego ataku. Skupiliśmy się na lotnisku Polska Nowa Wieść, jest ono swego rodzaju takim żywym symbolem i namacalną historią tego, co miało miejsce 85 lat temu.
- Opowiada ona historię lotniska Neuderf (obecnie Polska Nowa Wieś), które powstało w 1939 r. jako "szkolne lotnisko", a faktycznie było bardzo ważną, nowoczesną bazą lotniczą Luftwaffe. Z tego miejsca w dniach 1-9 września 1939 r. startowały samoloty, które niszczyły polskie węzły kolejowe, przeprawy mostowe, budynki, skrzyżowania ważnych punktów komunikacyjnych i pojazdy - dodaje współautor wystawy.
Wystawę przygotowali: Sabina Pachuta, Mirosław Leśniewski i Przemysław Jagieła. Ekspozycję można oglądać do 12 września.