Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Film dokumentalny o rodzinie Ulmów nagrodzony podczas…
2024-08-26, 11:00 Autor: Nowak Piotr / PAP

Film dokumentalny o rodzinie Ulmów nagrodzony podczas festiwalu "Spotkania z historią"

Wiktoria i Józef Ulmowie. [Fot. źródło: IPN]
Wiktoria i Józef Ulmowie. [Fot. źródło: IPN]
Film "Przykazanie miłości. Historia rodziny Ulmów z Markowej” Marty Pietrasiewicz zdobył nagrodę dla najlepszego filmu dokumentalnego 12. Zamojskiego Festiwalu Filmowego "Spotkania z historią". Gala finałowa odbyła się na Rynku Wielkim w Zamościu.
Statuetka za najlepsze zdjęcia podczas sobotniej gali powędrowała w ręce Tobiasza Czołpińskiego, autora zdjęć do filmu "Zbyszek +Trzynastka+" (reż. Beata Hyży-Czołpińska). Dokument o wojennych losach żołnierza polskiej konspiracji, podporucznika Zbigniewa Rećki z Białegostoku otrzymał także nagrodę publiczności.

Nagrodę za najlepszy montaż otrzymali: Grzegorz Kubaszko i Radosław Wocial za film "Kurierskim Szlakiem. Azymut Węgry" o życiu i działalności konspiracyjnej prof. Wacława Felczaka. W czasie II wojny światowej historyk był kierownikiem i współzałożycielem Placówki W – komórki konspiracji cywilnej skupiającej tatrzańsko-sądeckich kurierów.
Nagrodę specjalną jury otrzymał dokument "Aż po grób" (reż. Małgorzata Orłowska) o miłości Floriana i Gołdy, polsko-żydowskiej pary z Frampola i jej tragicznych losów podczas II wojny światowej.

Jury wyróżniło ponadto film "Oświęcim. Zapomniana historia" (reż. Mirosław Krzyszkowski i Joanna Zając) i przyznało pozaregulaminową nagrodę dla "Była sobie piosenka" (reż. Mateusz Koldun).

Statuetki przyznało jury w składzie: dr Stanisław Królak, Paweł Woldan, Zbigniew Żmigrodzki i Adam Kraśnicki.

Nagrodę za wybitne zasługi dla polskiej kinematografii historycznej organizatorzy przyznali reżyserce i scenarzystce Hannie Zofii Etemadi, autorce kilkudziesięciu filmów dokumentalnych, laureatce wielu nagród i wyróżnień państwowych.

Podczas tegorocznych "Spotkań z historią" w Centrum Kultury Filmowej "Stylowy" w Zamościu zaprezentowano 14 filmów konkursowych. Jego najistotniejsza część to konkurs filmu dokumentalnego o tematyce historycznej. Celem przeglądu jest budowanie tożsamości narodowej Polaków poprzez prezentację najnowszych filmów o tematyce historycznej.

Organizatorami festiwalu są: Centrum Kultury Filmowej "Stylowy" w Zamościu, Miasto Zamość i Redakcja Audycji Historycznych Telewizji Polskiej S.A.

Zobacz także

2024-09-25, godz. 10:00 W Kwaterze Polskiej w Ponarach odbędą się Uroczystości Ponarskie z udziałem Wojska Polskiego W Kwaterze Polskiej w podwileńskich Ponarach odbędą się dziś (25.09) Uroczystości Ponarskie z udziałem Wojska Polskiego. W tym miejscu w czasie drugiej… » więcej 2024-09-25, godz. 09:00 W Wilnie odsłonięto tablicę poświęconą polskim Sprawiedliwym wśród Narodów Świata W Zespole Parku Pamięci w Tuskulanach w Wilnie odsłonięto w poniedziałek tablicę poświęconą rodzinie Antonowiczów. Instytut Jad Waszem w Jerozolimie uhonorował… » więcej 2024-09-25, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 25 września » więcej 2024-09-24, godz. 22:00 Ogłoszono najlepsze wydarzenie historyczne, wystawę i działalność edukacyjną 2023 roku Wystawa o kobietach w powstaniu warszawskim, otwarcie "Parku Dzieje" w Murowanej Goślinie oraz "Edukatorium Historyczno-Społeczne" z Katowic. To laureaci Plebiscytu… » więcej 2024-09-24, godz. 13:00 Śledztwa ws. śmierci Wojciecha Cieślewicza i Piotra Majchrzaka „żmudne i długotrwałe” Wciąż nie wiadomo, jak długo potrwają śledztwa ws. śmierci Wojciecha Cieślewicza i Piotra Majchrzaka prowadzone pion śledczy Instytutu Pamięci Narodowej… » więcej 2024-09-24, godz. 11:00 Wystawa "Oręż Niepodległej 1944" w Nowym Jorku Unikalne mundury wojskowe, dokumenty, ordery, odznaczenia, modele samolotów z lat II wojny światowej - to tylko część eksponatów na nowojorskiej wystawie… » więcej 2024-09-24, godz. 09:00 Minęła rocznica Aktion Saybusch; Niemcy wysiedlili z Żywiecczyzny 20 tys. Polaków 84 lata temu Niemcy rozpoczęli akcję pod kryptonimem Aktion Saybusch, czyli Akcja Żywiec. Polegała na wysiedleniu Polaków z Żywiecczyzny wcielonej do III… » więcej 2024-09-24, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 24 września » więcej 2024-09-23, godz. 16:00 Zawodowi historycy nie muszą walczyć o widzialność i klikalność (wywiad) Polscy historycy i historyczki podejmują badania nad wieloma ważnymi dziedzinami. Także zupełnie nowymi. Nie powinni ścigać się z nikim na widzialność… » więcej 2024-09-23, godz. 15:00 Muzeum Auschwitz: sesja poświęcona buntowi Sonderkommando w Birkenau Buntowi więźniów z Sonderkommando w obozie Auschwitz II-Birkenau, do którego doszło 7 października 1944 roku, poświęcona będzie sesja edukacyjna online… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »