Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 75 lat temu wszedł w życie Traktat Północnoa…
2024-08-24, 11:00 Autor: IAR/E.Porycka/K.Koziełł/dok.

75 lat temu wszedł w życie Traktat Północnoatlantycki

Flaga NATO. [fot. wikipedia/domena publiczna]
Flaga NATO. [fot. wikipedia/domena publiczna]
75 lat temu - 24 sierpnia 1949 roku - wszedł w życie Traktat Północnoatlantycki, zwany też traktatem waszyngtońskim, na mocy którego powstało NATO. Został podpisany kilka miesięcy wcześniej, 4 kwietnia w Waszyngtonie. Fundamentem sojuszu jest wspólna obrona, która przewiduje wzajemną pomoc, w tym zbrojną, w razie napaści na stronę lub strony Traktatu.
NATO zostało założone przez ęłęó10 krajów europejskich (Belgię, Francję, Holandię, Luksemburg, Wielką Brytanię, Danię, Islandię, Norwegię, Portugalię, Włochy) oraz dwa północnoamerykańskie - Stany Zjednoczone i Kanadę. Podstawę prawną utworzenia Paktu stanowi artykuł 51. Karty Narodów Zjednoczonych.

Sojusz był kilkakrotnie rozszerzany, między innymi 12 marca 1999 roku do NATO została przyjęta Polska, Czechy i Węgry. Po wybuchu pełnoskalowej wojny na Ukrainie, dwa kraje skandynawskie: Szwecja i Finlandia rozpoczęły starania o włączenie do NATO-wskich struktur. Jako ostatnia do grona sojuszników - 7 marca (2024) - została przyjęta Szwecja. Obecnie do sojuszu należą 32 kraje. Sekretarzem generalnym NATO od 2014 roku jest norweski polityk i ekonomista Jens Stoltenberg. Jego kadencja zakończy się jesienią (2024).

Początkowo celem NATO była obrona przed atakiem Związku Radzieckiego i jego satelitów. Po rozpadzie Układu Warszawskiego sojusz polityczno-wojskowy pełnił rolę stabilizacyjną w Europie, angażując się jednocześnie w zarządzanie kryzysowe w takich miejscach jak Afganistan czy Irak, a także we współpracę w dziedzinie bezpieczeństwa w Afryce czy Azji. Obecnie, kiedy na Ukrainie toczy się wojna, coraz częściej pojawiają się opinie, że - tak jak w czasach zimnej wojny - NATO powinno całkowicie skupić się na swojej pierwotnej misji, czyli obronie zbiorowej.

To właśnie obrona zbiorowa, wynikająca z artykułu 5. Traktatu Waszyngtońskiego, czyli zasady "jeden za wszystkich, wszyscy za jednego", była kluczowa w polskich dążeniach do NATO. Do tej pory tylko raz wprowadzono w życie ten zapis, po zamachu terrorystycznym na World Trade Center 11 września 2001 roku, gdy kraje Sojuszu uznały, że atak Al-Kaidy i wspierających ją talibów na USA jest zamachem na całe NATO. W sojuszu rozpoczęła się wówczas wspólna walka z terroryzmem.

Agresywna polityka Rosji względem Ukrainy i aneksja Krymu spowodowały, że na szczycie NATO w Warszawie w 2016 roku przywódcy państw sojuszu zdecydowali o wzmocnieniu swoich granic na wschodzie. Uzgodniono utworzenie czterech wielonarodowych batalionów, które stacjonują na wschodniej flance NATO - w Polsce oraz w państwach bałtyckich.

Po inwazji na Ukrainę, 24 lutego 2022 roku, posłużono się artykułem 4., pozwalającym państwom członkowskim na wystąpienie z wnioskiem o konsultacje, jeśli uważają, że ich "integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo" są zagrożone. Żądanie konsultacji ma przede wszystkim znaczenie polityczne i dyplomatyczne, ale może też skutkować krokami militarnymi. Po rosyjskiej inwazji do konsultacji wezwało co najmniej ośmiu członków Sojuszu, w tym Polska. Główną odpowiedzią NATO było uruchomienie sił szybkiego reagowania - NATO Responce Force (NRF) - i ich głównego elementu Połączonych Sił Zadaniowych Bardzo Wysokiej Gotowości - Very High Readiness Joint Task Force, których część może zostać rozmieszczona w ciągu 48 godzin. Na szczycie NATO w Madrycie w 2022 roku podjęto decyzję o zwiększeniu sił szybkiego reagowania do 300 tysięcy żołnierzy.

W lipcu w Waszyngtonie odbył się 37 szczyt NATO z okazji 75-lecia sojuszu. W czasie spotkania liderzy krajów członkowskich rozmawiali o zwiększeniu bezpieczeństwa. Zapadły ważne decyzje dla wschodniej flanki sojuszu dotyczące między innymi wzmocnienia struktur dowodzenia, intensyfikacji ćwiczeń wojskowych, rozbudowy sojuszniczej infrastruktury wojskowej, a także wzmocnienia obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Ustalono, że kraje NATO dostarczą ukraińskiej armii w 2025 roku uzbrojenie o wartości co najmniej 40 miliardów euro. Formalnie sfinalizowano też proces tworzenia w Bydgoszczy Centrum Analiz, Szkolenia i Edukacji NATO-Ukraina (JATEC).

(więcej)

Polska została przyjęta do NATO 12 marca 1999 roku. Tego dnia w Independence w Stanach Zjednoczonych minister spraw zagranicznych Bronisław Geremek przekazał amerykańskiej sekretarz stanu Madeleine Albright dokument ratyfikacyjny Traktatu Północnoatlantyckiego. Wraz z naszym krajem do paktu zostały wówczas przyjęte Czechy i Węgry. Cztery dni później - 16 marca - w kwaterze głównej NATO w Brukseli odbyła się ceremonia przyjęcia trzech nowych krajów do sojuszu.

Polska armia przez 25 lat obecności w sojuszu stała się zawodowa, została zmodernizowana i dostosowana do standardów Paktu Północnoatlantyckiego. Siły Zbrojne RP są w pełni interoperacyjne.

Polscy żołnierze brali i cały czas biorą udział w misjach i operacjach prowadzonych pod auspicjami sojuszu. W ciągu 25 lat służbę w nich pełniło blisko 75 tysięcy żołnierzy i pracowników wojska. Wśród najważniejszych operacji NATO należy wymienić KFOR w Kosowie od 1999 roku i Active Endeavour na Morzu Śródziemnym, będącą odpowiedzią na ataki terrorystyczne z 11 września 2001 roku. Ponadto - wieloletnią misję w Afganistanie oraz operację w Iraku. Misja ISAF w Afganistanie w latach 2007-2014 (jedna z trzech) była największą operacją wojskową poza granicami państwa, uczestniczyło w niej prawie 27 tysięcy polskich żołnierzy, 43 z nich poległo, blisko 870 zostało rannych.

Nasi żołnierze uczestniczą też w ćwiczeniach i manewrach organizowanych w kraju i poza granicami, między innymi były to Anaconda, Dragon czy trwające od stycznia do maja tego roku manewry NATO Steadfast Defender-24. Zostały połączone z kilkoma ćwiczeniami narodowymi, w tym Dragon 24 i Brilliant Jump 24 na terenie Polski, i ćwiczeniami pod przewodnictwem NATO.

Polska przeznacza na obronność 4,2 procent PKB (w 2024 roku), oznacza to, że spośród państw Sojuszu wydajemy najwięcej w stosunku do naszej gospodarki.

Zobacz także

2024-09-19, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 19 września » więcej 2024-09-18, godz. 11:00 IV edycja Nagrody im. Grażyny Langowskiej IPN ogłasza nabór zgłoszeń kandydatów do IV edycji Nagrody im. Grażyny Langowskiej w kategorii przyznawanej przez Instytut Pamięci Narodowej – zgłoszenia… » więcej 2024-09-18, godz. 09:00 74 lata temu Polskie Radio po raz pierwszy nadało audycję Muzyka i Aktualności 74 lata temu - 18 września 1950 roku - Polskie Radio po raz pierwszy nadało audycję "Muzyka i Aktualności". Był to pierwszy w Polskim Radiu nowoczesny magazyn… » więcej 2024-09-18, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 18 września » więcej 2024-09-17, godz. 13:00 80 lat temu rozpoczęła się operacja Market Garden 80 lat temu, 17 września 1944 roku, rozpoczęła się operacja Market Garden przeprowadzona przez aliantów pod Arnhem w Holandii z udziałem polskich żołnierzy… » więcej 2024-09-17, godz. 12:00 85 lat temu utworzono konspiracyjną Tajną Organizację Wojskową 85 lat temu, 17 września 1939 roku, w dniu napaści Związku Sowieckiego na Polskę, w Stanisławowie utworzono Tajną Organizację Wojskową. Była to konspiracyjna… » więcej 2024-09-17, godz. 11:00 Dziś przypada Dzień Sybiraka 17 września - w rocznicę sowieckiej agresji na Polskę w 1939 roku - przypada Dzień Sybiraka. Został ustanowiony przez Sejm w 2013 roku, by oddać hołd wszystkim… » więcej 2024-09-17, godz. 10:00 85 lat temu doszło do napaści sowieckiej na Polskę 85 lat temu, 17 września 1939 roku, doszło do napaści sowieckiej na Polskę. Na wschodnie tereny naszego kraju wkroczyła Armia Czerwona. Tym samym zrealizowała… » więcej 2024-09-17, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 17 września » więcej 2024-09-16, godz. 13:00 Wystawa portretów Sprawiedliwych wśród Narodów Świata Jadwiga Wolf, Tadeusz Stankiewicz, Leszek Mikołajkow - Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata, którzy już odeszli. Między innymi portrety tych osób uwiecznili… » więcej
2223242526
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »