Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 80 lat temu Niemcy wysadzili więzienie na Pawia…
2024-08-21, 11:00 Autor: IAR/E.Porycka/K.Koziełł/dok.

80 lat temu Niemcy wysadzili więzienie na Pawiaku

Fragment ruin muru Pawiaka w Warszawie. [fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe]
Fragment ruin muru Pawiaka w Warszawie. [fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe]
80 lat temu, 21 sierpnia 1944 roku, Niemcy wysadzili więzienie na Pawiaku. Był to ostatni etap akcji likwidacyjnej, którą rozpoczęli w lipcu 1944, w związku ze zbliżaniem się armii radzieckiej do Warszawy. Pawiak był największym niemieckim więzieniem politycznym w okupowanej Polsce. Wbrew konwencjom międzynarodowym, przetrzymywano w nim nie tylko więźniów politycznych, ale także jeńców wojennych. Były tam osoby zatrzymane w łapankach, również kobiety i dzieci.
Na Pawiaku Niemcy więzili między innymi: Macieja Rataja, Janusza Kusocińskiego, franciszkanina - ojca Maksymiliana Kolbego (kanonizowanego w 1982 roku), Hankę Ordonównę, Irenę Sendlerową i Janusza Korczaka.

Według szacunków historyków w czasie II wojny światowej przez więzienie przeszło około 100 tysięcy osób. Z tej liczby blisko 37 tysięcy rozstrzelano, a około 60 tysięcy wywieziono do obozów koncentracyjnych i na przymusowe roboty.

Pod koniec lipca 1944 roku, ze względu na zbliżający się front wschodni, Niemcy zaczęli przygotowania do likwidacji więzienia. 30 lipca w ostatnim transporcie wysłali 1800 więźniów do nazistowskich obozów koncentracyjnych - Gross-Rosen i Ravensbrück. Jeszcze w sierpniu 1944 roku w ruinach warszawskiego getta Niemcy rozstrzeliwali więźniów Pawiaka, nawet matki z dziećmi, urodzonymi w sierpniu. Wśród zamordowanych 18 sierpnia była łączniczka Armii Krajowej - Jadwiga Halina Tulińska, będąca w siódmym miesiącu ciąży. Po egzekucjach ewakuowano niemiecką załogę więzienia. 21 sierpnia Pawiak wraz z przyległymi budynkami został wysadzony w powietrze.

Po Pawiaku pozostał jedynie prawy słup bramy i rosnący obok wiąz. Rodziny pomordowanych więźniów mocowały do drzewa tabliczki z ich nazwiskami. Po wojnie wiąz stał się symbolem cierpienia Polaków. W 2004 roku, kiedy drzewo uschło, władze Warszawy podjęły decyzję, by z brązu odlać jego replikę. Rok później Pomnik Drzewa Pawiackiego ustawiono w miejscu, gdzie wcześniej rosło drzewo.

Od 1965 roku działa Muzeum Więzienia Pawiak, powstałe z inicjatywy byłych więźniów. Placówka jest oddziałem Muzeum Niepodległości. Zajmuje się też organizacją różnego typu wydarzeń kulturalno-oświatowych, jak Dni Pamięci Pawiaka czy lekcje muzealne.

(więcej)

Więzienie na Pawiaku zostało wybudowane przez Rosjan w latach 1830-1835 między ulicami Dzielną i Pawią, stąd jego nazwa. Do czasu I wojny światowej służyło jako carskie więzienie polityczne. Władze rosyjskie przetrzymywały tam polskich powstańców i rewolucjonistów. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości więzienie nadal działało, a po 1939 roku przejęli je Niemcy.

W czasie okupacji niemieckiej w pierwszym okresie funkcjonowania Pawiaka do marca 1940 roku więzienie podlegało Wydziałowi Sprawiedliwości Urzędu Generalnego Gubernatorstwa. Następnie Pawiak stał się więzieniem śledczym Policji Bezpieczeństwa i Służby Bezpieczeństwa Dystryktu Warszawskiego, a zwłaszcza jej Wydziału IV - Tajnej Policji Państwowej - Gestapo.

Prostokątny plac pod więzienie zajmował obszar o powierzchni półtora hektara. Otoczony był murem z dwiema zwyżkami strażniczymi od strony ulicy Dzielnej i jedną od ulicy Pawiej.

Pierwszych Polaków Niemcy osadzili na Pawiaku już na początku października 1939 roku. Aresztowano ich na podstawie list, na których znaleźli się działacze polityczni i samorządowi, przedsiębiorcy, przedstawiciele świata kultury. Później na Pawiak trafiali też uczestnicy ruchu oporu i warszawiacy z łapanek. Dla wielu był to pierwszy etap w drodze do niemieckich obozów koncentracyjnych. Na Pawiaku w straszliwych warunkach przetrzymywano też kobiety w ciąży, podczas wojny w więzieniu urodziło się około 50 dzieci.

Największą grupę ze 100 tysięcy osadzonych w czasie wojny stanowili mężczyźni w wieku od 25-50 lat oraz młodzież. Zdarzały się wypadki aresztowania ludzi ponad 80-letnich oraz dzieci od lat ośmiu. Aresztowano nawet półtorarocznego chłopca, jako zakładnika za rodziców.

Egzekucje na więźniach Pawiaka odbywały się początkowo w ogrodach - sejmowym i uniwersyteckim, od grudnia 1939 do lipca 1941 roku - na skraju Puszczy Kampinoskiej w pobliżu wsi Palmiry, a od jesieni 1941 - między innymi w Szwedzkich Górach, Wólce Węglowej, Laskach, w Lasach Kabackich, w Magdalence.

Od października 1942 roku Niemcy organizowali w Warszawie publiczne egzekucje na ulicach w celu zastraszenia mieszkańców. Po stłumieniu powstania w getcie w kwietniu 1943 roku, więźniów rozstrzeliwano na sąsiadujących z Pawiakiem ulicach - Dzielnej, Gęsiej, Zamenhoffa, Nowolipkach.

Na Pawiaku funkcjonowała konspiracja. Była tam komórka więzienna Służby Zwycięstwu Polski, Związku Walki Zbrojnej - Armii Krajowej, a także Delegatury Rządu. Wynikiem współdziałania komórek więziennych ze światem zewnętrznym były słynne akcje zapoczątkowane odbiciem Jana Bytnara "Rudego" oraz innych więźniów pod Arsenałem przez oddział Grup Szturmowych Szarych Szeregów.

Zobacz także

2024-11-01, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 1 listopada » więcej 2024-10-31, godz. 15:00 Uroczystość w 99. rocznicę powstania Grobu Nieznanego Żołnierza Uroczystą zmianą wart, salwą honorową, defiladą wojskową i złożeniem kwiatów upamiętniono 99. rocznicę powstania Grobu Nieznanego Żołnierza. Odczytano… » więcej 2024-10-31, godz. 09:00 80 lat temu ponad 730 polskich dzieci znalazło schronienie w Nowej Zelandii 80 lat temu, 31 października 1944 roku, do Wellington, stolicy Nowej Zelandii, przybyła grupa 733 polskich dzieci oraz ich 105 opiekunów. Przeważająca część… » więcej 2024-10-31, godz. 11:00 84 lata temu Wielka Brytania wygrała z Niemcami bitwę o Anglię 84 lata temu, 31 października 1940 roku, Wielka Brytania wygrała z Niemcami bitwę o Anglię. Toczona od 10 lipca między niemiecką Luftwaffe a siłami Królewskich… » więcej 2024-10-31, godz. 08:00 MON: Trwa świąteczna akcja Wojska Polskiego - „Żołnierska Pamięć” W całej Polsce, w przeddzień obchodów dnia Wszystkich Świętych, trwa akcja „Żołnierska Pamięć”. To wyjątkowa inicjatywa, podczas której żołnierze… » więcej 2024-10-31, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 31 października » więcej 2024-10-30, godz. 23:00 Park Akcji „Burza” z europejską nagrodą Najlepsza europejska miejska przestrzeń publiczna 2024 roku - taki tytuł otrzymał stołeczny Park Akcji „Burza”. To w nim znajduje się, znany nie tylko… » więcej 2024-10-30, godz. 11:00 Powstała Rada Naukowa Muzeum bł. Jerzego Popiełuszki Powstała Rada Naukowa Muzeum bł. Jerzego Popiełuszki, na której czele stanął prof. Paweł Skibiński z Uniwersytetu Warszawskiego. Jej zadaniem będzie m.in… » więcej 2024-10-30, godz. 09:00 175 lat temu w Paryżu odbył się pogrzeb Fryderyka Chopina 175 lat temu - 30 października 1849 roku - w Paryżu odbył się pogrzeb Fryderyka Chopina, najwybitniejszego polskiego kompozytora i pianisty. Twórcy, o którym… » więcej 2024-10-30, godz. 08:00 W Gliwicach o powojennej reemigracji: „siedziałam w oknie i płakałam” W Muzeum w Gliwicach we wtorek rozpoczęła się międzynarodowa konferencja naukowa o powojennej reemigracji, m.in. z Francji do Polski. O motywach przyjazdów… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »