Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 80 lat temu warszawscy powstańcy zdobyli gmach …
2024-08-20, 11:00 Autor: IAR/E.Porycka/K.Koziełł/dok.

80 lat temu warszawscy powstańcy zdobyli gmach PAST-y

Powstańcy z batalionu „Kiliński” na barykadzie przy ul. Zielnej obserwują płonący gmach PAST-y [fot. wikipedia/domena publiczna/Eugeniusz Lokajski - Opracowanie Zbiorowe (1 sierpnia 1957) Powstanie Warszawskie w Ilustracji, Warszawa: Wydanie Specjalne War
Powstańcy z batalionu „Kiliński” na barykadzie przy ul. Zielnej obserwują płonący gmach PAST-y [fot. wikipedia/domena publiczna/Eugeniusz Lokajski - Opracowanie Zbiorowe (1 sierpnia 1957) Powstanie Warszawskie w Ilustracji, Warszawa: Wydanie Specjalne War
80 lat temu, 20 sierpnia 1944 roku, warszawscy powstańcy zdobyli gmach PAST-y - Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej. Budynek pozostał w polskich rękach do końca powstania, czyli 3 października, gdy podpisano układ o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie.
Przed wojną był to drugi, po Prudentialu, najwyższy budynek w stolicy. Niemcy traktowali go jako obiekt o znaczeniu strategicznym. Przechodziły tamtędy wszystkie połączenia telefoniczne Berlina z okupacyjnymi władzami, a także z frontem wschodnim. Zdobycie PAST-y miało zarówno znaczenie symboliczne, jak strategiczne, Niemcy bowiem prowadzili z budynku ostrzał centralnej części stolicy, paraliżując działania powstańcze oraz życie ludności cywilnej. Niemieccy snajperzy strzelali do wszystkich bez wyjątku, także kobiet, starców i dzieci.

Od początku powstania - 1 sierpnia 1944 roku - żołnierze Armii Krajowej podejmowali próby odbicia gmachu przy ulicy Zielnej 39, obsadzonego przez niemieckich strzelców. Ostatecznie 20 sierpnia budynek został zdobyty przez batalion "Kiliński" przy współudziale jednostek specjalnych i służb technicznych dowództwa I Obwodu i Okręgu Warszawskiego AK. W akcji brało 250 powstańców, którzy atakowali Niemców z trzech stron. Na szczycie PAST-y załopotała biało-czerwona flaga, wywieszona przez zdobywców.

Wcześniej, aby pokonać niemiecką załogę, powstańcy podpalali gmach za pomocą miotaczy ognia, zrobionych ze strażackich motopomp. Akcją dowodził osobiście dowódca batalionu "Kiliński" rotmistrz "Leliwa" - Henryk Leliwa-Roycewicz - przed wojną medalista olimpijski w jeździectwie. Z kolei Kobiece Patrole Minerskie pod dowództwem kapitan Zofii Franio wykonały dwa wyłomy w murach na wysokości I i III piętra.

Po zdobyciu PAST-y z budynku wyprowadzono 115 jeńców, w tym 7 niemieckich oficerów oraz 6 rannych żołnierzy. Zginęło 36 Niemców. Po stronie polskiej poległo według różnych źródeł od 6 do 20 ludzi, a conajmniej 60 zostało rannych. Dane te nie obejmują osób cywilnych i strat innych placówek zlokalizowanych w pobliżu, na przykład przy ulicy Królewskiej 16, a także żołnierzy innych oddziałów, którzy ochotniczo włączyli się do walki.

Na ostatnim piętrze PAST-y znajduje się taras widokowy, który jest udostępniany dla zwiedzających 20 sierpnia - w rocznicę odbicia gmachu przez powstańców oraz w Noc Muzeów. Od 2003 roku na dachu budynku stoi podświetlana, sześciometrowa kotwica - znak Polski Walczącej, zaprojektowana przez architekta i byłego powstańca Jacka Cydzika, pseudonim "Ran".

(więcej)

Przełomowym dniem walk o gmach przy ulicy Zielnej 39 był 13 sierpnia. Powstańcy opanowali sąsiedni budynek przy ulicy Królewskiej 16, odcinając w ten sposób załogę PAST-y od garnizonu niemieckiego w Ogrodzie Saskim.

Późnym wieczorem 19 sierpnia, przez wyłomy w ścianach od strony ulic Próżnej i Bagno, rozpoczął się decydujący atak na budynek. Grupa szturmowa, która doszła do pierwszego piętra, przebiła się na drugi koniec budynku i opuściła go przez wyłom wykonany w południowej ścianie. Wówczas powstańcy podpalili gmach miotaczami ognia. Po wejściu na ostatnie piętro polskie grupy pościgowe nie znalazły tam Niemców, którzy ukryli się w pomieszczeniach piwnicznych. Nie widząc możliwości ucieczki z budynku, Niemcy poddali się 20 sierpnia.

Moment opuszczania budynku przez Niemców został utrwalony przez operatorów filmowych i fotografów. Wydarzenia związane z PAST-ą są do dziś jednymi z najlepiej udokumentowanych epizodów powstania. Następnego dnia (21 sierpnia) prasa powstańcza zamieściła obszerne relacje poświęcone temu zwycięstwu. Ukazało się również po raz pierwszy specjalne wydanie "Biuletynu Informacyjnego".

Poza PAST-ą, batalion "Kiliński" wsławił się także zdobyciem Prudentialu i Poczty Głównej. W czasie Powstania Warszawskiego oddział ten po napływie ochotników osiągnął stan około 2 tysięcy żołnierzy. W godzinie "W" batalion liczył około 900 żołnierzy, z których uzbrojony był co dziesiąty. "Kiliński" był niepokonany - do końca powstania jego żołnierze utrzymali się na zdobytych pozycjach.

Po wojnie budynek PAST-y został odbudowany. Od 1960 roku był eksploatowany przez Warszawskie Zakłady Chemii Nieorganicznej "Stochem", na podstawie decyzji ministerstwa przemysłu i handlu.

W 2000 roku premier Jerzy Buzek przekazał symboliczne klucze do gmachu PAST-y w wieczyste władanie żołnierzom Światowego Związkowi Żołnierzy Armii Krajowej.

Zobacz także

2024-08-20, godz. 09:00 104 lata temu wybuchło II powstanie śląskie 104 lata temu, w nocy z 19 na 20 sierpnia 1920 roku, wybuchło II powstanie śląskie, które miało na celu przywrócenie Górnego Śląska Polsce. Trwało do… » więcej 2024-08-20, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 20 sierpnia » więcej 2024-08-19, godz. 15:30 Odkryto szczątki niemieckich żołnierzy w zbiorowych mogiłach Pracownia Badań Historycznych i Archeologicznych Pomost zakończyła badania dwóch mogił zbiorowych w Kaniowie w gminie Popielów. » więcej 2024-08-19, godz. 13:00 82. rocznica zagłady Żydów z getta w Otwocku i innych gett na wschód od Warszawy 82 lata temu, 19 sierpnia 1942 roku, Niemcy zlikwidowali getto w Otwocku, dzień później w Falenicy i Rembertowie, a 21 sierpnia - w Mińsku Mazowieckim. Z zamkniętej… » więcej 2024-08-19, godz. 11:21 115 lat temu urodził się Jerzy Andrzejewski, prozaik, współzałożyciel KOR 115 lat temu, 19 sierpnia 1909 roku urodził się Jerzy Andrzejewski, prozaik i publicysta, autor scenariuszy filmowych, współzałożyciel Komitetu Obrony Robotników… » więcej 2024-08-19, godz. 09:00 Płock uczcił pamięć obrońców miasta przed armią bolszewicką z sierpnia 1920 r. Pamiętamy o ich bohaterstwie, ofierze, poświęceniu własnego życia w imię wolności ojczyzny - powiedział w niedzielę o obrońcach Płocka przed armią… » więcej 2024-08-19, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 19 sierpnia » więcej 2024-08-18, godz. 11:00 99 lat temu spółka Polskie Radio dostała koncesję na nadawanie ogólnopolskiego programu radiowego 99 lat temu, 18 sierpnia 1925 roku, spółka Polskie Radio dostała koncesję na nadawanie ogólnopolskiego programu radiowego. Pozwolenie, wydane na 20 lat, przyznawało… » więcej 2024-08-18, godz. 09:00 115 lat temu urodził się Władysław Jasiński, legendarny dowódca Jędrusiów 115 lat temu, 18 sierpnia 1909 roku, urodził się Władysław Jasiński, legendarny dowódca grupy dywersyjno-bojowej "Jędrusie" w czasie II wojny światowej… » więcej
2021222324
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »