Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 104 lata temu rozpoczęło się kontruderzenie polskich…
2024-08-16, 15:00 Autor: IAR/#Lis/i wg/w Wj

104 lata temu rozpoczęło się kontruderzenie polskich wojsk znad Wieprza

Józef Piłsudski w rozmowie z gen. Edwardem Śmigłym-Rydzem w czasie wojny polsko-bolszewickiej [fot. wikipedia/domena publiczna]
Józef Piłsudski w rozmowie z gen. Edwardem Śmigłym-Rydzem w czasie wojny polsko-bolszewickiej [fot. wikipedia/domena publiczna]
104 lata temu rozpoczęło się kontruderzenie polskich wojsk znad Wieprza. Przesądziło o zwycięstwie w Bitwie Warszawskiej. Polacy pomimo przeważających sił wroga byli w stanie przygotować i wykonać manewr, który kompletnie zaskoczył Bolszewików i zmusił ich do odwrotu spod Warszawy.
Na początku sierpnia 1920 roku sytuacja wydawała się krytyczna, bo bolszewicy w kilka miesięcy dokonali skoku znad Dniepru nad Wisłę i stanęli na przedpolach Warszawy. Polacy mieli jednak asa w rękawie.

Na wiele miesięcy przed bitwą, wówczas porucznik Jan Kowalewski przy użyciu grzebienia z wyłamanymi zębami złamał szyfr jednego z bolszewickich szyfrogramów. Później młody oficer zbudował zespół złożony z wybitnych polskich matematyków, którzy nieustannie pracowali nad odczytywaniem zaszyfrowanych sowieckich informacji, które przechwytywał polski wywiad. W jednej z odszyfrowanych depesz znalazła się informacja, że idąc na Warszawę od północnego wschodu, bolszewicy całkowicie odsłaniają swoją południową flankę, której bronić miała zaledwie słaba Grupa Mozyrska. Słysząc to marszałek Józef Piłsudski decyduje się uderzyć i nakazuje wojsku koncentracje części doświadczonych polskich oddziałów nad rzeką Wieprz, skąd ma rozpocząć się atak.

Celem rozpoczętego 16 sierpnia o świcie kontrnatarcia było wyjście na tyły idącego na Warszawę bolszewickiego Frontu Zachodniego i odcięcie rosyjskich oddziałów od zaplecza. W kontrnatarciu główną rolę odegrała polska kawaleria, w tym 7 Pułk Ułanów Lubelskich, którego 2 szwadronem dowodził wówczas Józef Smoleński. "Gwałtowne natarcie powoduje zamieszanie w szeregach nieprzyjaciela. Zaczynają się chwiać, część rozpoczyna odwrót. Widzi to dowódca pułku, jedyna decyzja: szarża!".

Po latach Józef Smoleński wspominał walki na antenie Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. Oficer podkreślił również, że polskie natarcie kompletnie zaskoczyło Bolszewików. "Grupy żołnierzy sowieckich próbują stawiać opór, obok kilku naszych jeźdźców rąbie szablami rozbiegających się we wszystkie strony sowietów. Komisarz próbuje strzelać z karabinu maszynowego, inni rzucają broń zmykają do lasu" - mówił oficer.

Ostatecznie, aby uniknąć odcięcia, głównodowodzący Frontu Zachodniego Michaił Tuchaczewski nakazuje odwrót spod Warszawy. Wojna jednak cały czas trwa, ale już 31 sierpnia Polacy rozbijają idącą na Lublin 1 Armię Konną Siemiona Budionnego, a ostateczny cios zadają Bolszewikom we wrześniu w trakcie decydującej Bitwy nad Niemnem.

Więcej informacji na temat Bitwy Warszawskiej, w tym archiwalne nagrania jej uczestników, można znaleźć w internetowym serwisie, opracowanym na stulecie bitwy przez dziennikarzy portalu Polskiego Radia. Serwis "Bitwa Warszawska 1920" znajdziemy pod adresem: bitwa1920.gov.pl.

Zobacz także

2024-09-25, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 25 września » więcej 2024-09-24, godz. 22:00 Ogłoszono najlepsze wydarzenie historyczne, wystawę i działalność edukacyjną 2023 roku Wystawa o kobietach w powstaniu warszawskim, otwarcie "Parku Dzieje" w Murowanej Goślinie oraz "Edukatorium Historyczno-Społeczne" z Katowic. To laureaci Plebiscytu… » więcej 2024-09-24, godz. 13:00 Śledztwa ws. śmierci Wojciecha Cieślewicza i Piotra Majchrzaka „żmudne i długotrwałe” Wciąż nie wiadomo, jak długo potrwają śledztwa ws. śmierci Wojciecha Cieślewicza i Piotra Majchrzaka prowadzone pion śledczy Instytutu Pamięci Narodowej… » więcej 2024-09-24, godz. 11:00 Wystawa "Oręż Niepodległej 1944" w Nowym Jorku Unikalne mundury wojskowe, dokumenty, ordery, odznaczenia, modele samolotów z lat II wojny światowej - to tylko część eksponatów na nowojorskiej wystawie… » więcej 2024-09-24, godz. 09:00 Minęła rocznica Aktion Saybusch; Niemcy wysiedlili z Żywiecczyzny 20 tys. Polaków 84 lata temu Niemcy rozpoczęli akcję pod kryptonimem Aktion Saybusch, czyli Akcja Żywiec. Polegała na wysiedleniu Polaków z Żywiecczyzny wcielonej do III… » więcej 2024-09-24, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 24 września » więcej 2024-09-23, godz. 16:00 Zawodowi historycy nie muszą walczyć o widzialność i klikalność (wywiad) Polscy historycy i historyczki podejmują badania nad wieloma ważnymi dziedzinami. Także zupełnie nowymi. Nie powinni ścigać się z nikim na widzialność… » więcej 2024-09-23, godz. 15:00 Muzeum Auschwitz: sesja poświęcona buntowi Sonderkommando w Birkenau Buntowi więźniów z Sonderkommando w obozie Auschwitz II-Birkenau, do którego doszło 7 października 1944 roku, poświęcona będzie sesja edukacyjna online… » więcej 2024-09-23, godz. 14:30 Stowarzyszenie "Rodzina Ponarska" na obchodach Dnia Zagłady Żydów Litewskich w Ponarach [DŹWIĘK] W podwileńskich Ponarach uczczono pamięć ofiar Holokaustu. Na Litwie 23 września jest obchodzony jako Dzień Zagłady Żydów Litewskich. Ponary stały się… » więcej 2024-09-23, godz. 09:00 85 lat temu wskutek bombardowań zamilkła rozgłośnia Polskiego Radia - Warszawa II 85 lat temu, 23 września 1939 roku, kilka minut po godzinie 15-tej, po zbombardowaniu przez Niemców elektrowni na warszawskim Powiślu, przerwała emisję stałego… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »