Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Cud nad Wisłą we wspomnieniach uczestników wojny…
2024-08-15, 16:08 Autor: IAR/#Lis/w Siekaj

Cud nad Wisłą we wspomnieniach uczestników wojny 1920 roku

Józef Piłsudski nad mapą w okresie bitwy warszawskiej [www.wikipedia.pl]
Józef Piłsudski nad mapą w okresie bitwy warszawskiej [www.wikipedia.pl]
Mija 104 rocznica przełomowego momentu Bitwy Warszawskiej, w trakcie której siły polskie obroniły stolicę przed bolszewikami. Po latach na antenie Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa uczestnicy walk na przedpolach Warszawy wspominali wyjątkową zaciekłość starć oraz niesamowitą odwagę, jaką w walce z wrogiem wykazywali się polscy żołnierze.
W sierpniu 1920 roku wszystko wskazywało na to, że bolszewikom uda się zająć Warszawę, a następnie kontynuować marsz w kierunku zachodniej Europy. Pewny zwycięstwa dowódca Frontu Zachodniego, zaledwie 27-letni Michaił Tuchaczewski, miał krzyczeć "jeszcze 16 wiorst i Europa".

Pomimo haseł o wyzwalaniu chłopów i robotników z ucisku "polskich panów", wszędzie tam, gdzie pojawili się bolszewicy, dochodziło do licznych zbrodni, morderstw i grabieży. Polscy żołnierze zdawali sobie z tego sprawę, dlatego pomimo wielu braków wykazywali się wyjątkową zaciekłością w walce z siłami wroga. Jak mówił w Radiu Wolna Europa Antoni Szymański, dowódca 55 Pułku Piechoty, polscy żołnierze widząc bolszewickie zbrodnie rwali się do boju i pałali żądzą odwetu. "Natrafiliśmy na zwłoki bestialsko pomordowanych naszych rannych, z odciętymi kończynami i wykłutymi oczyma. Wrażenie było tak wstrząsające, że trudno się dziwić żądzy odwetu. Nie było jednak czasu na wzruszenia" - powiedział Antoni Szymański.

Bolszewicy chcąc zdobyć Warszawę postanowili powtórzyć manewr wojsk carskich z 1831 roku i obejść miasto od północy, a następnie zaatakować je z zachodu. W związku z tym główne uderzenie nastąpiło na północny-wschód od Warszawy, w rejonie Radzymina i Ossowa. Pozycje te bronione były przez znacznie mniejsze siły polskie, które w dużej części składały się z niedawno wcielonych do armii ochotników. "Do wojska zgłaszali się wszyscy, bez względu na wykształcenie i status społeczny" - wspominał po latach jeden z polskich oficerów, Józef Werobej. "Przydzielony do 2 Pułku Piechoty znalazłem w nim około 500 starych żołnierzy i około dwóch tysięcy ochotników. Studentów, uczniaków, harcerzy, którzy pierwszy raz trzymali w ręku karabin i strzelać ani bić się nie umieli" - powiedział Józef Werobej. Warszawy nie mogły wówczas bronić wszystkie doświadczone odziały Wojska Polskiego. Jeszcze przed Bitwa Warszawską dużą część z nich skoncentrowano w rejonie Kocka nad rzeką Wieprz, skąd planowano kontruderzenie na słabą, południową flankę bolszewickiego Frontu Zachodniego. Dzięki złamaniu rosyjskich szyfrów Polacy wiedzieli, że w ten rejon nie dotrą na czas kozacy Siemiona Budionnego, którzy bezskutecznie próbowali zająć Lwów. Aby jednak plan odcięcia bolszewików od zaplecza się powiódł, przedpola Warszawy musiały wytrzymać.

Ważnym momentem Bitwy Warszawskiej była noc z 14 na 15 sierpnia, gdy Polakom udało się ostatecznie odbić Radzymin a znad Wkry z pełną mocą ruszyła kontrofensywa 5. Armii, dowodzonej przez generała Władysława Sikorskiego. W 1970 roku na falach Rozgłośni Polskiej RWE postawę polskich ochotników w tych decydujących chwilach wspominał oficer Mieczysław Słowikowski, który walczył pod Ossowem. "Żołnierz, choć nie miał nic w ustach przez cały dzień, walczył niezmordowanie. Widziałem. jak leżący bez ruchu na ziemi ochotnik na sygnał szturmu rzucał się jak nieprzytomny naprzód z bagnetem w ręku. Jakby cudem odzyskał siły" - wspominał Mieczysław Słowikowski. Oficer był również świadkiem śmierci księdza Ignacego Skorupki, który w nocy z 13 na 14 sierpnia poprosił go o zezwolenie na wzięcie udziału w szturmie. "Odpowiedziałem krótko: dobrze, niech ksiądz idzie. Kule świstały nad głowami, chłopcy mimowolnie chylili się do ziemi. Spojrzałem na kapelana, szedł na czele wyprostowany. Krzyknąłem: chłopcy naprzód, biegiem marsz. W biegu zdawało mi się, że ksiądz potknął się o bruzdę i upadł na ziemię. Nie oglądałem się na niego, gdyż zaczynał się już bój" - wspominał po latach Mieczysław Sławikowski. Ksiądz Skorupka zginął w walkach o Ossów.

16 sierpnia ruszyła kontrofensywa znad Wieprza, która zmusiła bolszewików do odwrotu spod Warszawy. Bitwa Warszawska uznawana jest za 18. decydującą w dziejach świata i nazywana Cudem nad Wisłą. Więcej informacji na temat Bitwy Warszewskiej, w tym archiwalne nagrania jej uczestników, można znaleźć w internetowym serwisie, opracowanym na stulecie bitwy przez dziennikarzy portalu Polskiego Radia. Serwis "Bitwa Warszawska 1920" znajdziemy pod adresem: bitwa1920.gov.pl.

Zobacz także

2024-08-22, godz. 15:00 Spektakl o żonie Krzysztofa Baczyńskiego w Centralnym Przystanku Historia IPN Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na spektakl ze śpiewaną poezją Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. „Basia” to wyjątkowa opowieść o miłości. Wydarzenie… » więcej 2024-08-22, godz. 13:00 Szefowa Instytutu Pileckiego w Berlinie: Niemcy zaczęli się więcej interesować Powstaniem Warszawskim Szefowa oddziału Instytutu Pileckiego w Berlinie Hanna Radziejowska uważa, że Niemcy zaczęli się nieco więcej interesować tematem Powstania Warszawskiego… » więcej 2024-08-22, godz. 11:00 80 lat temu w Powstaniu Warszawskim zginął poeta Włodzimierz Pietrzak 80 lat temu, 22 sierpnia 1944 roku, podczas Powstania Warszawskiego w walkach na Starym Mieście zginął Włodzimierz Pietrzak, poeta, prozaik, krytyk literacki… » więcej 2024-08-22, godz. 09:00 440 lat temu zmarł Jan Kochanowski, najwybitniejszy poeta polskiego renesansu 440 lat temu, 22 sierpnia 1584 roku, zmarł Jan Kochanowski, najwybitniejszy poeta polskiego renesansu, autor pierwszego w Polsce dramatu "Odprawa posłów greckich"… » więcej 2024-08-22, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 22 sierpnia » więcej 2024-08-21, godz. 09:00 Archiwum IPN zaprasza na VIII ogólnopolską konferencję z cyklu „Educare necesse est…”. VIII Ogólnopolska Konferencja Archiwistów i Historyków „Educare necesse est… – Życie codzienne w dokumencie, historiografii i dydaktyce od średniowiecza… » więcej 2024-08-21, godz. 22:07 Odkryto monetę i ceramikę z XV wieku W Lublinie na jednej z posesji archeolodzy odkryli relikty dawnej zabudowy. Wśród znalezisk jest moneta z XV wieku i ceramika. Archeolodzy przebadali teren ze… » więcej 2024-08-21, godz. 22:04 Uroczystość w 44. rocznicę wybuchu strajku w zakładach Fazos W 44. rocznicę wybuchu strajku w tarnogórskich zakładach Fazos w Tarnowskich Górach odprawiona została msza święta. Po niej złożono kwiaty pod Dzwonnicą… » więcej 2024-08-21, godz. 11:00 80 lat temu Niemcy wysadzili więzienie na Pawiaku 80 lat temu, 21 sierpnia 1944 roku, Niemcy wysadzili więzienie na Pawiaku. Był to ostatni etap akcji likwidacyjnej, którą rozpoczęli w lipcu 1944, w związku… » więcej 2024-08-21, godz. 09:00 56 lat temu wojska Układu Warszawskiego rozpoczęły inwazję na Czechosłowację 56 lat temu, w nocy z 20 na 21 sierpnia 1968 roku, wojska Układu Warszawskiego wkroczyły na terytorium Czechosłowacji. Interwencja zbrojna miała na celu przerwanie… » więcej
1617181920
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »