Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 104 lata temu w Bitwie Warszawskiej Polacy pokonali…
2024-08-15, 07:30 Autor: IAR/E.Porycka/K.Koziełł/dok.

104 lata temu w Bitwie Warszawskiej Polacy pokonali Armię Czerwoną

Bitwa warszawska – piechota polska w tyralierze [unknown-anonymous - Centralne Archiwum Wojskowe]
Bitwa warszawska – piechota polska w tyralierze [unknown-anonymous - Centralne Archiwum Wojskowe]
104 lata temu, 15 sierpnia 1920 roku, w Bitwie Warszawskiej Polacy pokonali Armię Czerwoną. Wojsko Polskie stoczyło pod Warszawą jedną z największych i zarazem najważniejszych bitew w historii oręża. Było to jednocześnie decydujące starcie w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku. Dzięki śmiałemu kontrnatarciu udało się złamać marsz bolszewików na stolicę i zmusić ich do odwrotu. Bitwa jest też nazywana "Cudem nad Wisłą", ze względu na wiktorię nad przeważającymi siłami wroga.
Zwycięstwo zapewniło naszemu państwu niepodległość na niemal 20 lat. Brytyjski dyplomata lord Edgar Vincent D’Abernon zapisał, że "jest rzeczą prawdopodobną, że bitwa pod Warszawą ocaliła Europę Środkową i część Zachodniej przed fanatyczną tyranią sowiecką". Zaliczył on Bitwę Warszawską do 18. bitew decydujących o losach świata.

Bitwa Warszawska była wielką operacją wojskową, przeprowadzoną od 13 do 25 sierpnia 1920 roku. 13 sierpnia zapadła decyzja o wyruszeniu ostatniej grupy przeciw nadchodzącym wojskom rosyjskim. Dzień później rozpoczęły się ciężkie walki pod Radzyminem i o wioskę Ossów.

Bitwa została rozegrana zgodnie z planem operacyjnym, który na podstawie ogólnej koncepcji Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego, opracował szef sztabu generał Tadeusz Rozwadowski. Kluczową rolę w starciu odegrał manewr, przeprowadzony przez Józefa Piłsudskiego, oskrzydlający Armię Czerwoną. Było to kontruderzenie znad Wieprza - na tyły Frontu Zachodniego wojsk bolszewickich walczących o Warszawę, przy jednoczesnym związaniu głównych sił wroga na przedpolach stolicy.

Bitwa Warszawska stanowiła przełom w wojnie polsko-bolszewickiej, wywołanej przez Rosję radziecką, dążącą do podboju państw europejskich i przekształcenia ich w podległe republiki. Wojna toczyła się od lutego 1919 roku (niektóre źródła podają styczeń), została zakończona zawieszeniem broni w październiku 1920, ostatecznie zaś - podpisaniem traktatu w Rydze, 18 marca 1921 roku.

Po stronie polskiej łącznie uczestniczyło w bitwie od 113 do 123 tysięcy żołnierzy, siły wroga liczyły 104-114 tysięcy. Rosjanie mieli 600 dział i 2450 karabinów maszynowych, Polacy - 500 dział, 1780 karabinów maszynowych, a także dwie eskadry samolotów.

Straty rosyjskie w Bitwie Warszawskiej oszacowano na 25 tysięcy zabitych. Do polskiej niewoli wzięto 65 tysięcy jeńców. Po naszej stronie było cztery i pół tysiąca poległych, 22 tysiące rannych żołnierzy i 10 tysięcy zaginionych.

Popularyzator historii wojen Simon Goodenough w książce "Geniusz taktyczny w bitwie" umieścił Józefa Piłsudskiego, za jego plan i realizację Bitwy Warszawskiej, w gronie 27 najsłynniejszych wodzów w historii. Naczelny Wódz podkreślał natomiast bohaterską postawę mieszkańców stolicy, ochotników, harcerzy, a nawet kobiet i dzieci. Mówił: "(...) walka o Warszawę, walka o miasto była rzeczą najtrudniejszą, gdyż o zwycięstwie stanowiło tu zachowanie się obywateli. I Warszawa nie zawiodła".

Bitwa Warszawska, która przesądziła o zwycięskim końcu wojny z Rosją, miała dla Polski - oprócz korzyści politycznych i terytorialnych - ogromne znaczenie moralne. Było to pierwsze od końca I Rzeczypospolitej zwycięstwo polskiego wojska nad armią państwa, które jeszcze niedawno było jednym z trzech naszych zaborców i oprócz restrykcji w różnej formie, krwawo zdławiło kilka zrywów niepodległościowych z Powstaniem Styczniowym na czele.

Po II wojnie światowej komunistyczna propaganda pomniejszała znaczenie Bitwy Warszawskiej. Dopiero po 1989 roku przywrócono jej należną rangę. Od 1992, 15 sierpnia jest ponownie obchodzone Święto Wojska Polskiego. Sejm przywrócił tę tradycję, datującą się od 1923 roku. Święto wojska obchodzono 15 sierpnia w II Rzeczpospolitej, w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie, w oddziałach Państwa Podziemnego, a także w Wojsku Polskim utworzonym na froncie wschodnim.

(więcej)

Przełom w Bitwie Warszawskiej nastąpił 15 sierpnia, gdy armia polska pokonała wojska generała Michaiła Tuchaczewskiego, atakujące stolicę. W sposób nagły nastąpiło odwrócenie sytuacji - przegrywająca do tej pory armia polska pobiła wojska rosyjskie nacierające na Warszawę, a to przyczyniło się do wygrania wojny polsko-bolszewickiej. Stało się to z dnia na dzień, w ciągu zaledwie kilkunastu godzin.

15 sierpnia Polacy odbili Radzymin. Pięć naszych dywizji piechoty, wspomaganych brygadą kawalerii, tworzyło grupę manewrową, dowodzoną przez Józefa Piłsudskiego. Przełamała ona radziecką obronę pod Kockiem i Cycowem i natarła na tyły wojsk bolszewickich. Siemion Budionny, dowodzący 1. Armią Konną, pod koniec sierpnia próbował przyjść z pomocą wojskom Tuchaczewskiego. 31 sierpnia pod Komarowem doszło do największej bitwy kawaleryjskiej w wojnie polsko-bolszewickiej. Stanowiła ona moment zwrotny na południowym froncie i była drugim zasadniczym sukcesem militarnym Wojska Polskiego w kontrofensywie przeciw Armii Czerwonej, po Bitwie Warszawskiej. Pomimo znacznej przewagi, 1. Armia Konna została zmuszona do odwrotu. Ostatecznie bitwa nad Niemnem stoczona w drugiej połowie września i bitwy na południowo-wschodnich rubieżach odrodzonego państwa polskiego zdecydowały o zwycięskim zakończeniu wojny, toczącej się o polską granicę wschodnią.

Do zwycięstwa przyczyniły się także kompetencje i zdolności sztabowców, jak również oficerów i żołnierzy na polu walki oraz sukcesy radiowywiadu. Manewr naszej kontrofensywy zakończył się spektakularnym sukcesem między innymi dlatego, że już we wrześniu 1919 roku porucznik Jan Kowalewski złamał szyfry Armii Czerwonej. Polskie dowództwo zaś umiejętnie wykorzystało znajomość planów i rozkazów nieprzyjaciela.

Wojna polsko-bolszewicka była najpoważniejszym konfliktem zagrażającym istnieniu państwa polskiego od czasu odzyskania niepodległości w 1918 roku. Rosjanie realizowali plan przyspieszenia rewolucji światowej i podbicia Europy, Polacy natomiast walczyli o zachowanie niepodległości.

Wojnę poprzedziła próba zawarcia przez marszałka Józefa Piłsudskiego związku federacyjnego z Litwą i pomoc Ukrainie w stworzeniu własnego państwa. Bolszewicy odpowiedzieli na to ofensywą, która doprowadziła ich wojska pod Warszawę. Mimo ogromnej przewagi, ponieśli druzgocącą klęskę. Niedługo po przegranej pod Warszawą przywódca bolszewików Włodzimierz Lenin przyznał: "Polska wojna była najważniejszym punktem zwrotnym nie tylko w polityce Rosji Sowieckiej, ale także w polityce światowej. (...) Wszystko tam, w Europie, było do wzięcia. Lecz Piłsudski i jego Polacy spowodowali gigantyczną, niesłychaną klęskę sprawy światowej rewolucji".

Zobacz także

2024-09-03, godz. 13:15 85 lat temu doszło do niemieckiej prowokacji w Bydgoszczy 85 lat temu - 3 września 1939 roku - w Bydgoszczy rozpoczęła się niemiecka akcja dywersyjna, która najpierw doprowadziła do samosądów na ulicach miasta… » więcej 2024-09-03, godz. 11:00 Alianci dołączają do wojny z Niemcami [DŹWIĘK] 1 września atakiem Niemiec na Polskę rozpoczęła się II wojna światowa. Trzy dni później wypełniając sojusznicze zobowiązania do konfliktu dołączyły… » więcej 2024-09-03, godz. 09:00 44 lata temu podpisano porozumienie w Jastrzębiu-Zdroju 44 lata temu, 3 września 1980 roku, strona rządowa podpisała porozumienie ze strajkującymi w Jastrzębiu-Zdroju. Było ono trzecim - po gdańskim i szczecińskim… » więcej 2024-09-03, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 3 września » więcej 2024-09-02, godz. 18:16 79 lat temu w Warszawie powstało Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość 79 lat temu, 2 września 1945 roku, w Warszawie powstało Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość, antykomunistyczna organizacja działająca w konspiracji. Została… » więcej 2024-09-02, godz. 13:00 79 lat temu skapitulowała Japonia, zakończyła się ostatecznie II wojna światowa 79 lat temu, 2 września 1945 toku, przedstawiciele armii japońskiej i państw alianckich złożyli podpisy pod aktem bezwarunkowej kapitulacji Cesarstwa Japonii… » więcej 2024-09-02, godz. 12:00 Wieluń upamiętnił 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej Wieluń upamiętnił 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej. 1 września 1939 roku niemieckie bombardowanie miasta przyniosło nie tylko jego zrujnowanie, ale… » więcej 2024-09-02, godz. 10:30 80 lat temu upadło warszawskie Stare Miasto 80 lat temu Niemcy zajęli warszawskie Stare Miasto, co uznaje się za jeden z najtragiczniejszych epizodów powstania warszawskiego. Od długiego czasu odcięta… » więcej 2024-09-02, godz. 10:00 Dzisiaj spotkanie "Jan Łangowski 1904-1953. Arystokrata ducha". Prof. Antoni Maziarz historyk, dydaktyk historii, badacz dziejów Śląska XX w., wygłosi wykład zatytułowany "Jan Łangowski 1904-1953. Arystokrata ducha"… » więcej 2024-09-02, godz. 09:00 85 lat temu rozpoczął funkcjonowanie obóz koncentracyjny Stutthof 85 lat temu, 2 września 1939 roku, do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Stutthof (Sztutowo) na Pomorzu przybył pierwszy transport więźniów… » więcej
2021222324
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »