Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » W całym kraju obchody Święta Wojska Polskiego…
2024-08-15, 09:00 Autor: IAR/#Drążkiewicz/w dyd /Matuszkiewicz

W całym kraju obchody Święta Wojska Polskiego - także w Opolu

Piechota polska w marszu na front przed bitwą warszawską [unknown-anonymous - Centralne Archiwum Wojskowe]
Piechota polska w marszu na front przed bitwą warszawską [unknown-anonymous - Centralne Archiwum Wojskowe]
Oficjalne przemówienia, uroczystości patriotyczno-historyczne, parady wojskowe i pokazy sprzętu oraz wielka defilada w Warszawie. Tak zapowiadają się dzisiejsze (15.08) obchody związane ze 104. rocznicą Bitwy Warszawskiej 1920 roku i przypadającym na ten dzień Świętem Wojska Polskiego.
Centralne uroczystości z udziałem przedstawicieli władz zaplanowano w stolicy. Rozpocznie je msza za ojczyznę (godz.10.00) w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. W nabożeństwie wezmą udział m.in. zwierzchnik sił zbrojnych, prezydent Andrzej Duda, przedstawiciele rządu oraz parlamentu, a także generalicja i weterani. W samo południe tradycyjnie prezydent Andrzej Duda pojawi się na Placu Marszała Józefa Piłsudskiego, gdzie dokona uroczystego przeglądu pododdziałów i złoży wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza.

Punktem kulminacyjnym warszawskich obchodów Święta Wojska Polskiego będzie defilada (pocz.14.00), która odbędzie się- podobnie jak w latach poprzednich - na Wisłostradzie. Przemarsz rozpocznie odebranie meldunku przez prezydenta od dowódcy defilady, potem Andrzej Duda przejedzie wzdłuż żołnierzy i zajmie miejsce honorowe na trybunie.

W defiladzie weźmie udział około dwóch i pół tysiąca żołnierzy, także z państw sojuszniczych. Wojsko podczas przemarszu zaprezentuje około dwustu jednostek sprzętu - od czołgów Leopard, Abrams i K2, przez armatohaubice Krab i K9, po transportery Rosomak, wyrzutnie rakietowe Homar, samobieżne moździerze Rak oraz zestawy obrony powietrznej Patriot i przeciwlotniczej Mała Narew. Żołnierze pochwalą się również lekkimi pojazdami Aero i Żmija, a także testowymi egzemplarzami nowych wozów piechoty Borsuk i zamówionymi wczoraj pierwszymi egzemplarzami wozów rozpoznania Kleszcz. Defiladę uświetni pokaz lotniczy. Nad Warszawą będzie można zobaczyć około osiemdziesięciu różnego rodzaju statków powietrznych. Wzorem roku ubiegłego, na niebie zaprezentuje się też myśliwiec piątej generacji F-35 w towarzystwie wielozadaniowych F-16.

Przez cały dzień na zwiedzających w Warszawie będzie też czekać Muzeum Wojska Polskiego. Od roku mieści się ono w nowej siedzibie, na warszawskiej Cytadeli. Muzeum przygotowało wystawę plenerową oraz nowe ekspozycje wewnątrz placówki.

Od mszy świętej w kościele franciszkanów w Opolu rozpoczną się regionalne uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego i jednocześnie 104. rocznicy Bitwy Warszawskiej.

Początek zaplanowano na godzinę 10:30. Potem dalsza część wydarzeń przeniesie się na plac Wolności w stolicy regionu.

- Po mszy świętej zaplanowano przemarsz przed Pomnik Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego, następnie w samo południe odbędzie się uroczysty apel, defilada oraz salwa honorowa. A po tej części oficjalnej, o godzinie 13:00 rozpocznie się pokaz statyczny sprzętu wojskowego i tu będzie można zobaczyć pojazdy oraz wyposażenie indywidualne Wojska Polskiego.

Dodajmy, że organizatorem obchodów jest 10. Opolska Brygada Logistyczna.

Zobacz także

2024-09-05, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 5 września » więcej 2024-09-04, godz. 15:00 Klęska, chaos i odwrót, powojenne wspomnienia Jana Karskiego [DŹWIĘK] W trakcie kampanii wrześniowej na antenie Polskiego Radia dominowała propaganda sukcesu. Podkreślano liczbę strąconych niemieckich samolotów, zniszczonych… » więcej 2024-09-04, godz. 13:45 Wystawa „TITANIC: The Artifact Exhibition” w SOHO ART CENTER Ponad 160 autentycznych eksponatów wydobytych z wraku Titanica, który spoczywa na dnie północnego Atlantyku można oglądać na wystawie „TITANIC: The Artifact… » więcej 2024-09-04, godz. 11:00 215 lat temu urodził się Juliusz Słowacki, poeta romantyczny, autor Kordiana i Balladyny 215 lat temu, 4 września 1809 roku, urodził się Juliusz Słowacki, poeta, dramatopisarz, filozof - opracował koncepcję filozofii genezyjskiej, wybitny twórca… » więcej 2024-09-04, godz. 09:00 Spotkanie z profesorem Antonim Maziarzem zorganizowało Stowarzyszenie Rodło Opole Historyk Uniwersytetu Opolskiego przybliżył Opolanom postać Jana Łangowskiego. Wykład: nosił tytuł "Jan Łangowski 1904 - 1953. Arystokrata ducha". » więcej 2024-09-04, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 4 września » więcej 2024-09-03, godz. 15:00 Niemieckie zbrodnie w trakcie kampanii wrześniowej [DŹWIĘK] 85 lat temu atakiem na Polskę rozpoczęła się II wojna światowa. Od pierwszych chwil inwazji Niemcy dokonywali licznych zbrodni na ludności polskiej a także… » więcej 2024-09-03, godz. 13:15 85 lat temu doszło do niemieckiej prowokacji w Bydgoszczy 85 lat temu - 3 września 1939 roku - w Bydgoszczy rozpoczęła się niemiecka akcja dywersyjna, która najpierw doprowadziła do samosądów na ulicach miasta… » więcej 2024-09-03, godz. 11:00 Alianci dołączają do wojny z Niemcami [DŹWIĘK] 1 września atakiem Niemiec na Polskę rozpoczęła się II wojna światowa. Trzy dni później wypełniając sojusznicze zobowiązania do konfliktu dołączyły… » więcej 2024-09-03, godz. 09:00 44 lata temu podpisano porozumienie w Jastrzębiu-Zdroju 44 lata temu, 3 września 1980 roku, strona rządowa podpisała porozumienie ze strajkującymi w Jastrzębiu-Zdroju. Było ono trzecim - po gdańskim i szczecińskim… » więcej
1920212223
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »