W Polsce na ich straży stoi Polski Czerwony Krzyż, mówi rzecznik PCK doktor Jerzy Ziemacki. Konwencje zostały przyjęte przez wszystkie państwa, można powiedzieć, że jest to międzynarodowy kompromis - jeden z najbardziej trwałych, solidnych kompromisów na świecie. „Trzeba powiedzieć, że nie była to pierwsza konwencja. Pierwsza Konwencja Genewska została uchwalona 160. lat temu w 1864 roku. Rok 2024 przynosi podwójną rocznicę” - przypomniał doktor Jerzy Ziemacki.
Stworzone z inicjatywy Czerwonego Krzyża konwencje wyrażają uniwersalne wartości ludzkie. Ratują zdrowie, życie i godność. Doktor Jerzy Ziemacki przypomniał genezę powstania Czerwonego Krzyża. Założycielem Czerwonego Krzyża był szwajcarski filantrop Henri Dunant, pierwszy laureat pokojowej Nagrody Nobla. Jako trzydziestolatek w 1859 roku znalazł się na pobojowisku bitwy pod Solferino, gdzie starły się wojska francuskie przeciwko austriackim. Wstrząśnięty widokiem rannych żołnierzy, którym nikt nie pomagał, ruszył do niesienia pomocy cierpiącym po obu stronach konfliktu. Zaangażował w tę pomoc mieszkańców okolicznych włoskich wsi i razem pomagali rannym żołnierzom” - tłumaczył.
Konwencje Genewskie obowiązują w każdym przypadku, gdy toczą się działania wojenne, niezależnie od tego czy wojnę wypowiedziano. Naruszenie Konwencji zaliczane jest do zbrodni wojennych. Założyciel Czerwonego Krzyża, szwajcarski filantrop Henri Dunant, pierwszy laureat pokojowej Nagrody Nobla, dążył do złagodzenia skutków konfliktów zbrojnych. „Celem konwencji jest zapewnienie ochrony dla ludności cywilnej, żołnierzy wyeliminowanych już z walki, dla jeńców wojennych przetrzymywanych w więzieniach, a nawet dla rozbitków. Tak więc celem jest łagodzenie, pomniejszanie cierpienia ludzkiego w konfliktach zbrojnych, do którego zmierza też Polski Czerwony Krzyż” - dodał rzecznik PCK.
Z okazji przypadającej rocznicy Polski Czerwony Krzyż przygotował premierę interaktywnego filmu edukacyjnego "If war comes to you” w polskiej wersji językowej. Film przedstawia trzy postaci - cywila, pracownika Czerwonego Krzyża i żołnierza - pokazując ich zmagania i dylematy podczas wojny. Interaktywny charakter pozwala widzom lepiej zrozumieć sytuację i emocje wybranego bohatera. Więcej informacji na pck.pl i w naszych mediach społecznościowych.
Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża (MKCK) we współpracy z PCK, Uniwersytetem Warszawskim, Uniwersytetem Gdańskim oraz Ambasadą Szwajcarii w Polsce organizuje również konkurs na esej w języku angielskim dla studentów czwartego i piątego roku. Temat eseju: Dezinformacja i mowa nienawiści podczas konfliktu zbrojnego: jaki jest ich wpływ na osoby chronione międzynarodowym prawem humanitarnym? Główna nagroda to dwudniowy pobyt w Genewie. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 1 września 2024 roku.