Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Muzeum J. Piłsudskiego podsumowało 3 lata dzia…
2024-08-13, 13:00 Autor: IAR/#Banach/i wg/w hm

Muzeum J. Piłsudskiego podsumowało 3 lata działalności

Muzeum J. Piłsudskiego [fot. źródło: muzeumpilsudski.pl/]
Muzeum J. Piłsudskiego [fot. źródło: muzeumpilsudski.pl/]
Prawie 170 tysięcy osób przez ostatnie trzy lata odwiedziło Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Muzeum zorganizowało też setki lekcji historycznych, kilkanaście wystaw czasowych, wydało kilkanaście książek, między innymi: trzy tomy Słownika Legionistów Polskich i tomy poświęcone na przykład myśli politycznej Piłsudskiego. Z okazji czwartej rocznicy otwarcia Muzeum podsumowało swoją działalność za lata 2021-2024.
Dyrektor placówki Robert Andrzejczyk mówi, że Muzeum nie tylko prezentuje pamiątki i przybliża życie i działania Józefa Piłsudskiego, lecz także prowadzi programy badawcze - jednym z najistotniejszych jest ten poświęcony wojny polsko-bolszewickiej i Bitwie Warszawskiej, prowadzony przez zespół pod kierownictwem profesora Grzegorza Nowika. "Staramy się, żeby historia tej wojny, historia odzyskiwania niepodległości, była pisana z uwzględnieniem polskiego punktu widzenia. Korzystamy nie tylko z polskich dokumentów, ale w tych opracowaniach dokumentów znajdą się również depesze dyplomatyczne służb dyplomatycznych: Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Francji, co też pokazuje jak wojna polsko-bolszewicka była odbierana przez inne kraje" - podkreśla.

Dyrektor Andrzejczyk dodaje, że równie ważnym projektem jest tworzenie portalu "Żołnierze niepodległości". "Założyliśmy portal internetowy, na którym znajdują się biogramy prawie już wszystkich żołnierzy, którzy walczyli o niepodległość, zaczynając oczywiście od legionistów. Mamy tam już prawie ćwierć miliona biogramów. Ta witryna ma ponad 400 tysięcy odsłon, oczywiście są to głównie badacze, ale przede wszystkim rodziny, które szukają wzmianek o swoich przodkach. Te rodziny pomagają również w rozbudowie bazy między innymi dostarczając dokumenty" - informuje.

Główny gmach Muzeum został otwarty 14 sierpnia 2020 roku, w roku stulecia odzyskania niepodległości. Od tamtej pory kompleks w Sulejówku powiększyło się o wyremontowany dworek "Milusin", czyli dom, w którym mieszkał marszałek Piłsudski z rodziną oraz willę "Bzów". "Ale to nie koniec inwestycji Muzeum" - zapewnia dyrektor Andrzejczyk. "Najważniejsze inwestycje są dwie: jedna już jest praktycznie na ukończeniu, to nasz pierwszy oddział w Łodzi. Nazwa tego oddziału brzmi »Bibuła - tajna drukarnia Józefa i Marii Piłsudskich«. To tam Józef i Maria Piłsudscy drukowali »Robotnika« wierząc, że słowo zmienia. Druga inwestycja to jest rewitalizacja »Drewniaka« - pierwszego domu, który został zakupiony przez Aleksandrę Szczerbińską, później Piłsudską, drugą żonę marszałka" - mówi.

Na rewitalizację "drewniaka" została przyznana dotacja z ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego. Na przełomie sierpnia i września zostanie ogłoszony przetarg na remont budynku.

Muzeum organizuje także obchody święta Wojska Polskiego - od piętnastej za darmo będzie można zwiedzać wystawę stałą, Dworek "Milusin", a także zajrzeć do magazynu zbiorów. Od czwartku do niedzieli będzie można też oglądać najnowocześniejszy sprzęt wojskowy, pokazy szermierki czy wysłuchać koncertów muzyki z międzywojnia.

Zobacz także

2024-09-11, godz. 13:00 Rozpoczęły się zapisy na lekcje w Muzeum Powstania Warszawskiego Poczta powstańcza, wojenna sytuacja dzieci, kim byli powstańcy - tego między innymi dowiedzą się uczniowie podczas lekcji muzealnych. Muzeum Powstania Warszawskiego… » więcej 2024-09-11, godz. 11:00 44 lata temu zostało podpisane Porozumienie Katowickie 44 lata temu, 11 września 1980 roku, w Dąbrowie Górniczej zostało podpisane Porozumienie Katowickie, które było dopełnieniem porozumień sierpniowych ze… » więcej 2024-09-11, godz. 10:00 Obchody 911 w USA Amerykanie oddają dziś hołd poległym w atakach terrorystycznych z 11 września 2001 roku. Główne obchody 23. rocznicy zamachów odbędą się w Nowym Jorku… » więcej 2024-09-11, godz. 09:00 10. Rocznica założenia Ogrodu Sprawiedliwych w Warszawie Działacz opozycji antykomunistycznej - Jacek Kuroń, duchowni greckokatoliccy - Andrzej i Klemens Szeptyccy, oraz zamordowani przez Hamas w październiku 2023… » więcej 2024-09-11, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 11 września » więcej 2024-09-10, godz. 15:00 Muzeum Niepodległości: II wojna światowa w plakacie filmowym II wojna światowa w plakacie filmowym. W Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej otwarto wystawę „II wojna światowa w filmie - wystawa plakatów ze zbiorów… » więcej 2024-09-10, godz. 13:00 Wystawa z okazji 770. rocznicy lokacji Bytomia Z okazji 770. rocznicy lokacji Bytomia Muzeum Górnośląskie przygotowało wystawę obrazującą efekty badań archeologicznych prowadzonych w mieście od ponad… » więcej 2024-09-10, godz. 11:00 85 lat temu rozpoczęło się oblężenie Warszawy 85 lat temu rozpoczęło się oblężenie Warszawy. Stolica zamieniła się w twierdzę, w której wyjątkowo ważną rolę pełniło Polskie Radio oraz emitowane… » więcej 2024-09-10, godz. 09:00 50 lat temu zmarł Melchior Wańkowicz, mistrz opowieści reportażowej 50 lat temu, 10 września 1974 roku, zmarł pisarz, publicysta i dziennikarz Melchior Wańkowicz. Mistrz opowieści reportażowej, łączącej fakty z elementami… » więcej 2024-09-10, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 10 września » więcej
2122232425
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »