Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Historycy o okolicznościach wydania rozkazu rozpoczynającego…
2024-07-31, 18:20 Autor: IAR/#Lis/w Siekaj

Historycy o okolicznościach wydania rozkazu rozpoczynającego Powstanie Warszawskie

Powstanie Warszawskie Patrol Agatona
Powstanie Warszawskie Patrol Agatona
Dokładnie 80 lat temu, podczas popołudniowej narady w mieszkaniu przy ulicy Pańskiej 67, podjęto decyzję o rozpoczęciu powstania warszawskiego. Rozkaz wydał generał Tadeusz Komorowski "Bór" po otrzymaniu nieprawdziwej informacji o rozpoczęciu przez sowietów ataku na Warszawę.
Decyzja o rozpoczęciu walki została podjęta po wielu zażartych dyskusjach i analizach sytuacji na froncie. Z jednej strony, do Wisły szybko zbliżali się sowieci, a przez miasto na zachód cofały się pozornie rozbite oddziały niemieckie. Z drugiej, Warszawa została pozbawiona złudzeń, że zryw otrzyma znaczące wsparcie ze strony zachodnich aliantów. O ostrożności dowództwa Armii Krajowej świadczy między innymi odwołanie pierwszego rozkazu mobilizacji, wydanego jeszcze 27 lipca. "Ostatecznie odwołanie mobilizacji doprowadziło jednak do chaosu w powstańczych szeregach" - mówi historyczka z Muzeum Powstania Warszawskiego, Katarzyna Utracka. "Decyzja o mobilizacji była podyktowana zarządzeniem niemieckiego gubernatora Ludwiga Fischera, który nakazał warszawiakom stawienie się do kopania okopów. Ostatecznie warszawiacy nie stawiają się na niemieckie wezwanie i "Bór" nakazuje odwołać rozkaz. Niestety wtedy wiele lokali zostaje zdekonspirowanych" - powiedziała Katarzyna Utracka.

Wielu z dowódców Armii Krajowej było przeciwnych walce bez ostatecznego dowodu na rozpoczęcie przez sowietów szturmu Warszawy. Ostatecznie 31 lipca taki sygnał dotarł do Komendy Głównej Armii Krajowej. "Oto nagle, 31 lipca podczas narady, wpada pułkownik Antonii Chruściel "Monter", dowódca Okręgu Warszawskiego i wręcz krzyczy: bolszewicy na Pradze!" - mówi historyk z Muzeum Powstania Warszawskiego, doktor Szymon Niedziela. "Nie była to prawda. Nawet jeżeli była jakaś czujka, jakiś patrol pancerny, to nie było to zapowiedzią ofensywy na zachód".

Celem powstania warszawskiego, tak jak operacji "Burza", było nie tylko pokonanie Niemców, ale przede wszystkim powitanie sowietów na polskiej ziemi, przez polskich żołnierzy, reprezentujących niezależny polski rząd. Postawienie Moskwy przed faktem dokonanym miało uniemożliwić późniejsze próby przejęcia władzy w kraju przez sterowanych z Kremla komunistów. Powstanie musiało więc rozpocząć się w momencie, w którym sowieci ruszą do ataku na miasto, tak, aby przed ich wkroczeniem wyzwolić Warszawę własnymi siłami. Jak zauważa doktor Szymon Niedziela, decyzja o rozpoczęciu walk w Warszawie była podejmowana pod silną presją czasu oraz pod wpływem ogromnych emocji. "Nieprawdziwa, niesprawdzona informacja zadecydowała i generał Tadeusz Komorowski Bór ostatecznie wypowiada słowa: rozszerzam burzę na Warszawę" - powiedział historyk.

Nie wiadomo, czy w momencie wydawania rozkazu Komenda Główna Armii Krajowej wiedziała o porażce sowietów w bitwie pancernej na przedpolach Warszawy, którą stoczono w ostatnim tygodniu lipca. De facto, w momencie wybuchu powstania warszawskiego Armia Czerwona zamiast szykować się do spodziewanego desantu przez Wisłę była zmuszona przejść do obrony. Sowieci na wieść o rozpoczęciu powstania całkowicie powstrzymali dalsze natarcie i nie udzieli walczącej Warszawie znaczącej pomocy. Pozbawione wsparcia w walce z nieporównywalnie silniejszym wrogiem, powstanie warszawskie upadło 2 października.

Zobacz także

2024-09-07, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 7 września » więcej 2024-09-06, godz. 16:00 IPN zachęca do włączenia się w projekt „Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką w latach 1939-… Informacje o ponad 5 i pół milionach ofiar i osobach represjonowanych podczas niemieckiej okupacji zawiera opracowywana przez IPN elektroniczna baza straty.pl… » więcej 2024-09-06, godz. 11:00 Raport z oblężonej Warszawy Jednym z najważniejszych epizodów kampanii wrześniowej była obrona Warszawy. Oblężenie trwało przez dwadzieścia dni. W tym czasie na antenie Polskiego… » więcej 2024-09-06, godz. 10:00 Dwudniowe spotkanie konserwatorów na zamku w Otmuchowie Konserwatorzy zabytków z naszego regionu zjechali wczoraj do Otmuchowa, by podyskutować m.in. o problemach gmin, które posiadają zabytki. Spotkanie potrwa… » więcej 2024-09-06, godz. 09:00 Mija 193. rocznica obrony Reduty Ordona w Powstaniu Listopadowym 193 lata temu, 6 września 1831 roku, podczas Powstania Listopadowego, rozpoczęły się walki o Redutę Ordona na przedpolach Warszawy. Dwudniowe starcia polskich… » więcej 2024-09-06, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 6 września » więcej 2024-09-05, godz. 15:00 82 lata temu zaczęła się tzw. Wielka Szpera 82 lata temu, 5 września 1942 roku, w Łodzi zaczęła się tzw. Wielka Szpera - akcja, w czasie której Niemcy deportowali z tamtejszego getta do obozu zagłady… » więcej 2024-09-05, godz. 13:00 Mija 110. rocznica rozpoczęcia I bitwy nad Marną 110 lat temu, 5 września 1914 roku, rozpoczęła się I bitwa nad Marną, nazywana cudem nad Marną i uważana za jedną z najważniejszych batalii w dziejach… » więcej 2024-09-05, godz. 11:00 Dzień Żołnierza Górnika przypomina o dramacie ponad 200 tysięcy młodych mężczyzn O dramacie ponad 200 tysięcy młodych mężczyzn, którzy w latach 1949-1959 trafili do niewolniczej pracy w Wojskowych Batalionach Górniczych, przypomina obchodzony… » więcej 2024-09-05, godz. 09:00 Mija 35. rocznica rozpoczęcia pokojowych manifestacji w Lipsku w NRD Mija 35. rocznica pierwszej "poniedziałkowej manifestacji" w Lipsku. Pokojowe zgromadzenia odbywały się od tej pory każdego tygodnia i przyczyniły się do… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »