Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Obchody upamiętniające 80. rocznicę likwidacji…
2024-07-29, 11:00 Autor: IAR/E.Porycka/dok./w kry

Obchody upamiętniające 80. rocznicę likwidacji więzienia na Pawiaku

Fragment ruin muru Pawiaka w Warszawie. [fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe]
Fragment ruin muru Pawiaka w Warszawie. [fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe]
29 lipca w Warszawie o godzinie 12.00 rozpoczną się obchody upamiętniające 80. rocznicę likwidacji niemieckiego więzienia na Pawiaku. Podczas uroczystości w Muzeum Więzienia Pawiak zaplanowano między innymi wspólną modlitwę oraz złożenie kwiatów pod Pomnikiem Drzewa Pawiackiego przy wojskowej asyście honorowej. Uroczystość zakończy się koncertem słowno-muzycznym "Pawiak’44" z poezją Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.
80 lat temu, pod koniec lipca 1944 roku, ze względu na zbliżający się front wschodni, Niemcy przystąpili do zacierania śladów popełnionych przez siebie zbrodni. 30 lipca 1944 z Pawiaka wysłali ostatni transport więźniów do nazistowskich obozów koncentracyjnych. Około 1400 mężczyzn pojechało do KL Gross-Rosen, a 400 kobiet wysłano do KL Ravensbrück. Wielu więźniów nie przetrwało morderczych warunków transportu. Gestapo spaliło ich ciała na stacji kolejowej w Skierniewicach. W sierpniu odbyły się ostatnie egzekucje pozostałych więźniów Pawiaka, następnie ewakuowano niemiecką załogę więzienia. 21 sierpnia Pawiak wraz z przyległymi budynkami został wysadzony w powietrze.

Pawiak był największym niemieckim więzieniem politycznym w okupowanej Polsce. Wbrew konwencjom międzynarodowym, przetrzymywano w nim nie tylko więźniów politycznych, ale także jeńców wojennych. Były tam osoby zatrzymane w łapankach, również kobiety i dzieci. Na Pawiaku Niemcy więzili między innymi: Macieja Rataja, Janusza Kusocińskiego, św. Maksymiliana Kolbego, Hankę Ordonównę, Irenę Sendlerową i Janusza Korczaka. Według szacunków historyków, w czasie II wojny światowej przez więzienie przeszło około 100 tysięcy osób. Z tej liczby blisko 37 tysięcy rozstrzelano, a około 60 tysięcy wywieziono do obozów koncentracyjnych i na przymusowe roboty.

Jeszcze w sierpniu 1944 roku w ruinach warszawskiego getta Niemcy rozstrzeliwali więźniów Pawiaka, nawet matki z dziećmi, urodzonymi w sierpniu. Wśród zamordowanych 18 sierpnia była łączniczka Armii Krajowej - Jadwiga Halina Tulińska, będąca w siódmym miesiącu ciąży.

Po wysadzonym w powietrze Pawiaku pozostał jedynie prawy słup bramy i rosnący obok wiąz. Rodziny pomordowanych więźniów mocowały do drzewa tabliczki z ich nazwiskami. Po wojnie wiąz stał się symbolem cierpienia Polaków. W 2004 roku, kiedy drzewo uschło, władze Warszawy podjęły decyzję, by z brązu odlać jego replikę. Rok później Pomnik Drzewa Pawiackiego ustawiono w miejscu, gdzie wcześniej rosło drzewo.

Od 1965 roku działa Muzeum Więzienia Pawiak, powstałe z inicjatywy byłych więźniów. Placówka jest oddziałem Muzeum Niepodległości. Zajmuje się też organizacją różnego typu wydarzeń kulturalno-oświatowych, jak Dni Pamięci Pawiaka czy lekcje muzealne.

(więcej)

Więzienie na Pawiaku zostało wybudowane przez Rosjan w latach 1830-1835 między ulicami Dzielną i Pawią, stąd jego nazwa. Do czasu I wojny światowej służyło jako carskie więzienie polityczne. Władze rosyjskie przetrzymywały tam polskich powstańców i rewolucjonistów. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości więzienie nadal działało, a po 1939 roku przejęli je Niemcy.

W czasie okupacji niemieckiej w pierwszym okresie funkcjonowania Pawiaka do marca 1940 roku więzienie podlegało Wydziałowi Sprawiedliwości Urzędu Generalnego Gubernatorstwa. Następnie Pawiak stał się więzieniem śledczym Policji Bezpieczeństwa i Służby Bezpieczeństwa Dystryktu Warszawskiego, a zwłaszcza jej Wydziału IV - Tajnej Policji Państwowej - Gestapo.

Prostokątny plac pod więzienie zajmował obszar o powierzchni półtora hektara. Otoczony był murem z dwiema zwyżkami strażniczymi od strony ulicy Dzielnej i jedną od ulicy Pawiej.

Pierwszych Polaków Niemcy osadzili na Pawiaku już na początku października 1939 roku. Aresztowano ich na podstawie list, na których znaleźli się działacze polityczni i samorządowi, przedsiębiorcy, przedstawiciele świata kultury. Później na Pawiak trafiali też uczestnicy ruchu oporu i warszawiacy z łapanek. Dla wielu był to pierwszy etap w drodze do niemieckich obozów koncentracyjnych. Na Pawiaku w straszliwych warunkach przetrzymywano też kobiety w ciąży, podczas wojny w więzieniu urodziło się około 50 dzieci.

Największą grupę ze 100 tysięcy osadzonych w czasie wojny stanowili mężczyźni w wieku od 25-50 lat oraz młodzież. Zdarzały się wypadki aresztowania ludzi ponad 80-letnich oraz dzieci od lat ośmiu. Aresztowano nawet półtorarocznego chłopca, jako zakładnika za rodziców.

Egzekucje na więźniach Pawiaka odbywały się początkowo w ogrodach - sejmowym i uniwersyteckim, od grudnia 1939 do lipca 1941 - na skraju Puszczy Kampinoskiej w pobliżu wsi Palmiry, a od jesieni 1941 roku - między innymi w Szwedzkich Górach, Wólce Węglowej, Laskach, w Lasach Kabackich, w Magdalence.

Od października 1942 Niemcy organizowali w Warszawie publiczne egzekucje na ulicach w celu zastraszenia mieszkańców. Po stłumieniu powstania w getcie w kwietniu 1943 roku, więźniów rozstrzeliwano na sąsiadujących z Pawiakiem ulicach - Dzielnej, Gęsiej, Zamenhoffa, Nowolipkach.

Na Pawiaku funkcjonowała konspiracja. Była tam komórka więzienna Służby Zwycięstwu Polski, Związku Walki Zbrojnej - Armii Krajowej, a także Delegatury Rządu. Wynikiem współdziałania komórek więziennych ze światem zewnętrznym były słynne akcje zapoczątkowane odbiciem Jana Bytnara "Rudego" i 20 innych więźniów pod Arsenałem przez oddział Grup Szturmowych Szarych Szeregów.

W 2014 roku powstał film dokumentalny Andrzeja Kałuszki "Pawiak w relacjach świadków". Blisko czterdziestu byłych więźniów wspomina w nim koszmar niemieckiego więzienia.

Zobacz także

2024-10-04, godz. 13:00 35 lat temu zmarł Edmund Osmańczyk, dziennikarz, publicysta, senator I kadencji 35 lat temu, 4 października 1989 roku, zmarł Edmund Osmańczyk, pisarz, poeta, dziennikarz i publicysta, do wybuchu II wojny światowej działacz narodowego… » więcej 2024-10-04, godz. 11:00 106 lat temu Józef Haller objął dowództwo Armii Polskiej we Francji 106 lat temu, 4 października 1918 roku, generał Józef Haller objął dowództwo Armii Polskiej we Francji. Nazywana też "Błękitną Armią", od koloru mundurów… » więcej 2024-10-04, godz. 09:00 120 lat temu urodził się Henryk Vogelfänger, prawnik i gwiazda "Wesołej Lwowskiej Fali" 120 lat temu, 4 października 1904 roku, urodził się Henryk Vogelfänger, prawnik, a także aktor radiowy i filmowy. Był gwiazdą przedwojennego programu radiowego… » więcej 2024-10-04, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 4 października » więcej 2024-10-03, godz. 23:34 Quest dla uczniów „Śladami Powstańczej Warszawy” „Śladami Powstańczej Warszawy”, czyli historia w terenie. W Muzeum Niepodległości zainaugurowano quest - grę terenową dla dzieci i młodzieży. » więcej 2024-10-03, godz. 13:00 Mija 34. rocznica zjednoczenia Niemiec 34 lata temu, 3 października 1990 roku, NRD i RFN po 41 latach zjednoczyły się w jedno państwo. Wydarzenie to upamiętni obchodzone dzisiaj święto narodowe… » więcej 2024-10-03, godz. 11:00 Powstańcy Warszawscy w Lamsdorf – 80. rocznica pierwszego transportu W nocy z 6 na 7 października 1944 r. do Stalagu 344 Lamsdorf przybył pierwszy transport Powstańców Warszawskich. W 80. rocznicę tego wydarzenia Centralne… » więcej 2024-10-03, godz. 09:00 105 lat temu zmarł Kazimierz Piechowski, żołnierz AK, uciekinier z Auschwitz 105 lat temu, 3 października 1919 roku, urodził się Kazimierz Piechowski, żołnierz Armii Krajowej, po wojnie - inżynier, pracownik Stoczni Gdańskiej. W… » więcej 2024-10-03, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 3 października » więcej 2024-10-02, godz. 15:00 Chodel - upamiętnienie żydowskich mieszkańców W Chodlu odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca żydowskich mieszkańców miejscowości, którzy zginęli w akcji Reinhardt. Według danych portalu Wirtualny… » więcej
1213141516
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »