Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 4 lata temu zmarł Bernard Ładysz, wybitny śpiewak…
2024-07-25, 11:00 Autor: IAR/E.Porycka/K.Koziełł/dok.

4 lata temu zmarł Bernard Ładysz, wybitny śpiewak operowy

Bernard Ładysz [Fot: Edward Hartwig/NAC]
Bernard Ładysz [Fot: Edward Hartwig/NAC]
Cztery lata temu, 25 lipca 2020 roku, zmarł Bernard Ładysz, wybitny śpiewak operowy i aktor, w czasie wojny - żołnierz Armii Krajowej. Był obdarzony głębokim głosem o niepowtarzalnej barwie, wrażliwością muzyczną i talentem scenicznym. Uważany za jeden z najwspanialszych basów, stworzył niepowtarzalne kreacje w wielu operach.
Śpiewał na największych światowych scenach i współpracował ze słynnymi dyrygentami. Jako jedyny polski artysta wystąpił z Marią Callas, którą później wspominał jako wielką osobowość. Zaskarbił sobie sympatię publiczności, wykonując też popularne pieśni i piosenki.

Urodzony w Wilnie, w czasie II wojny światowej był żołnierzem Armii Krajowej Ziemi Wileńskiej. Aresztowany przez NKWD, został uwięziony w Kałudze w Związku Sowieckim, gdzie dwa lata pracował ponad siły przy wyrębie lasu.

Po wojnie zamieszkał w Warszawie i podjął studia wokalne. Przełomowym momentem w karierze Bernarda Ładysza stał się konkurs śpiewaczy w Vercelli w 1956 roku, na którym zdobył pierwszą nagrodę i zyskał międzynarodową sławę. Artysta znakomicie wykonywał zarówno klasyczny, jak i rozrywkowy repertuar. Wielkie kreacje, jakie stworzył - Griemina w "Eugeniuszu Onieginie" Piotra Czajkowskiego, Skołuby w "Strasznym dworze" Stanisława Moniuszki, Mefista w "Fauście" Charles’a Gounoda czy Borysa Godunowa w operze Modesta Musorgskiego - zajęły trwałe miejsce w dziejach polskiej i światowej wokalistyki. Brał też udział w prawykonaniach utworów Krzysztofa Pendereckiego, wystąpił między innymi w roli Ojca Barre w światowej i polskiej prapremierze "Diabłów z Loudun". W jednym z wywiadów Bernard Ładysz powiedział, że "łatwiej przekazać mu ze sceny prawdę, bo jego życiorys ulepiony jest z głodu i chłodu, nędzy i dobrobytu, trudu ponad ludzką wytrzymałość, załamań i wzlotów".

Znaczną część swojego bogatego repertuaru utrwalił w nagraniach, dokonanych w większości dla Polskiego Radia. Wielokrotnie brał udział w audycjach radiowych, między innymi w "Podwieczorku przy mikrofonie".

Artysta odnosił także sukcesy w kinie, grał między innymi w filmach "Ziemia obiecana" Andrzeja Wajdy, "Znachor oraz "Ogniem i mieczem" Jerzego Hoffmana, a także w telewizji i teatrze - kreował główną rolę w musicalu "Skrzypek na dachu" w Teatrze Muzycznym w Łodzi w reżyserii Marii Fołtyn.

Został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Uhonorowano go także Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

Zmarł 25 lipca 2020 roku, dzień po swoich 98. urodzinach. Został pochowany w Alei Zasłużonych Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie. Pośmiertnie otrzymał awans na stopień pułkownika.

(więcej)

Urodził się 24 lipca 1922 roku w Wilnie. W okresie okupacji niemieckiej i sowieckiej należał do Armii Krajowej. Uczestniczył w akcji "Burza" na Wileńszczyźnie. Jako sierżant AK Ziemi Wileńskiej, w latach 1944-1946 był więziony w Kałudze nad Oką w Związku Sowieckim.
Po wojnie drugim miastem Bernarda Ładysza stała się Warszawa. Kształcił się w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina (obecnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina) pod kierunkiem profesora Wacława Filipowicza. W latach 1950-1980 był solistą Opery Warszawskiej, po zmianie nazwy - Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. Na scenie operowej debiutował rolą Griemina w "Eugeniuszu Onieginie" Piotra Czajkowskiego, a kilka lat później występował za granicą. Dokonał brawurowego nagrania dźwiękowego i filmowego utworu Domenico Cimarosy "Il maestro di cappella".
Jako pierwszy polski artysta został zaangażowany przez światową firmę fonograficzną Columbia do partii solowej w kompletnym nagraniu opery - w 1959 roku wystąpił obok Marii Callas w "Łucji z Lammermooru" pod dyrekcją Tullio Serafina. Columbia zaprosiła go potem do nagrania całej płyty z ariami operowymi Verdiego i kompozytorów rosyjskich.

Artysta był laureatem wielu konkursów wokalnych, zdobył między innymi pierwszą nagrodę w prestiżowym konkursie w Vercelli we Włoszech w 1956 roku. Po tym sukcesie zaangażował się do Teatru Massimo w Palermo, gdzie wystąpił w "Cyruliku sewilskim", "Nieszporach sycylijskich" i "Don Carlosie".

Został uhonorowany licznymi wyróżnieniami, otrzymał Medal "Milito Pro Christo" - odznaczenie to przyznał mu Ordynariat Polowy Wojska Polskiego, a także Medal Polonia Mater Nostra Est. W 2016 roku został laureatem Złotego Fryderyka za całokształt twórczości w kategorii Muzyka poważna. Otrzymał także tytuł doktora honoris causa Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie.


Zobacz także

2024-09-19, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 19 września » więcej 2024-09-18, godz. 11:00 IV edycja Nagrody im. Grażyny Langowskiej IPN ogłasza nabór zgłoszeń kandydatów do IV edycji Nagrody im. Grażyny Langowskiej w kategorii przyznawanej przez Instytut Pamięci Narodowej – zgłoszenia… » więcej 2024-09-18, godz. 09:00 74 lata temu Polskie Radio po raz pierwszy nadało audycję Muzyka i Aktualności 74 lata temu - 18 września 1950 roku - Polskie Radio po raz pierwszy nadało audycję "Muzyka i Aktualności". Był to pierwszy w Polskim Radiu nowoczesny magazyn… » więcej 2024-09-18, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 18 września » więcej 2024-09-17, godz. 13:00 80 lat temu rozpoczęła się operacja Market Garden 80 lat temu, 17 września 1944 roku, rozpoczęła się operacja Market Garden przeprowadzona przez aliantów pod Arnhem w Holandii z udziałem polskich żołnierzy… » więcej 2024-09-17, godz. 12:00 85 lat temu utworzono konspiracyjną Tajną Organizację Wojskową 85 lat temu, 17 września 1939 roku, w dniu napaści Związku Sowieckiego na Polskę, w Stanisławowie utworzono Tajną Organizację Wojskową. Była to konspiracyjna… » więcej 2024-09-17, godz. 11:00 Dziś przypada Dzień Sybiraka 17 września - w rocznicę sowieckiej agresji na Polskę w 1939 roku - przypada Dzień Sybiraka. Został ustanowiony przez Sejm w 2013 roku, by oddać hołd wszystkim… » więcej 2024-09-17, godz. 10:00 85 lat temu doszło do napaści sowieckiej na Polskę 85 lat temu, 17 września 1939 roku, doszło do napaści sowieckiej na Polskę. Na wschodnie tereny naszego kraju wkroczyła Armia Czerwona. Tym samym zrealizowała… » więcej 2024-09-17, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 17 września » więcej 2024-09-16, godz. 13:00 Wystawa portretów Sprawiedliwych wśród Narodów Świata Jadwiga Wolf, Tadeusz Stankiewicz, Leszek Mikołajkow - Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata, którzy już odeszli. Między innymi portrety tych osób uwiecznili… » więcej
2223242526
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »