Projekt Mappingu 3D, przygotowany przez Archiwa Państwowe w 80. rocznicę Powstania Warszawskiego, jest inicjatywą łączącą dziedzictwo historyczne z nowoczesną technologią.
"Wykorzystanie archiwalnych materiałów z Archiwum Akt Nowych i Narodowego Archiwum Cyfrowego w multimedialnej animacji stworzy unikalny obraz przedwojennej Warszawy" - mówiła doktor Agnieszka Pietrzak z Archiwum Akt Nowych.
Mapping będzie składał się z kilku części.
"Rozpocznie go prezentacja zdjęć Warszawy jako Paryża Europy, które pokazują, jak piękne było miasto przed wojną. Następnie wyświetlone będą kadry ukazujące atak Niemiec na Polskę w 1939 roku. Kolejna, największa część poświęcona będzie Powstańcom, którzy przebywali na Długiej 7 w dni Powstania Warszawskiego" - tłumaczyła doktor Agnieszka Pietrzak.
Wizualna narracja połączona z archiwalnymi materiałami nie tylko odda dramatyczne wydarzenia Powstania Warszawskiego, ale będzie także hołdem złożonym bohaterskim obrońcom stolicy.
"Zależało nam na tym, aby dotrzeć do młodych osób, żeby poprzez pokaz multimedialny, efekty specjalne, dźwięki, światło - zainteresować młodych tematem i spowodować, żeby bardziej wniknęli w historię Powstania Warszawskiego" - mówiła historyk z AAN.
Projekt jest innowacyjną formą upamiętnienia, integrującą dziedzictwo kulturowe z nowoczesnymi narzędziami wizualnymi. Mapping 3D jest mostem pomiędzy przeszłością a teraźniejszością.
Projekcje "Mapping 3D - Długa 7 w Powstaniu Warszawskim" od 26 do 28 lipca (pokazy przedpremierowe) w godzinach: 20.30, 21.00 (pokaz w jęz. ang.), 21.30 i 21.50 31 lipca pokaz premierowy o 20.30 (po Apelu Pamięci). Projekcje zakończą się 11 sierpnia.
Więcej informacji o kolejnych projekcjach na stronie: archiwa.gov.pl