1418 - We Wrocławiu rozpoczęły się zamieszki na tle społecznym, nazywane defenestracją wrocławską. Zbuntowani rzemieślnicy zabili burmistrza Freibergera i kilkunastu urzędników miejskich.
1651 – W Krakowie został wbity na pal Aleksander Kostka-Napierski, przywódca zdławionego powstania chłopskiego na Podhalu.
1792 - Pod Dubienką wojska polskie dowodzone przez gen. Tadeusza Kościuszkę pokonały korpus rosyjski gen. Michaiła Kachowskiego.
1870 - W Kibartach na Litwie urodził się Emil Młynarski, dyrygent, skrzypek, kompozytor; w latach 1919-1929 dyrektor Opery Warszawskiej.
1879 - W Lipniku (obecnie dzielnica Bielska-Białej) urodził się Karol Wojtyła (senior), żołnierz armii austriackiej, kapitan Wojska Polskiego; ojciec Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II, kanonizowanego w 2014 r.
1898 - Maria Skłodowska-Curie i Piotr Curie poinformowali o odkryciu nowego pierwiastka - polonu.
1920 - W Wołkowysku urodził się Ludwik Benoit, aktor teatralny i filmowy, znany m.in. filmów "Ewa chce spać" "Przygody Pana Michała", "Proszę słonia" i "Fucha".
1927 - W Podhajcach koło Lwowa urodził się Tadeusz Łomnicki, aktor, reżyser, pedagog, założyciel i pierwszy dyrektor Teatru Na Woli w Warszawie; ogromny dorobek artystyczny Łomnickiego obejmuje 82 role sceniczne, 51 ról filmowych, 26 ról w spektaklach teatry TV, 12 reżyserii teatralnych; odtwórca roli Michała Wołodyjowskiego w filmach "Pan Wołodyjowski", "Potop", Stefana Starzyńskiego w filmie "Gdziekolwiek jesteś, panie prezydencie". Zmarł w 1992 roku podczas prób nad Królem Learem w Teatrze Nowym w Poznaniu.
1937 - W Gdyni urodził się Jacek Fedorowicz, aktor, satyryk; członek gdańskiego teatru Bim-Bom, współautor programów "Małżeństwo doskonałe", "Sześćdziesiąt minut na godzinę" oraz cyklu książek satyrycznych "W zasadzie"; popularność przyniosły mu role w filmach "Motodrama" i "Nie ma róży bez ognia".
1940 - W Woroszyłowsku w Rosji urodził się Aleksy Awdiejew - rosyjski piosenkarz, związany m.in. z Piwnicą pod Baranami, profesor nauk humanistycznych i językoznawca w Instytucie Rosji i Europy Wschodniej Uniwersytetu Jagiellońskiego.
1942 - W warszawskim getcie w Domu Sierot prowadzonym przez Janusza Korczaka odbyło się przygotowane przez dzieci przedstawienie "Poczty" Rabindranatha Tagore, opowiadające o nieuleczalnej chorobie i śmierci hinduskiego chłopca.
1943 - Na stacji kolejowej w Józefowie pod Warszawą żołnierze Kedywu z Oddziału "Osjan" wykonali wyrok śmierci na volksdeutschu Erneście Sommerze, który podczas akcji pod Arsenałem zatrzymał w bramie kamienicy przy ul. Długiej i wydał Niemcom biorącego w niej udział kaprala Huberta Lenka ps. Hubert.
1944 - Oddziały 2 Korpusu Polskiego dowodzonego przez gen. Władysława Andersa wyzwoliły portowe miasto Ankona nad Morzem Adriatyckim. Był to kolejny duży sukces bojowy Korpusu po zdobyciu dwa miesiące wcześniej Monte Cassino.
1944 - Pod Ankoną zginął Adolf Bocheński, pisarz i publicysta, żołnierz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.
1944 - Urodził się Stanisław Gościniak, siatkarz, czterokrotny mistrz Polski w barwach Resovii, mistrz świata z roku 1974.
1949 - W Mikulczycach (obecnie dzielnica Zabrza) urodził się Jerzy Gorgoń, piłkarz, reprezentant Polski; zdobywca trzeciego miejsca na mistrzostwach świata w RFN w 1974 r., mistrz olimpijski z Monachium (1972) i wicemistrz olimpijski z Montrealu (1976).
1957 - W Krotoszynie urodziła się Katarzyna Grochola, pisarka, scenarzystka; autorka popularnych powieści "Nigdy w życiu", "Serce na temblaku", "Trzepot skrzydeł", artykułów oraz sztuk teatralnych.
1969 – Otwarto Centrum Radiowo-Telewizyjne przy ul. Woronicza w Warszawie.
1974 - Sejm PRL przyjął ustawę powołującą Fundusz Alimentacyjny.
1998 - Sejm przyjął ustawę o nowym podziale administracyjnym kraju; Polskę podzielono na 16 województw, 372 powiaty ziemskie i 64 powiaty grodzkie.
2003 – Wyłączono ostatni pracujący komputer Odra 1305.