Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 84 lata temu rozpoczęła się bitwa o Anglię
2024-07-10, 09:00 Autor: IAR/E.Porycka/K.Koziełł/dok.

84 lata temu rozpoczęła się bitwa o Anglię

Supermarine Spitfire of Fighter Command [fot. wikipedia/domena publiczna]
Supermarine Spitfire of Fighter Command [fot. wikipedia/domena publiczna]
84 lata temu, 10 lipca 1940 roku, rozpoczęła się bitwa o Anglię. Było to pierwsze w historii starcie o zasadniczym znaczeniu, które rozegrało się wyłącznie w powietrzu. Zwycięstwo Królewskich Sił Powietrznych - RAF i sprzymierzonych z nimi lotników nie tylko przerwało serię zwycięstw III Rzeszy, lecz także uratowało Wielką Brytanię przed niemiecką inwazją lądową.
W walkach o Anglię , które trwały do 31 października, wsławili się polscy piloci, zwłaszcza z Dywizjonu 303. Polskie dywizjony walczyły najpierw w składzie, a potem u boku RAF. Były to dwa dywizjony bombowe - 300 i 301 i dwa myśliwskie - 302 i 303, a ponadto 81 polskich pilotów walczyło w dywizjonach brytyjskich. W sumie w walkach o Anglię wzięło udział 144 polskich pilotów, z których 29 poległo. Polacy zestrzelili około 170 samolotów niemieckich i uszkodzili 36.

Bitwa o Anglię toczyła się w czterech fazach, różniących się rodzajem i natężeniem działań. Kulminacyjnym momentem był 15 września, kiedy doszło do masowego nalotu Luftwaffe. Ponad 60 niemieckich samolotów zostało zestrzelonych. Zginęło ponad 80 lotników. Brytyjczycy stracili 26 maszyn. Najskuteczniejszą jednostką biorącą udział w bitwie był polski dywizjon 303, przypisywano mu 126 pewnych zestrzeleń zaliczonych oficjalnie podczas wojny. Przyjmuje się, że na trzy zestrzelone samoloty niemieckie przypadał jeden po stronie polskich dywizjonów. Dywizjon 303 jest zaliczany do najlepszych jednostek myśliwskich II wojny światowej.

To między innymi o polskich pilotach premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill powiedział w sierpniu 1940 roku: "Nigdy w historii ludzkich konfliktów tak wielu nie zawdzięczało tak dużo tak nielicznym". Przemówienie skierowane do pilotów RAF-u jest uważane za jedno z najbardziej emocjonalnych i przejmujących, które Churchill wygłosił w swojej długiej politycznej karierze. Nieutrwalone na żywo, zostało nagrane przez premiera po wojnie. W czasie bitwy o Anglię wykorzystano doświadczenia Polaków - Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego - w łamaniu wiadomości szyfrowanych przez Enigmę. Ich umiejętności pozwoliły na przechwycenie i rozszyfrowanie niemieckich rozkazów i meldunków, a tym samym przyczyniły się do zwycięstwa.

(więcej)

Po zdobyciu Francji, przywódca III Rzeszy Adolf Hitler oczekiwał, że Wielka Brytania skorzysta z jego oferty pokojowej i wycofa się z wojny, dając mu wolną rękę w działaniach w Europie. Wobec stanowczego odrzucenia tych sugestii przez rząd Winstona Churchilla, Führer zarządził przygotowania do inwazji morskiej na Wyspy. Operację desantową miało przygotować lotnictwo.

Zamierzeniem Hitlera było zdominowanie przestrzeni powietrznej Anglii oraz całkowite rozbicie brytyjskiego lotnictwa. W czasie bitwy o Anglię Niemcy korzystali z baz we Francji, Belgii, Holandii i Norwegii, ponadto strategiczną przewagę nad siłami RAF dawało Luftwaffe wyposażenie. Rozpoczynając bitwę, Niemcy mieli 2,5 tysiąca maszyn gotowych do akcji, w tym około tysiąc myśliwców oraz ponad 1,5 tysiąca bombowców. Brytyjczycy mogli im przeciwstawić około 900 myśliwców oraz ponad 500 bombowców. Wspierało ich 500 samolotów obrony wybrzeża. Jednak sytuacja zmieniła się w trakcie walk, bowiem wydajność przemysłu brytyjskiego tak wzrosła, że na bieżąco produkowali nowe maszyny.

W bitwie o Anglię Brytyjczycy stracili niemal 1100 samolotów, a około 450 zostało uszkodzonych. Śmierć poniosło około 550 pilotów, a 500 zostało rannych. Niemcy stracili łącznie ponad 1700 samolotów, a około 650 zostało uszkodzonych, czyli ponad połowa sił Luftwaffe. Straty w ludziach to 2,5 tysiąca poległych i wziętych do niewoli oraz tysiąc rannych lotników. Luftwaffe została pozbawiona setek doświadczonych pilotów, nawigatorów i bombardierów. Dla niemieckiego lotnictwa były to straty nie do odrobienia. Wprawdzie ich samoloty zniszczyły ponad milion domów na terenie Anglii, zabijając 44 tysiące mieszkańców, to jednak lotnikom Hermanna Göringa nie udało się zapewnić panowania w powietrzu niezbędnego do wykonania desantu na Wyspy.

Zobacz także

2024-10-19, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 19 października » więcej 2024-10-18, godz. 21:13 Ogłoszono laureatów 4. Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego Grzegorz Hryciuk, Kalina Błażejowska i Christopher Miller to tegoroczni laureaci Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego. Kapituła nagrody przyznała… » więcej 2024-10-18, godz. 13:00 Pamiątki po zesłańcach z sowieckich łagrów na wystawie w IPN Pamiątki po więźniach sowieckich obozów NKWD w Borowiczach i Swierdłowsku (Rosja) zgromadzono na wystawie otwartej w czwartek w siedzibie Instytutu Pamięci… » więcej 2024-10-18, godz. 11:00 Uniwersytet Jagielloński przypomina historię pierwszych kobiet na uczelni Historię pierwszych studentek, a także innych kobiet, które od wieków tworzyły uniwersytet - dobrodziejek, kucharek w średniowiecznych kolegiach i pracownic… » więcej 2024-10-18, godz. 09:00 3 lata temu otwarto Muzeum Teatru Polskiego Radia w Baranowie Sandomierskim Trzy lata temu, 18 października 2021 roku, w Baranowie Sandomierskim zostało otwarte Muzeum Teatru Polskiego Radia. To jedyna taka placówka dokumentująca dorobek… » więcej 2024-10-18, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 18 października » więcej 2024-10-17, godz. 19:54 Jutro wręczenie Międzynarodowej Literackiej Nagrody im. Witolda Pileckiego Jutro (18.10.) zostanie wręczona Międzynarodowa Nagroda imienia Witolda Pileckiego. W Reducie Banku Polskiego w Warszawie o godz. 18.00 zostaną przekazane nagrody… » więcej 2024-10-17, godz. 19:45 Po raz pierwszy obchodzimy Międzynarodowy Dzień Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Szopkarstwo, koronkarstwo, bacowanie, Barbórka i inne tradycyjne zwyczaje, obrzędy oraz umiejętności rzemieślnicze obchodzą dziś swoje święto - Międzynarodowy… » więcej 2024-10-17, godz. 11:00 W Sejmie otwarto wystawę „Polska jutra - dekalog społeczny bł. księdza Jerzego Popiełuszki” W Sejmie uroczyście otwarto wystawę „Polska jutra - dekalog społeczny bł. księdza Jerzego Popiełuszki”. W uroczystości udział wzięli: najbliżsi księdza… » więcej 2024-10-17, godz. 09:00 175 lata temu zmarł Fryderyk Chopin 175 lat temu, 17 października 1849 roku, w Paryżu zmarł Fryderyk Chopin, jeden z najwybitniejszych kompozytorów doby romantyzmu, mistrz pianistyki. Jego koncerty… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »