1649 - Powstanie Chmielnickiego: początek obrony Zbaraża.
1835 - W Lublinie urodził się Henryk Wieniawski, wirtuoz skrzypiec i kompozytor. W swoich kompozycjach nawiązywał m.in. do ludowych tradycji muzycznych, wykorzystując motywy poloneza, mazurka czy kujawiaka. Jego najsłynniejsze kompozycje to m.in. Polonez D-dur, Polonez A-dur, Koncert skrzypcowy d-moll, Fantazja faustowska, Scherzo-tarantela, Etiudy, Wariacje. Patron organizowanego od 1935 r. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego.
1865 - We Wrocławiu założono Ogród Zoologiczny.
1904 - W Woli Osowińskiej urodził się Zdzisław Krasnodębski, pilot, założyciel i pierwszy dowódca Dywizjonu 303.
1920 - W Spa podpisany został układ pomiędzy państwami Ententy a Polską, która zobowiązała się do podjęcia rokowań i podpisania rozejmu z Rosją sowiecką.
1925 - W Kielcach urodził się Edmund Niziurski, autor książek dla młodzieży m.in. "Księga urwisów", "Sposób na Alcybiadesa", "Niewiarygodne przygody Marka Piegusa".
1928 - We francuskiej stoczni Blainville zwodowany został ORP "Wicher", pierwszy duży okręt Polskiej Marynarki Wojennej.
1934 - Władze państwowe rozwiązały Obóz Narodowo-Radykalny (ONR).
1940 - Początek Bitwy o Anglię, kilkumiesięcznego starcia powietrznych sił nazistowskich Niemiec i Wielkiej Brytanii, w którym po stronie brytyjskiej wzięły udział cztery polskie dywizjony lotnicze, wśród nich Dywizjon 303.
1941 - Pogrom Żydów w Jedwabnem; w toku śledztwa IPN ustalono, że 10 lipca 1941 r. w Jedwabnem grupa miejscowej polskiej ludności cywilnej z inspiracji Niemców dokonała zabójstwa nie mniej niż 340 Żydów.
1944 - Początek likwidacji w KL Auschwitz-Birkenau tzw. rodzinnego obozu Theresienstadt, utworzonego dla Żydów z getta w Terezinie koło Pragi - w komorach gazowych Niemcy zamordowali około 7 tys. Żydów.
1946 - W Zabrzu urodził się Henryk Kasperczak, piłkarz, wielokrotny reprezentant Polski, trener.
1952 - Sejm uchwalił ustawę o obowiązkowych dostawach zbóż.
1952 - W Warszawie urodził się Emilian Kamiński, aktor, śpiewak, reżyser teatralny, przez wiele lat związany z warszawskim Teatrem Ateneum, założyciel warszawskiego Teatru Kamienica; wystąpił m.in. w filmach "Akcja pod Arsenałem", "Bez miłości", "Szaleństwa panny Ewy", "Trzy stopy nad ziemią", "U Pana Boga w ogródku", a także w serialu "M jak miłość".
1955 - W Żyrardowie urodził się Sylwester Maciejewski, aktor, występował w warszawskim Teatrze Komedia i w Teatrze Powszechnym; znany m.in. z serialu "Ranczo", zagrał również w filmach "Przypadek", "Pieniądze to nie wszystko", "Ławeczka" oraz w serialu "Lato leśnych ludzi".
1957 - W Londynie zmarł Szalom Asz, urodzony w Kutnie żydowski prozaik, dramaturg, eseista, piszący w języku jidysz; jego znane dzieło to "Bóg zemsty".
1969 - W wyniku obrażeń doznanych w wypadku samochodowym zmarł Bogumił Kobiela, aktor, jeden z najwybitniejszych artystów w historii polskiego kina; niezapomniany Jan Piszczyk w "Zezowatym szczęściu" i sekretarz Drewnowski w "Popiele i diamencie"; znany również z ról w filmach "Eroica", "Rękopis znaleziony w Saragossie", "Małżeństwo z rozsądku", "Ręce do góry", "Człowiek z M-3" i "Wszystko na sprzedaż"; w latach 1955-1958, razem ze Zbigniewem Cybulskim, współtworzył w Gdańsku studencki teatrzyk Bim-Bom; występował w Teatrze Wybrzeże, Teatrze Ateneum i Teatrze Komedia, a także w kabaretach Wagabunda i Dudek.
1982 - Na XII Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej rozgrywanych w Hiszpanii reprezentacja Polski pokonała w meczu o trzecie miejsce Francję 3:2.
1992 – Rząd premier Hanny Suchockiej uzyskał wotum zaufania Sejmu.
1996 - W Warszawie zmarł Czesław Centkiewicz, pisarz, podróżnik, reportażysta, autor książek dla dzieci i młodzieży, twórca tzw. nurtu polarnego w polskiej literaturze.
2006 - Prezydent Lech Kaczyński powierzył Jarosławowi Kaczyńskiemu misję utworzenia rządu.
2008 - W Warszawie zmarła prof. Krystyna Kersten, historyk, publicystka, profesor Instytutu Historii PAN, autorka prac dotyczących najnowszej historii Polski, m.in. "Między wyzwoleniem a zniewoleniem. Polska 1944-1956".
2012 – Waldemar Fornalik został selekcjonerem reprezentacji Polski w piłce nożnej.
2015 – W Szczecinie zmarł kpt. Konrad Strycharczyk ps. Słowik, żołnierz podziemia antyniepodległościowego w oddziale mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zapory”, żołnierz WiN i więzień UB, śpiewak operowy i operetkowy.