Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Poznań/ W środę premiera filmu 'Zamek Królewski…
2024-06-26, 12:23 Autor: Anna Jowsa / PAP

Poznań/ W środę premiera filmu "Zamek Królewski w mieście stołecznym Poznaniu"

Zamek królewski w Poznaniu. Zdjęcie wykonane dnia 25 marca 2007 [fot. wikipedia]
Zamek królewski w Poznaniu. Zdjęcie wykonane dnia 25 marca 2007 [fot. wikipedia]
Mimo że w poznańskim zamku powstał herb Królestwa Polskiego, odbywały się śluby i wesela monarchów, to historia Zamku Królewskiego w Poznaniu nie jest szeroko znana. O dziejach twierdzy przypomnieć ma film "Zamek Królewski w mieście stołecznym Poznaniu”, którego premiera odbędzie się w środę.
Film według scenariusza i w reżyserii Krzysztofa Nowaka to opowieść o początkach, potędze i upadku Zamku Królewskiego w Poznaniu. To także pierwsza monografia filmowa poznańskiego Zamku Królewskiego.

Jak podkreślają twórcy filmu, mimo, że Zamek Królewski w Poznaniu był miejscem, w którym odbywały się ważne wydarzenia w dziejach historii państwa Polskiego, to historia tej twierdzy nie jest szeroko znana. W filmie – według zapowiedzi twórców - można będzie zobaczyć m.in. inscenizację koronacji Przemysła II na króla Polski przez arcybiskupa Jakuba Świnkę, czy scenę ustanowienia białego orła jako znaku Królestwa Polskiego. Ukazane zostaną też komputerowe animacje życia w siedzibie królewskiej pomiędzy XII a XVIII wiekiem, czy pierwszego hołdu krzyżackiego przed królem Polski.

Autor scenariusza i reżyser filmu Krzysztof Nowak podkreślił, że świadomość historycznego znaczenia Zamku Przemysła zarówno pomagała w realizacji filmu, jak i była pewnego rodzaju ograniczeniem. Jak tłumaczył, "z jednej strony ta świadomość rzeczywiście trochę ciąży w momencie, kiedy próbujemy odzwierciedlać rzeczywiste wypadki, które tutaj miały miejsce - więc to jest jakaś granica dla wyobraźni. Nie możemy też tworzyć jakieś fikcji, więc musieliśmy się obracać w pewnych ramach rzeczywistych, historycznych. Natomiast z drugiej strony uznaliśmy, że warto spróbować ten film zrealizować właśnie tutaj. Uznaliśmy też, że jeśli to ma być promocja tego miejsca, tego zamku, to nawet ze względów symbolicznych dobrze by było zrealizować to właśnie w tych wnętrzach".

Dodał, że dzięki wyobraźni realizatorów i dzięki zaangażowaniu osób odpowiedzialnych za obraz i scenografię, "zdołaliśmy, mam wrażenie, wykreować tę rzeczywistość historyczną w różnych momentach dziejów zamku".

Nowak tłumaczył, że w filmie zilustrowanych zostało kilka epizodów z historii budowli, a poszczególne sceny oddają i opisują wydarzenia w poszczególnych stuleciach. "Musieliśmy za każdym razem przebudowywać całkowicie scenografię, szukać innych miejsc, innych kątów, innych przestrzeni, żeby stworzyć iluzję mijającego czasu, zmieniającej się formy zamku. To było trudne, ale wydaje mi się, że było warto. Także fakt, że to wszystko się odbyło właśnie tutaj, jest ważne dla tej produkcji” – mówił.

"Podjęliśmy się zadania - jako filmowcy, jako producenci - które było dosyć ściśle zdefiniowane. Można powiedzieć, że działaliśmy w obszarze promocji, popularyzacji i edukacji - to nie zawsze jest celem filmu, a w tym wypadku tak było, więc wszystko co robiliśmy, i cała koncepcja scenariusza, było podporządkowane tym głównym zadaniom. W rezultacie więc to, co pokazujemy, co chcemy pokazać publiczności, to jest, można powiedzieć, zbiór obrazów z przeszłości tego miejsca, także i tego miasta i regionu, ale oczywiście głównie umiejscowionych tutaj, w tym miejscu, gdzie ta siedziba zamku rzeczywiście przez wieki funkcjonowała" – dodał.

Film powstał z inicjatywy Muzeum Narodowego w Poznaniu, dzięki dofinansowaniu Fundacji Orlen. W realizacji filmu uczestniczyło m.in. 60 epizodystów i statystów, konie i profesjonalni kaskaderzy. Film nakręcono m.in. w plenerach Parku Dzieje w Murowanej Goślinie a także we wnętrzach Zamku Królewskiego na Wzgórzu Przemysła, w miejscu, w którym obecnie mieści się Muzeum Sztuk Użytkowych – oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu. Konsultantem historycznym filmu był historyk, mediewista prof. Tomasz Jasiński. Muzykę do produkcji stworzył Marcin Matuszewski. Narratorem i lektorem filmu jest Robert Samot.

Premiera filmu odbędzie się w poznańskim kinie Apollo w środę, 26 czerwca, w rocznicę koronacji Przemysła II na króla Polski. (PAP)

autor: Anna Jowsa

Zobacz także

2024-07-31, godz. 09:00 20 lat temu zainaugurowało działalność Muzeum Powstania Warszawskiego Upamiętnia bohaterski zryw mieszkańców stolicy w 1944 roku i nierówną walkę o wyzwolenie spod niemieckiej okupacji. Jest wyrazem hołdu warszawiaków wobec… » więcej 2024-07-31, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 31 lipca » więcej 2024-07-30, godz. 15:08 80.rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w Polskim Radiu [DŹWIĘK] Polskie Radio włącza się w obchody 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Na antenach publicznego nadawcy pojawią się audycje plenerowe z Muzeum Powstania… » więcej 2024-07-30, godz. 14:50 Uczczono 43-cią rocznicę Marszu Głodowego Złożeniem kwiatów pod tablicą, upamiętniającą Marsz Głodowy w Łodzi uczczono 43-cią rocznicę tego wydarzenia. Największy w Polsce Marsz Głodowy przeszedł… » więcej 2024-07-30, godz. 11:00 Powstańcy Warszawscy zachęcają do udziału w obchodach 80. rocznicy wybuchu zrywu Powstańcy Warszawscy zachęcają do udziału w obchodach rocznicy wybuchu zrywu. Obchody w Warszawie trwają już od kilku dni, w mieście obywają się liczne… » więcej 2024-07-30, godz. 09:00 80 lat temu Niemcy zlikwidowali więzienie Gestapo w Forcie III Twierdzy Modlin 80 lat temu, 30 lipca 1944 roku Niemcy zlikwidowali więzienie karno-śledcze Gestapo w Forcie III Twierdzy Modlin. Tego dnia zamordowali blisko 300 więźniów… » więcej 2024-07-30, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 30 lipca » więcej 2024-07-29, godz. 22:22 Oddano hołd ofiarom niemieckiego więzienia "Pawiak" W Warszawie oddano hołd ofiarom niemieckiego więzienia "Pawiak". W Muzeum Więzienia "Pawiak" zorganizowano uroczystość w przeddzień 80. rocznicy wysłania… » więcej 2024-07-29, godz. 13:00 IX społeczna akcja porządkowania kwater i grobów Powstańców [DŹWIĘK] Na kilka dni przed rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego wolontariusze sprzątają kwatery i groby żołnierzy AK oraz ofiar walk w Warszawie. Dziś każdy… » więcej 2024-07-29, godz. 11:00 Obchody upamiętniające 80. rocznicę likwidacji więzienia na Pawiaku 29 lipca w Warszawie o godzinie 12.00 rozpoczną się obchody upamiętniające 80. rocznicę likwidacji niemieckiego więzienia na Pawiaku. Podczas uroczystości… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »