Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Londyńskie muzea latem - od Michała Anioła do…
2024-06-24, 14:16 Autor: Bartłomiej Niedziński / PAP

Londyńskie muzea latem - od Michała Anioła do Yoko Ono

Zdjęcie poglądowe [fot. pixabay]
Zdjęcie poglądowe [fot. pixabay]
Wystawa na temat ostatnich dekad życia Michała Anioła, ostatniego obrazu Caravaggia, portrety sześciu żon Henryka VIII, retrospektywa dzieł Yoko Ono czy kobieca sztuka Wielkiej Brytanii na przestrzeni wieków - to najważniejsze z wystaw czasowych prezentowanych tego lata w głównych muzeach Londynu.
Niewiele miast w Europie może się równać pod względem oferty muzealnej z Londynem. Na dodatek do sporej części najważniejszych muzeów wstęp na wystawy stałe jest zwykle darmowy.

British Museum, które w zeszłym roku było najchętniej odwiedzaną atrakcją turystyczną Wielkiej Brytanii (ponad 5,8 mln gości), przyciąga imponującą stałą kolekcją eksponatów z całego świata, zwłaszcza starożytnych. Ale oprócz tego organizuje wystawy czasowe, z których na szczególną uwagę tego lata zasługuje „Michelangelo: the last decades”, skupiająca się na ostatnich 30 latach życia Michała Anioła. Potrwa ona do 28 lipca, a w odróżnieniu od pozostałej części British Museum, wstęp na nią jest płatny.

Również w National Gallery większość sal wypełniają kolekcje stałe, w tym przypadku malarstwo od XIII do końca XIX wieku, które są uzupełnianie wystawami czasowymi. Obecnie są to „The Last Caravaggio”, której głównym elementem jest wypożyczony z muzeum w Neapolu ostatni znany obraz Caravaggia „Męczeństwo św. Urszuli”, a także „Discover Degas & Miss La La”, która przybliża obraz Edgara Degasa „Miss La La w Cyrku Fernando” i postać artystki cyrkowej Miss La La. Pierwsza z wystaw jest prezentowana do 21 lipca, druga do 1 września, a wstęp na obie, podobnie jak do całej National Gallery, jest wolny.

Znajdująca się tuż obok Narodowa Galeria Portretu latem zeszłego roku ponownie została otwarta po trwającym trzy lata remoncie. Ma ona największy na świecie, liczący ponad 220 tys. obiektów, zbiór portretów – nie tylko obrazów, ale też fotografii czy grafik. Spośród aktualnych wystaw czasowych najważniejsza jest otwarta w zeszłym tygodniu „Six Lives. The Stories of Henry VIII’s Queens”, prezentująca portrety sześciu żon króla Anglii Henryka VIII. Wystawa będzie czynna do 8 września, a wstęp na nią – w odróżnieniu od stałej kolekcji galerii – jest płatny.

Tate Britain skupia się na brytyjskiej sztuce od początku XVI wieku do czasów współczesnych – w tym w szczególności na malarstwie - i ma jej największe zbiory na świecie. Jeśli chodzi o wystawy czasowe, to najważniejszą z obecnie prezentowanych jest „Now You See Us: Women Artists in Britain 1520-1920”, prezentująca brytyjskie artystki na przestrzeni wieków. Wystawa jest czynna do 13 października, a wstęp na nią jest płatny – w odróżnieniu od stałych kolekcji. Z polskiego punktu widzenia interesująca jest też otwarta na początku czerwca wystawa prac urodzonej w Warszawie, ale od II wojny światowej mieszkającej w Wielkiej Brytanii Franciszki Themerson „Walking Backwards”.

Mieszcząca się w budynku dawnej elektrowni na południowym brzegu Tamizy Tate Modern jest jedną z najważniejszych na świecie galerii poświęconych sztuce po 1900 roku, w tym współczesnej. Spośród prezentowanych obecnie w niej wystaw uwagę zwracają przede wszystkim duża, przekrojowa wystawa prac Yoko Ono „Music of the Mind” (czynna do 1 września) oraz ekspresjonistów skupionych wokół grupy Der Blaue Reiter „Expressionists: Kandinsky, Münter and The Blue Rider” (do 20 października).

Muzeum Wiktorii i Alberta jest największym na świecie muzeum poświęconym sztuce użytkowej, rzemiosłu artystycznemu i designowi, a w jego zbiorach znajduje się ponad 2,27 mln przedmiotów prezentowanych w ramach stałych kolekcji. Oprócz nich obecnie prezentowane są trzy wystawy czasowe: „Tropical Modernism” poświęcona stylowi architektonicznemu, który pojawił się w połowie XX wieku w krajach tropikalnych (do 22 września), „Fragile Beauty” – ogromna kolekcja fotografii będących własnością Eltona Johna i Davida Furnisha (do 5 stycznia 2025 r.) oraz „Naomi in Fashion”, która przedstawia karierę modelki Naomi Campbell (do 3 marca 2024 r.).

Pierwszą dziesiątkę najchętniej odwiedzanych atrakcji turystycznych Wielkiej Brytanii uzupełniają jeszcze dwa londyńskie muzea – Muzeum Historii Naturalnej oraz Muzeum Nauki. Oba bardziej przyciągają stałymi ekspozycjami, ale w obu są także prezentowane wystawy czasowe. W Muzeum Historii Naturalnej do 5 stycznia przyszłego roku trwa wystawa poświęcona ptakom „Birds: Brilliant and Bizarre”, zaś w Muzeum Nauki – do 1 września „Turn It Up: The power of music”, która wyjaśnia, w jaki sposób muzyka oddziałuje na nasze życie.

Planując przyjazd latem do Londynu, warto też wziąć pod uwagę, że to jedyny okres w roku, w którym do zwiedzania udostępniona jest siedziba brytyjskich monarchów - Pałac Buckingham. W tym roku można go zwiedzać od 11 lipca do 29 września, ale liczba biletów jest ograniczona, zatem lepiej je rezerwować z wyprzedzeniem.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński
(PAP)

Zobacz także

2024-07-15, godz. 13:00 Powstanie w kolorze. Ukazał się album ze zdjęciami walczącej Warszawy Każde zdjęcie z czasów Powstania Warszawskiego jest ikoniczne. Chciałem pokazać jak najwięcej życia codziennego powstańczej Warszawy. Mimo strasznych warunków… » więcej 2024-07-15, godz. 11:00 35 lat temu umarła Maria Kuncewiczowa - nie tylko autorka „Cudzoziemki” 15 lipca 1989 roku zmarła Maria Kuncewiczowa, pisarka - najbardziej chyba znana jako autorka powieści „Cudzoziemka” - śpiewaczka, działaczka społeczna… » więcej 2024-07-15, godz. 10:15 Opolscy rycerze walczyli pod Grunwaldem. Kolejny raz wojska polsko-litewskie pobiły Krzyżaków pod Grunwaldem. W rekonstrukcji jednej z największych bitew średniowiecznej Europy uczestniczyła kilkunastoosobowa… » więcej 2024-07-15, godz. 10:00 Mity dotyczące bitwy pod Grunwaldem [DŹWIĘK] Współcześnie w powszechnej świadomości funkcjonuje wiele mitów związanych z bitwą pod Grunwaldem, której dziś obchodzimy 614. rocznicę. Mity te związane… » więcej 2024-07-15, godz. 09:00 614 lat temu Polacy odnieśli spektakularne zwycięstwo w bitwie pod Grunwaldem 614 lat temu, 15 lipca 1410 roku, na polach Grunwaldu rozegrała się bitwa pomiędzy wojskiem polsko-litewskim a armią zakonu krzyżackiego. Zakończyła się… » więcej 2024-07-15, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 15 lipca » więcej 2024-07-14, godz. 10:10 Obchody rocznicy tragicznej śmierci litewskich lotników W południe w Pszczelniku pod Myśliborzem rozpoczną się uroczystości ku czci litewskich lotników: Steponasa Dariusa i Stasysa Girenasa. » więcej 2024-07-14, godz. 09:00 81 lat temu Stanisław Mikołajczyk został premierem rządu RP na uchodźstwie 81 lat temu, 14 lipca 1943 roku, Stanisław Mikołajczyk, przywódca ruchu ludowego, został premierem rządu RP na uchodźstwie. Tekę premiera objął po śmierci… » więcej 2024-07-14, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 14 lipca » więcej 2024-07-13, godz. 11:00 24 lata temu zmarł Jan Karski, kurier i emisariusz Polskiego Państwa Podziemnego 24 lata temu, 13 lipca 2000 roku, zmarł Jan Karski, prawnik, historyk i dyplomata, podczas II wojny światowej kurier i emisariusz Polskiego Państwa Podziemnego… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »