Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » USA/ Polacy w Nowym Jorku uczcili 110. rocznicę…
2024-06-24, 10:22 Autor: Andrzej Dobrowolski / PAP

USA/ Polacy w Nowym Jorku uczcili 110. rocznicę urodzin Jana Karskiego

Jan Karski i generał Collin Powell podczas uroczystości otwarcia Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie (1993) [domena publiczna]
Jan Karski i generał Collin Powell podczas uroczystości otwarcia Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie (1993) [domena publiczna]
Jana Karskiego - legendarnego kuriera z Warszawy, emisariusza Polski Podziemnej - upamiętnili w 110 rocznicę urodzin rodacy podczas niedzielnej uroczystości w konsulacie RP w Nowym Jorku. Przybyli też przywódcy diaspory żydowskiej.
Konsul RP Stanisław Starnawski podkreślił w swym wystąpieniu, że spotkanie ma na celu świętowanie urodzin Jana Karskiego (24 czerwca 1914 r.), chociaż - jak powiedział - są to obchody słodko-gorzkie.

„My jako Polacy, jako dyplomaci, patrzymy na Jana Karskiego jako na nasz wzór do naśladowania, człowieka wielkich cnót i zasług. Trzeba jednak powiedzieć, a Jan Karski sam mówił że, jego najważniejsza misja się nie powiodła. Postawił sobie za cel jako wysłannik Polskiego Państwa Podziemnego, żeby zaalarmować przywódców zachodnich o Holokauście i w miarę temu zapobiec. To się jednak nie udało. Pragniemy złożyć mu hołd za wartości, które reprezentował i przekazywać je dalej” – mówił konsul.

Jak dodał w rozmowie z PAP, Jan Karski jest nieoficjalnym patronem konsulów w Nowym Jorku. „Jan Karski był też dyplomatą i jest dla nas dyplomatów w Stanach Zjednoczonych, a chyba zwłaszcza w Nowym Jorku, postacią niezwykle ważną, na której można się wzorować. Wyznaczył ideał postępowania i jest to dla nas konsulów, dyplomatów w Nowym Jorku, osobista sprawa” – ocenił Starnawski.

Przed gmachem nowojorskiego konsulatu znajduje się „Ławeczka Karskiego”, swoisty pomnik polskiego emisariusza. Jeden z rogów u zbiegu Alei Madison i 37 Ulicy na Manhattanie, przy której mieści się placówka dyplomatyczna, nazwany został Jan Karski Corner.

O życiu i działalności Jana Karskiego opowiadał także prof. Mieczysław B. Biskupski z Central Connecticut State University. Przypomniał m.in. o tym, że zaprosił na początku lat osiemdziesiątych prof. Karskiego, który wykładał na waszyngtońskim Georgetown University, do jednej z uczelni w Pensylwanii. Przedstawił tam wówczas postać polskiego bohatera oraz charakter jego misji w Ameryce. Najważniejszym wydarzeniem jakie opisał emisariusz było jego spotkanie 28 lipca 1943 roku z ówczesnym prezydentem USA Franklinem Delano Rooseveltem.

Karski wspominał później, że słuchało go wielu wpływowych ludzi, w tym amerykański przywódca. Przyjmowali oni z niedowierzaniem relacje o ogromie zbrodni, jakie Niemcy popełniali na Żydach. Już pośmiertnie - Jan Karski zmarł w Waszyngtonie 13 lipca 2000 r. - polski emisariusz został uhonorowany najważniejszym odznaczeniem cywilnym w Stanach Zjednoczonych, Medalem Wolności.

Wśród zaproszonych gości znalazł się m.in. Yuval Danzig z rodziną, syn Alexa Danziga, polskiego obywatela, wybitnego badacza i historyka Holokaustu, zakładnika uprowadzonego przez Hamas 7 października 2023 roku.

Zgromadzeni wysłuchali też w niedzielę koncertu trio: Winnicki, Medyna Dingler Jazz Ensamble.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

Zobacz także

2024-06-28, godz. 12:14 Romowie upamiętnią swoich przodków zgładzonych przez Niemców Obchody Europejskiego Dnia Pamięci o Holokauście Romów i Sinti odbędą się w dniach od 31 lipca do 2 sierpnia w Krakowie i Oświęcimiu. Wydarzenie upamiętnia… » więcej 2024-06-28, godz. 11:17 Muzeum Auschwitz: 3 tys. butów dzieci po konserwacji wróciło na ekspozycję Ponad 3 tys. bucików dziecięcych ofiar - z 8 tys. znajdujących się w zbiorach Muzeum Auschwitz – wróciło po konserwacji na ekspozycję w miejscu pamięci… » więcej 2024-06-28, godz. 10:04 110 lat temu w Sarajewie zginął Franciszek Ferdynand. Zamach przesądził o wybuchu I wojny światowej 28 czerwca 1914 r. w Sarajewie serbski zamachowiec zastrzelił następcę tronu austro-węgierskiego, Franciszka Ferdynanda Habsburga i jego żonę Zofię. To… » więcej 2024-06-28, godz. 09:42 68 lat temu rozpoczął się Poznański Czerwiec – bunt przeciw reżimowi komunistycznemu 28 czerwca 1956 r. w Poznaniu wybuchły masowe protesty społeczne. Do ich stłumienia władze użyły wojska. W konsekwencji śmierć poniosło co najmniej 79… » więcej 2024-06-28, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 28 czerwca » więcej 2024-06-27, godz. 12:18 Muzeum Auschwitz wyremontuje dach i sufity w budynku tzw. sauny Muzeum Auschwitz podało, że zamierza poddać remontowi dach, sufity i kominy w historycznym budynku tak zwanej centralnej łaźni nazywanej sauną. Znajduje… » więcej 2024-06-27, godz. 11:50 Podczas rytuałów Majowie używali naparu z tytoniu Członkowie społeczności Majów spożywali tytoń w trakcie rytuałów na długo przed przybyciem europejskich kolonizatorów. Rośliny tej używano w formie… » więcej 2024-06-27, godz. 10:22 "Rz": Śledczy IPN zbadają obóz, w którym produkowano rakiety V-1 Prokuratorzy Instytutu Pamięci Narodowej z Koszalina rozpoczęli śledztwo w sprawie zbrodni niemieckich popełnionych na terenie podobozu KL Ravensbrück, zlokalizowanego… » więcej 2024-06-27, godz. 09:14 USA/ Dom Marilyn Monroe wpisany na listę zabytków w Los Angeles Rada Miejska Los Angeles jednomyślnie uznała dom, w którym w 1962 roku zmarła gwiazda kina Marilyn Monroe, za zabytek historyczny. Ma to na celu uniknięcie… » więcej 2024-06-27, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 27 czerwca » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »