Narodowy Dzień Powstań Śląskich upamiętnia trzy powstania z lat 1919, 1920 i 1921, które odbyły się już po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r. Efektem powstań, plebiscytu zorganizowanego w 1921 r. oraz międzynarodowych decyzji, było przyłączenie części Górnego Śląska do Polski. Święto po raz pierwszy obchodzono 20 czerwca 2022 r., czyli w setną rocznicę wkroczenia do regionu wojska polskiego.
„Pamięć o powstaniach jest obecna w naszej historii, w naszych rodzinach, szczególnie tych, gdzie dziadkowie i pradziadkowie walczyli w powstaniach. Należy propagować pamięć o powstaniach śląskich, bo mam takie przeświadczenie, że nie do końca w historii Polski zostały one odnotowane. To raczej jakiś wycinek zepchnięty na bok” – powiedział wicewojewoda Kopański.
Podczas uroczystości złożono kwiaty pod pomnikiem Powstańców Śląskich. Odegrano hymn RP i wciągnięto na masz biało-czerwoną flagę.
Z kolei Instytut Pamięci Narodowej zaplanował obchody Narodowego Dnia Powstań Śląskich w Parafii Wojskowej św. Kazimierza Królewicza w Katowicach. Po uroczystej mszy świętej ma zostać tam odsłonięta tablica upamiętniająca przywódców powstań śląskich.(PAP)