Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Małopolskie/ Marian Misiak, żołnierz wyklęty…
2024-06-19, 11:13 Autor: Marek Szafrański / PAP

Małopolskie/ Marian Misiak, żołnierz wyklęty, spoczął w Wadowicach

[fot. Marcin Skomudek]
[fot. Marcin Skomudek]
Marian Misiak ps. "Anioł", partyzant Batalionów Chłopskich oraz poakowskiej Armii Polskiej w Kraju, spoczął we wtorek w Panteonie Wyklętych na cmentarzu komunalnym w Wadowicach – poinformował krakowski oddział IPN. Zginął z rąk komunistów w 1947 roku. Miał 21 lat.
IPN odnalazł szczątki żołnierza w 2018 roku podczas prac poszukiwawczych na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

„Marian Misiak był reprezentantem najmłodszego pokolenia, któremu przyszło bić się o wolność w latach II wojny światowej i tuż po niej. Doskonale rozumiał, że Sowieci, przekraczając w 1944 roku dawną granicę II Rzeczypospolitej, przychodzą w tym samym celu, w jakim przyszli w 1939. Po to by odebrać nam terytorium, wolność i suwerenność. Marian Misiak za walkę o niepodległość zapłacił najwyższą cenę” - mówił w wystąpieniu dyrektor krakowskiego oddziału IPN Filip Musiał.

Przypomniał, że IPN, poszukując szczątków bohaterów niepodległościowych i ofiar obu totalitaryzmów, kieruje się dewizą: „Wracamy po swoich”. „Takie uroczystości pogrzebowe są dla nas szczególnie istotne. Możemy powiedzieć, że także oni wracają do swoich. Marian Misiak spocznie na tej wyjątkowej wadowickiej kwaterze, obok innych bohaterów walk o niepodległość. Tam, gdzie jest jego miejsce, ale także dziesiątków tysięcy Polaków, którzy po II wojnie światowej kontynuowali walkę o niepodległy kraj” – podkreślił.

Podczas uroczystości przedstawiciele IPN przekazali siostrzenicy Mariana Misiaka – Annie Giren - wojskową czapkę i zdjęcie portretowe bohatera.

Organizatorem uroczystości był IPN i burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński.

Marian Misiak urodził się 30 grudnia 1925 roku w Sielcu w powiecie Włodzimierz Wołyński. Młodość spędził w Żarkach w obecnym powiecie myszkowskim. W 1940 roku został wywieziony do Niemiec na roboty przymusowe. Dwukrotnie próbował uciec. Starania zakończyły się jednak niepowodzeniem i osadzeniem w karnym obozie pracy. W 1944 roku został skierowany do budowy okopów nad Sanem. Stamtąd uciekł.

Po powrocie w rodzinne strony dołączył do oddziału partyzanckiego BCh por. Mieczysława Filipczaka „Mietka”, „Macieja”. Do tej grupy należeli także jego ojciec, st. sierż. Józef Misiak „Jesion”, a także brat Henryk oraz dwie siostry – Irena i Maria.

W styczniu 1945 roku, po wkroczeniu Armii Czerwonej, oddział BCh został rozwiązany. Jego członkowie – zgodnie ze strategią przejmowania władzy w terenie, opracowaną przez konspirację ruchu ludowego – wstępowali w szeregi MO i UB, a także do „ludowego” Wojska Polskiego. Misiak zgłosił się do wojska. Trafił na front, gdzie walczył z Niemcami.

2 lipca 1946 roku uciekł z bronią i dołączył do niepodległościowego oddziału partyzanckiego „Błysk” dowodzonego przez ppor. Mieczysława Kozłowskiego „Bunta”. Funkcjonował on w ramach poakowskiej organizacji konspiracyjnej Armia Polska w Kraju. Przyjął pseudonim „Anioł”. Brał udział w akcjach zbrojnych.

Został aresztowany 19 sierpnia 1946 roku. Przeszedł brutalne śledztwo prowadzone przez funkcjonariuszy Informacji Wojskowej oraz PUBP w Wadowicach. Wyrokiem komunistycznego Wojskowego Sądu Rejonowego w Krakowie z 4 grudnia został skazany na śmierć. Zamordowano go 17 stycznia 1947 roku w więzieniu przy ul. Montelupich w Krakowie. Ciało zagrzebano potajemnie na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Panteon Wyklętych na wadowickiej nekropolii komunalnej to miejsce poświęcone żołnierzom niezłomnym. Są tam chowani ci o korzeniach z ziemi wadowickiej, którzy zginęli, walcząc o wolną i niepodległą Polskę. Jako pierwszy spoczął tam latem 2021 roku kpt. Wojciech Stypuła „Bartek”, oficer AK. Jesienią tegoż roku pochowano tam Mieczysława Zarębę, żołnierza powojennego podziemia antykomunistycznego.
(PAP)

Zobacz także

2024-06-20, godz. 09:10 Katowice/ Upamiętniono Narodowy Dzień Powstań Śląskich Uroczystość z okazji Narodowego Dnia Powstań Śląskich odbyła się w czwartek pod pomnikiem Powstańców Śląskich w Katowicach. Wicewojewoda Michał Kopański… » więcej 2024-06-20, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 20 czerwca » więcej 2024-06-19, godz. 14:18 Wodzisław Śląski/ W muzeum odtworzono miejski rynek, który został zniszczony w 1945 r. Rynek w Wodzisławiu Śląskim został niemal doszczętnie zniszczony podczas walk w 1945 r. Po kilku latach pracy udało się go szczegółowo odtworzyć. Wystawa… » więcej 2024-06-19, godz. 10:08 MKiDN: Instytut Myśli Politycznej im. Narutowicza zamiast Instytutu Dmowskiego i Paderewskiego Instytut Myśli Politycznej im. Gabriela Narutowicza zastąpi Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Jana Ignacego Paderewskiego - poinformowano… » więcej 2024-06-19, godz. 09:39 100 lat temu urodził się Wasil Bykau - pisarz oskarżający Łukaszenkę o niszczenie narodu 19 czerwca 1924 r. w Byczkach w województwie witebskim urodził się Wasil Bykau, pisarz, założyciel Białoruskiego Frontu Ludowego. Był zdecydowanym krytykiem… » więcej 2024-06-19, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 19 czerwca » więcej 2024-06-18, godz. 13:59 UNESCO: sztuczna inteligencja sprzyja rozpowszechnianiu fałszywych informacji o Hokolauście Generatywna sztuczna inteligencja (genAI) sprzyja rozpowszechnianiu fałszywych informacji o Holokauście, a to grozi podsycaniem antysemityzmu i zmianą stosunku… » więcej 2024-06-18, godz. 11:39 Ludowa historia Górnego Śląska. Bez robotników nie byłoby wielkich fortun i pałaców (wywiad) Bez robotników i górników nie byłoby wielkich fortun ani ich pałaców. Niektórzy zapominają, że potrzebna była praca tych bezimiennych mas, żeby nieliczni… » więcej 2024-06-18, godz. 10:56 55 lat temu zginął Jerzy Zawieyski, pisarz, dramaturg i działacz katolicki 18 czerwca 1969 r. zmarł tragicznie Jerzy Zawieyski, pisarz, dramaturg, publicysta, współzałożyciel i prezes Klubu Inteligencji Katolickiej, poseł na Sejm… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »