Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Mija 94 rocznica urodzin generała Ryszarda Kukl…
2024-06-13, 14:56 Autor: IAR/#Jędrzejczyk/i pl/w dw

Mija 94 rocznica urodzin generała Ryszarda Kuklińskiego

Ryszard Kukliński w mundurze pułkownika [fot.: (IPNBU-4-1-3-1-1-1)]
Ryszard Kukliński w mundurze pułkownika [fot.: (IPNBU-4-1-3-1-1-1)]
W 94. rocznicę urodzin generała Ryszarda Kuklińskiego w Muzeum Zimnej Wojny o 16.30 rozpocznie się specjalne oprowadzanie z przewodnikiem, który opowie o historii i misji Jacka Stronga. W sali kinowej Muzeum przez cały dzień są pokazy filmów o generale - nazywanym „pierwszym polskim oficerem w NATO”, który w czasie zimnej wojny, współpracując z CIA pod pseudonimem „Jack Strong”, przekazał Amerykanom kilkadziesiąt tysięcy stron dokumentów dotyczących PRL, Związku Sowieckiego i Układu Warszawskiego.
Jak mówi dyrektor Muzeum Zimnej Wojny w Warszawie Filip Frąckowiak, dotyczyły one między innymi sowieckiej inwazji ZSRR na Europę z użyciem broni nuklearnej. Jak dodaje, generał Kukliński zdawał sobie sprawę z tego, że w reakcji na ofensywę Związku Sowieckiego może dojść do kontrofensywy NATO. Wówczas Polska stałaby się atomowym pobojowiskiem, miejscem bitwy pomiędzy dwoma mocarstwami. „I dlatego Kukliński przekonywał USA, że w bezpośredniej konfrontacji nie mają szans z siłami Wojsk Układu Warszawskiego”- zaznacza Filip Frąckowiak.

W Muzeum Zimnej Wojny imienia Ryszarda Kuklińskiego w Warszawie znajdują się pamiątki po generale, między innymi różaniec podarowany mu przez Jana Pawła II i awans generalski. Są również dokumenty, które generał Kukliński przekazywał Amerykanom, w tym mapa ataku Związku Sowieckiego na Europę z 1964 roku podpisana przez marszałka Grieczko, powstała na rozkaz Kremla. „Ta sowiecka mapa zatwierdzona przez Sowietów i polskie komunistyczne dowództwo pokazywała wykorzystanie Ludowego Wojska Polskiego w ataku na Niemcy Zachodnie, Danię, Belgię, Francję, Holandię i część Francji” - mówi Filip Frąckowiak.

Ryszard Kukliński urodził się 13 czerwca 1930 roku w Warszawie. Był absolwentem Oficerskiej Szkoły Piechoty we Wrocławiu, Akademii Sztabu Generalnego. W 1972 roku podjął współpracę z wywiadem Stanów Zjednoczonych. Ze względu na konsekwencje swoich działań wraz z rodziną musiał uciec do Stanów Zjednoczonych, gdzie spędził 17 lat swojego życia. W niewyjaśnionych okolicznościach zginęli dwaj jego synowie. Sam pułkownik Kukliński w komunistycznej Polsce został skazany na karę śmierci. Zrehabilitowano go dopiero w 1997 roku po naciskach prezydenta Billa Clintona. Ryszard Kukliński zmarł w wieku 73 lat w szpitalu w Tampie na Florydzie. Urna z prochami pułkownika została 19 czerwca 2004 roku złożona w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Kukliński jako pierwszy cudzoziemiec został uhonorowany wysokim odznaczeniem CIA - Distinguished Intelligence Medal.

W 2006 roku prezydent Andrzej Duda mianował go pośmiertnie na stopień generała brygady.

Zobacz także

2024-06-27, godz. 12:18 Muzeum Auschwitz wyremontuje dach i sufity w budynku tzw. sauny Muzeum Auschwitz podało, że zamierza poddać remontowi dach, sufity i kominy w historycznym budynku tak zwanej centralnej łaźni nazywanej sauną. Znajduje… » więcej 2024-06-27, godz. 11:50 Podczas rytuałów Majowie używali naparu z tytoniu Członkowie społeczności Majów spożywali tytoń w trakcie rytuałów na długo przed przybyciem europejskich kolonizatorów. Rośliny tej używano w formie… » więcej 2024-06-27, godz. 10:22 "Rz": Śledczy IPN zbadają obóz, w którym produkowano rakiety V-1 Prokuratorzy Instytutu Pamięci Narodowej z Koszalina rozpoczęli śledztwo w sprawie zbrodni niemieckich popełnionych na terenie podobozu KL Ravensbrück, zlokalizowanego… » więcej 2024-06-27, godz. 09:14 USA/ Dom Marilyn Monroe wpisany na listę zabytków w Los Angeles Rada Miejska Los Angeles jednomyślnie uznała dom, w którym w 1962 roku zmarła gwiazda kina Marilyn Monroe, za zabytek historyczny. Ma to na celu uniknięcie… » więcej 2024-06-27, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 27 czerwca » więcej 2024-06-26, godz. 12:23 Poznań/ W środę premiera filmu "Zamek Królewski w mieście stołecznym Poznaniu" Mimo że w poznańskim zamku powstał herb Królestwa Polskiego, odbywały się śluby i wesela monarchów, to historia Zamku Królewskiego w Poznaniu nie jest… » więcej 2024-06-26, godz. 12:10 Gdańsk/ Wystawa główna w Muzeum II Wojny Światowej ma wrócić do wersji z 2017 roku; zdaniem byłego dyrektora jest… Dyrekcja Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, którą od kwietnia br. zarządza prof. Wnuk, poinformowała o planowanych i wprowadzonych już zmianach na wystawie… » więcej 2024-06-26, godz. 10:42 Hołownia o Muzeum II WŚ: przestrzegam przed robieniem kolejnego frontu wojny polsko-polskiej Przestrzegam przed robieniem kolejnego frontu wojny polsko-polskiej o historię; chciałbym, żeby wokół Muzeum II Wojny Światowej zapanował spokój i by to… » więcej 2024-06-26, godz. 08:26 Warszawa/ Wystawa "Pamięć Polski. Lista Krajowa Programu UNESCO Pamięć Świata – 5. edycja" - od wtorku przed Ko… Akt detronizacji cara Mikołaja I, rękopis "Chłopów", zbiór fotograficzny "Zapis socjologiczny" prof. Zofii Rydet oraz 14. innych dokumentów historycznych… » więcej 2024-06-26, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 26 czerwca » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »