Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Nagrody 'Kustosz Pamięci Narodowej' rozdane
2024-06-11, 16:02 Autor: IAR #Banach/ w fj

Nagrody "Kustosz Pamięci Narodowej" rozdane

Nagroda IPN „Kustosz Pamięci Narodowej”
Nagroda IPN „Kustosz Pamięci Narodowej”
Na Zamku Królewskim w Warszawie rozdane zostały nagrody Instytutu Pamięci Narodowej "Kustosz Pamięci Narodowej". Tytuły "Kustosza Pamięci Narodowej" przyznane zostały po raz 23. Nagroda wręczana jest osobom, a także instytucjom i organizacjom społecznym za szczególnie aktywny udział w upamiętnieniu historii Narodu Polskiego w latach 1939-1989 oraz za działalność publiczną zbieżną z ustawowymi celami Instytutu Pamięci Narodowej.
Prezes IPN Karol Nawrocki podczas uroczystości dziękował wszystkim wyróżnionym za ich działania i wysiłki na rzecz podtrzymywania pamięci o naszej przeszłości. "Przez całe swoje życie służą prawdzie o polskiej historii. Są nie tylko świadkami wydarzeń historycznych, ale dzielą się swoim świadectwem z kolejnymi pokoleniami Polaków. Dziś do grona Kustoszy Pamięci Narodowej dołączają kolejne wybitne osoby, które od dekad służą polskiej pamięci i prawdzie historycznej".

List od prezydenta Andrzeja Dudy do laureatów nagrody odczytała doradca prezydenta Barbara Fedyszak-Radziejowska. Andrzej Duda podziękował w liście , za działania wszystkich, którzy zostali Kustoszem Pamięci Narodowej. "Uhonorowanych łączy umiłowanie ojczyzny, wszystkie ich dzieła zasługują na wielkie uznanie, na szacunek i wdzięczność za poświęcenie w służbie dla Rzeczpospolitej i współobywateli".

W tym roku tytułem Kustosza Pamięci Narodowej zostali uhonorowani: działacz społeczny, członek opozycji antykomunistycznej i poeta, inicjator przywrócenia odznaczenia Krzyża Niepodległości i utworzenia Krzyża Wolności i Solidarności Tadeusz Drwal; Ojciec Franciszek Pająk, który upamiętnia postacie i dzieło wybitnych patriotów polskich, w czasie kiedy był przełożonym krakowskiej wspólnoty braci kapucynów, a następnie prowincjałem, klasztor stał się ważnym ośrodkiem działalności konspiracyjnej krakowskiej "Solidarności". Zofia Biernadska - świadek szlaku armii generała Władysława Andersa, brała udział w bitwie pod Monte Cassino - zajmowała się rannymi. Mieszka w Chicago, gdzie od wielu lat aktywnie działa na rzecz upamiętniania najnowszej historii Polski.

Statuetkę i dyplom "Kustosza" otrzymało także Stowarzyszenie „Rodzina Piaśnicka" zrzeszające członków rodzin, które straciły bliskich w Piaśnicy. Jego celem jest opieka duchowa nad rodzinami i wspólne budowanie pamięci o ofiarach niemieckich narodowych socjalistów.

Pośmiertnie nagrodę przyznano biskupowi Władysławowi Miziołkowi, który pełnił posługę kapłańską i biskupią w czasach niemieckiej okupacji oraz komunistycznego zniewolenia współpracując z Polskim Państwem Podziemnym. Przewodniczył powołanemu w grudniu 1981 roku Prymasowskiemu Komitetowi Pomocy Pozbawionym Wolności i ich Rodzinom. Dzięki jego działaniom udało się zebrać i przechować zapisy zbrodni stanu wojennego, by nie wpadły w ręce SB.

W sumie od początku istnienia nagrody uhonorowano tytułem Kustosza Pamięci Narodowej ponad 100 osób i organizacji.

Zobacz także

2024-07-27, godz. 11:00 80.rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w Polskim Radiu. Audycje plenerowe z Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Parku Wolności, specjalne programy, wspomnienia i transmisja koncertu Moniki Brodki. 1 sierpnia o godz… » więcej 2024-07-27, godz. 09:00 80 lat temu Niemcy rozpoczęli likwidację KL Warschau 80 lat temu, 27 lipca 1944 roku, Niemcy rozpoczęli likwidację KL Warschau, obozu zwanego potocznie "Gęsiówką" z uwagi na jego usytuowanie przy ulicy Gęsiej… » więcej 2024-07-27, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 27 lipca » więcej 2024-07-26, godz. 15:00 W Paryżu wieczorem ceremonia otwarcia letnich igrzysk olimpijskich Oczy świata będą dziś (26.07) skierowane na Paryż. Wieczorem rozpoczną się tam 33. letnie igrzyska olimpijskie, czyli największa sportowa impreza na świecie… » więcej 2024-07-26, godz. 13:00 Tajemnice Naszego Miasta – oprowadzanie po wystawie stałej Wakacyjne oprowadzanie "Tajemnice Naszego Miasta". To wyjątkowa okazja dla rodzin, pasjonatów historii z Opola i całej Opolszczyzny oraz wakacyjnych turystów… » więcej 2024-07-26, godz. 11:00 Dokumenty Batalionu Parasol trafiły do Muzeum Powstania Warszawskiego Bezcenne oryginalne materiały opisujące między innymi działania plutonu egzekucyjno-wywiadowczego w Batalionie "Parasol" trafiły do Muzeum Powstania Warszawskiego… » więcej 2024-07-26, godz. 09:00 80 lat temu w operacji „Most III” polscy partyzanci przerzucili na Zachód części rakiety V2 80 lat temu, w nocy z 25 na 26 lipca 1944 roku, polscy partyzanci i brytyjscy lotnicy w okupowanej przez Niemców Polsce przeprowadzili brawurową operację "Most… » więcej 2024-07-26, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 26 lipca » więcej 2024-07-25, godz. 19:47 W 110 rocznicę wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej wystawa fotografii Mieczysława Wejnerowskiego. Zdjęcia dokumentują Kadrówkę w latach 80-tych w tym wydarzeniu. Ekspozycję będzie można oglądać do 31 sierpnia w brzeskim ratuszu. » więcej 2024-07-25, godz. 13:00 Medale i pamiątki z powstania warszawskiego na wystawie Ponad osiemdziesiąt medali związanych z powstaniem warszawskim prezentuje w Muzeum Niepodległości historyk Przemysław Dąbek. "Motywem przewodnim są medale… » więcej
2122232425
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »