Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Nagrody 'Kustosz Pamięci Narodowej' rozdane
2024-06-11, 16:02 Autor: IAR #Banach/ w fj

Nagrody "Kustosz Pamięci Narodowej" rozdane

Nagroda IPN „Kustosz Pamięci Narodowej”
Nagroda IPN „Kustosz Pamięci Narodowej”
Na Zamku Królewskim w Warszawie rozdane zostały nagrody Instytutu Pamięci Narodowej "Kustosz Pamięci Narodowej". Tytuły "Kustosza Pamięci Narodowej" przyznane zostały po raz 23. Nagroda wręczana jest osobom, a także instytucjom i organizacjom społecznym za szczególnie aktywny udział w upamiętnieniu historii Narodu Polskiego w latach 1939-1989 oraz za działalność publiczną zbieżną z ustawowymi celami Instytutu Pamięci Narodowej.
Prezes IPN Karol Nawrocki podczas uroczystości dziękował wszystkim wyróżnionym za ich działania i wysiłki na rzecz podtrzymywania pamięci o naszej przeszłości. "Przez całe swoje życie służą prawdzie o polskiej historii. Są nie tylko świadkami wydarzeń historycznych, ale dzielą się swoim świadectwem z kolejnymi pokoleniami Polaków. Dziś do grona Kustoszy Pamięci Narodowej dołączają kolejne wybitne osoby, które od dekad służą polskiej pamięci i prawdzie historycznej".

List od prezydenta Andrzeja Dudy do laureatów nagrody odczytała doradca prezydenta Barbara Fedyszak-Radziejowska. Andrzej Duda podziękował w liście , za działania wszystkich, którzy zostali Kustoszem Pamięci Narodowej. "Uhonorowanych łączy umiłowanie ojczyzny, wszystkie ich dzieła zasługują na wielkie uznanie, na szacunek i wdzięczność za poświęcenie w służbie dla Rzeczpospolitej i współobywateli".

W tym roku tytułem Kustosza Pamięci Narodowej zostali uhonorowani: działacz społeczny, członek opozycji antykomunistycznej i poeta, inicjator przywrócenia odznaczenia Krzyża Niepodległości i utworzenia Krzyża Wolności i Solidarności Tadeusz Drwal; Ojciec Franciszek Pająk, który upamiętnia postacie i dzieło wybitnych patriotów polskich, w czasie kiedy był przełożonym krakowskiej wspólnoty braci kapucynów, a następnie prowincjałem, klasztor stał się ważnym ośrodkiem działalności konspiracyjnej krakowskiej "Solidarności". Zofia Biernadska - świadek szlaku armii generała Władysława Andersa, brała udział w bitwie pod Monte Cassino - zajmowała się rannymi. Mieszka w Chicago, gdzie od wielu lat aktywnie działa na rzecz upamiętniania najnowszej historii Polski.

Statuetkę i dyplom "Kustosza" otrzymało także Stowarzyszenie „Rodzina Piaśnicka" zrzeszające członków rodzin, które straciły bliskich w Piaśnicy. Jego celem jest opieka duchowa nad rodzinami i wspólne budowanie pamięci o ofiarach niemieckich narodowych socjalistów.

Pośmiertnie nagrodę przyznano biskupowi Władysławowi Miziołkowi, który pełnił posługę kapłańską i biskupią w czasach niemieckiej okupacji oraz komunistycznego zniewolenia współpracując z Polskim Państwem Podziemnym. Przewodniczył powołanemu w grudniu 1981 roku Prymasowskiemu Komitetowi Pomocy Pozbawionym Wolności i ich Rodzinom. Dzięki jego działaniom udało się zebrać i przechować zapisy zbrodni stanu wojennego, by nie wpadły w ręce SB.

W sumie od początku istnienia nagrody uhonorowano tytułem Kustosza Pamięci Narodowej ponad 100 osób i organizacji.

Zobacz także

2024-09-27, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 27 września » więcej 2024-09-26, godz. 18:15 Marcin Napiórkowski powołany na dyrektora Muzeum Historii Polski Ministra kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska powołała doktora habilitowanego Marcina Napiórkowskiego na stanowisko dyrektora Muzeum Historii… » więcej 2024-09-26, godz. 18:00 5 lat temu zmarł Jacques Chirac, były prezydent i premier Francji 5 lat temu, 26. września 2019 roku, zmarł Jacques Chirac, w latach 1995-2007 prezydent Francji, wcześniej dwukrotny premier, a także mer Paryża. Przez 45… » więcej 2024-09-26, godz. 11:00 Powstanie "Wirtualne Muzeum Książąt Lubomirskich" Politechnika Lubelska we współpracy z Fundacją Książąt Lubomirskich stworzy "Wirtualne Muzeum Książąt Lubomirskich". Dzięki temu zbiory jednej z najlepszych… » więcej 2024-09-26, godz. 11:00 Od dzisiaj (26.09) długi urodzinowy weekend Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie (DŹWIĘK) Koncerty, autorskie oprowadzania, noc filmowa, debata i warsztaty dla dzieci - to atrakcje, jakie przygotowało Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie… » więcej 2024-09-26, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 26 września » więcej 2024-09-25, godz. 14:00 Otwarcie wystawy poświęconej Tuskulanom, gdzie ginęli między innymi żołnierze AK "Wysłuchaj mojej historii" to tytuł wystawy, którą od dziś (25.09) można oglądać w Parku pamięci w wileńskich Tuskulanach. 28 września 1944 roku służby… » więcej 2024-09-25, godz. 11:00 85 lat temu Luftwaffe przeprowadziła nalot dywanowy na Warszawę 85 lat temu, 25 września 1939 roku, Luftwaffe przeprowadziła nalot dywanowy na Warszawę. Był to pierwszy w historii II wojny światowej nalot dywanowy na europejską… » więcej 2024-09-25, godz. 10:00 W Kwaterze Polskiej w Ponarach odbędą się Uroczystości Ponarskie z udziałem Wojska Polskiego W Kwaterze Polskiej w podwileńskich Ponarach odbędą się dziś (25.09) Uroczystości Ponarskie z udziałem Wojska Polskiego. W tym miejscu w czasie drugiej… » więcej 2024-09-25, godz. 09:00 W Wilnie odsłonięto tablicę poświęconą polskim Sprawiedliwym wśród Narodów Świata W Zespole Parku Pamięci w Tuskulanach w Wilnie odsłonięto w poniedziałek tablicę poświęconą rodzinie Antonowiczów. Instytut Jad Waszem w Jerozolimie uhonorował… » więcej
1617181920
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »