Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Polacy wspominają lądowanie aliantów w Norman…
2024-06-07, 11:28 Autor: IAR/I#Lis/i pl / w gaj

Polacy wspominają lądowanie aliantów w Normandii

Inwazja aliantów w Normandii [fot. IPN]
Inwazja aliantów w Normandii [fot. IPN]
80 lat temu odbyła się największa inwazja w historii, w trakcie której Alianci dokonali desantu na plażach Normandii. Udział w operacji wzięli również udział polscy żołnierze, którzy po latach na antenie Polskiego Radia wspominali D-Day oraz mówili o emocjach, jakie im wtedy towarzyszyły.
Pilot Aleksander Gabszewicz w 1959 roku w jednej z audycji wspominał nerwową atmosferę, towarzyszącą żołnierzom tuż przed operacją. Polski żołnierz powiedział, że o celu inwazji dowiedział się dopiero na kilka dni przed jej rozpoczęciem, w trakcie odprawy z udziałem marszałka Arthura Coninghama. "Podszedł do mapy, pociągnął, mapa się rozwinęła i powiedział tak: znajdujemy się w dniu D minus dwa. W tej chwili nasze łodzie podwodne znajdują się pod wybrzeżem Normandii" - powiedział polski pilot.

Inwazja rozpoczęła się w nocy z 5 na 6 czerwca 1944 roku. Pierwsi uderzyli spadochroniarze, o świcie rozpoczął się desant piechoty i sprzętu, wspierany przez flotę oraz lotnictwo. Jednym z pilotów osłaniających operację był Jerzy Szymankiewicz, który wspominał o tym, jakie wrażenie zrobiła na nim liczba okrętów biorących udział w inwazji oraz bitwa, jaka rozpoczęła się na plażach Normandii. "Całe przejście zasłane było okrętami, gdy patrzyliśmy z góry to dosłownie można było suchą nogą przejść na brzeg. Widziałem pierwsze samochody, które dojeżdżały do brzegu i były rozrzucane w pył" - powiedział Jerzy Szymankiewicz.

W dniu rozpoczęcia inwazji Polacy znajdowali się po obu stronach frontu. Również w oddziałach niemieckich byli wtedy Polacy siłą wcieleni do Wehrmachtu. Jednym z nich był Henryk Kubiński, który powiedział Polskiemu Radiu, że w momencie, gdy dowiedział się o inwazji, podjął decyzję o ucieczce i dołączeniu do wojsk sprzymierzonych. "Tam było nas pięciu Polaków, trzymaliśmy się kupy ale trzeba było siedzieć cicho i gdy nadejdzie okazja to uciekniemy. Nie było daleko, to wystarczyło przeskoczyć przez front. No i tak się skończyło, byliśmy już po drugiej stronie" - powiedział Henryk Kubiński.

W lądowaniu w Normandii w sumie wzięło udział 175 tysięcy żołnierzy alianckich, wspieranych przez blisko 7 tysięcy jednostek pływających oraz 11 tysięcy 600 samolotów. Niemcy zmobilizowali 10 tysięcy ludzi pod naczelnym dowództwem feldmarszałka Gerda von Rundstedta. W trakcie pierwszych dni inwazji Alianci stracili łącznie około 12 tysięcy żołnierzy, straty niemieckie szacuje się na 4 do 9 tysięcy ludzi.

Zobacz także

2024-07-12, godz. 08:00 W Warszawie uczczono ofiary rzezi wołyńskiej W Warszawie upamiętniono ofiary rzezi wołyńskiej. Główna uroczystość odbyła się przy Pomniku Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich… » więcej 2024-07-12, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 12 lipca » więcej 2024-07-11, godz. 15:00 Obchody rocznicy ludobójstwa w Srebrenicy [DŹWIĘK] Pod Srebrenicą symbolicznie wspominano dziś ofiary ludobójstwa. W czasie bośniackiej wojny domowej Serbowie w lipcu 1995 roku zamordowali tam ponad osiem tysięcy… » więcej 2024-07-11, godz. 13:00 Historycy o rzezi wołyńskiej Dziś obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Święto… » więcej 2024-07-11, godz. 11:00 35. rocznica śmierci księdza Sylwestra Zycha, kapelana Solidarności w Hucie Warszawa 11 lipca mija 35. rocznica śmierci księdza Sylwestra Zycha, kapłana zaangażowanego w działalność demokratycznej opozycji w PRL. Kapelan Solidarności w… » więcej 2024-07-11, godz. 09:00 81. rocznica tzw. krwawej niedzieli, apogeum zbrodni wołyńskiej 81 lat temu, 11 lipca 1943 roku, podczas II wojny światowej oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii przypuściły skoordynowany atak na ponad sto polskich miejscowości… » więcej 2024-07-11, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 11 lipca Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej » więcej 2024-07-10, godz. 15:00 Bieruński Szlak Historyczny gotowy Można już zwiedzać Bieruński Szlak Historyczny. To układ tablic informacyjnych, które ustawiono przy ważnych i ciekawych punktach miasta. Rzeczniczka bieruńskiego… » więcej 2024-07-10, godz. 13:00 Zaprezentowano program obchodów 80 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego [DŹWIĘK] Koncerty, wystawy, spotkania, a także tradycyjne zatrzymanie się życia w stolicy w godzinę "W". Warszawa jak co roku uczci pamięć bohaterów Powstania Warszawskiego… » więcej 2024-07-10, godz. 11:00 Grunwald: przygotowania do rekonstrukcji bitwy W sobotę rekonstruktorzy odtworzą pod Grunwaldem bitwę z 1410 roku. Jej przebieg i rezultat jest znany, nie maleje jednak ogromne zainteresowanie widzów, którzy… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »