Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chry…
2024-05-30, 09:00 Autor: IAR/E.Porycka/K.Koziełł/dok.

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

Boże Ciało w Krasiejowie [fot. Joanna Krok]
Boże Ciało w Krasiejowie [fot. Joanna Krok]
30 maja przypada uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, znana powszechnie w Polsce jako Boże Ciało. Jest to jedno z najważniejszych świąt katolickich, w czasie którego wierni wyznają wiarę w obecność Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Po liturgii eucharystycznej wyrusza procesja do czterech ołtarzy. Przy każdym z nich odmawia się modlitwy i czyta ewangelię. Na zakończenie procesji kapłan udziela wiernym błogosławieństwa.
Centralna procesja Bożego Ciała przejdzie ulicami Warszawy po mszy świętej o godzinie 10.00, której będzie przewodniczył w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście kardynał Kazimierz Nycz. Po eucharystii wyruszy orszak procesyjny, który przejdzie ulicą Świętojańską, przez plac Zamkowy, Krakowskim Przedmieściem i ulicą Królewską na plac marsz. Józefa Piłsudskiego. Na zakończenie uroczystości kardynał Kazimierz Nycz udzieli miastu i jego mieszkańcom błogosławieństwa.

Boże Ciało to święto ruchome, które przypada 60 dni po Wielkanocy. W Polsce obchodzi się je w czwartek po Uroczystości Trójcy Świętej. W niektórych krajach, na przykład we Włoszech, zostało przeniesione na niedzielę. W Polsce Boże Ciało jest dniem wolnym od pracy. Uroczystości Bożego Ciała zostały wpisane do kalendarza świąt w całym Kościele ponad 700 lat temu przez papieża Jana XXII w 1317 roku. Jednak historia uroczystości Bożego Ciała jest znacznie starsza i sięga średniowiecza. Wiąże się z objawieniami św. Julianny z Cornillon, przeoryszy klasztoru augustianek w Mont Cornillon we Francji, która od 1209 roku doznawała wizji mistycznych podczas adoracji Najświętszego Sakramentu i rozważań Pisma Świętego. Zostały one zinterpretowane jako sygnał do ustanowienia specjalnego święta ku czci Najświętszego Sakramentu.

W Polsce uroczystość jest obchodzona od 1320 roku, kiedy na synodzie w Krakowie wprowadził ją biskup Nankier. Procesje z Najświętszym Sakramentem przyjęły się około XV wieku. Od czasów rozbiorów łączyły się z manifestowaniem przynależności narodowej. Uczestniczyło w nich duchowieństwo, cechy rzemieślników, bractwa kościelne, szkoły, wojsko i rzesze wiernych.

W okresie PRL władze państwowe i partyjne zakazywały swym członkom uczestniczyć w procesji Bożego Ciała, a nawet wprowadziły nakaz organizowania konkurencyjnych zabaw ludowych dla wojska i młodzieży. Do historii przeszła procesja 4 czerwca 1953 roku, którą ulicami stolicy prowadził błogosławiony kardynał Stefan Wyszyński. W kazaniu prymas Polski publicznie powtórzył główne punkty z wysłanego wcześniej do władz memoriału, w którym mówił, że Kościół nie może pójść na dalsze ustępstwa, w obliczu krzywd jakich doznają zarówno hierarchowie, jak i społeczeństwo. W ocenie władz było to "najbardziej wrogie" kazanie. Niedługo potem, we wrześniu 1953, Prymas Tysiąclecia został aresztowany i internowany na trzy lata.

Po zmianach ustrojowych w 1989 roku, w centralnej procesji Bożego Ciała w Warszawie biorą też udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych.

(więcej)

Procesje z Najświętszym Sakramentem podczas Bożego Ciała odbywają się we wszystkich regionach świata. Są nie tylko wyrazem ludowej pobożności, lecz przede wszystkim wyznaniem wiary jej uczestników w tajemnicę eucharystii.

Niektórzy teologowie średniowieczni kwestionowali obecność Chrystusa w eucharystii, uważając ją jedynie za symbol. W odpowiedzi na wizje mistyczne siostry Julianny z Cornillon, biskup Robert z Thourotte w 1246 roku ustanowił uroczystość Bożego Ciała dla diecezji w Liege. 18 lat później, w 1264 roku, papież Urban IV wprowadził ją specjalną bullą dla całego Kościoła powszechnego. Na polecenie tego papieża we włoskim Orvieto jest przechowywany korporał ze śladami cudu eucharystycznego, który miał miejsce w 1263 roku w Bolsenie. Według przekazu pielgrzymujący do Rzymu ksiądz Piotr z Pragi, sprawujący wówczas mszę, w trakcie konsekracji chleba i wina przeżywał wątpliwości co do realnej obecności Ciała i Krwi Chrystusa w sakramencie eucharystii. Wtedy to z konsekrowanej hostii spłynęły krople krwi, potwierdzając prawdę wiary.

Po śmierci papieża Urbana IV obchody święta Bożego Ciała ograniczyły się do niektórych regionów Francji, Niemiec, Węgier i północnych Włoch. Przywrócił je w całym Kościele papież Jan XXII w 1317 roku.

Teksty liturgiczne do brewiarza i mszału na Boże Ciało opracował św. Tomasz z Akwinu, na polecenie papieża Urbana IV. Najbardziej znany i często śpiewany jest hymn "Pange lingua" - "Sław, języku, tajemnicę", a zwłaszcza jego dwie ostatnie zwrotki - "Przed tak wielkim Sakramentem". Z kolei popularna pieśń "O zbawcza Hostio", śpiewana przy wystawianiu Najświętszego Sakramentu, jest fragmentem hymnu eucharystycznego "Verbum supernum" - "Słowo najwyższe" autorstwa św. Tomasza. On też napisał hymn "Sacris solemniis", którego fragment "Panis angelicus" - "Chleb anielski" stał się samodzielną pieśnią, wykonywaną przez najsłynniejszych, także współczesnych, śpiewaków operowych.

Zobacz także

2024-06-05, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 5 czerwca » więcej 2024-06-04, godz. 15:00 „Najmłodszy miał roczek” – 19. odcinek cyklu filmowego „Nie tylko Ulmowie” Film „Najmłodszy miał roczek” przedstawia historię rodzin chłopskich: Kowalskich, Obuchiewiczów, Skoczylasów oraz dwóch rodzin Kosiorów z Ciepielowa… » więcej 2024-06-04, godz. 13:00 Tomasz Kozłowski z IPN o wyborach z 4 czerwca 1989 roku Mija 35. rocznica częściowo wolnych wyborów. 4 czerwca 1989 roku odbyły się pierwsze po II wojnie, częściowo wolne wybory do Sejmu oraz całkowicie wolne… » więcej 2024-06-04, godz. 11:00 35. rocznica czerwcowych wyborów 1989 roku 35 lat temu, 4 czerwca 1989 roku, odbyły się wybory parlamentarne (pierwsza tura) na zasadach ustalonych podczas obrad Okrągłego Stołu. Były to pierwsze… » więcej 2024-06-04, godz. 09:00 107 lat temu została powołana Armia Polska we Francji 107 lat temu, 4 czerwca 1917 roku, została powołana Armia Polska we Francji. Nazywana też od koloru mundurów - "Błękitną Armią", była najliczniejszą… » więcej 2024-06-04, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 4 czerwca » więcej 2024-06-03, godz. 15:00 42 lata temu zginął Emil Barchański, licealista, działacz opozycji w PRL 42 lata temu, 3 czerwca 1982 roku, w niewyjaśnionych okolicznościach zginął Emil Barchański, uczeń warszawskiego Liceum Ogólnokształcącego imienia Mikołaja… » więcej 2024-06-03, godz. 13:00 100 lat temu zmarł Franz Kafka, autor "Procesu" 100 lat temu, 3 czerwca 1924 roku, w Kierling koło Wiednia zmarł Franz Kafka, jeden z najwybitniejszych pisarzy XX wieku, autor między innymi "Procesu", "Zamku"… » więcej 2024-06-03, godz. 11:00 Pokaz spektaklu „Przez ścianę” – Warszawa, 11–13 czerwca 2024 Instytut Pamięci Narodowej oraz Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL zapraszają na kolejne pokazy spektaklu „Przez ścianę”, które… » więcej 2024-06-03, godz. 09:00 Wystawa IPN w 45. rocznicę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski 45 lat temu papież Jan Paweł II po raz pierwszy przybył z pielgrzymką do ojczyzny. 2 czerwca 1979 roku w Warszawie papież Polak wypowiedział słowa: "Niech… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »