Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 84 lata temu wojska alianckie zdobyły Narwik
2024-05-28, 11:00 Autor: IAR/K.Koziełł/O.Kłosińska/dok.

84 lata temu wojska alianckie zdobyły Narwik

Żołnierze polscy w bitwie o Narwik. [fot. wikipedia/domena publiczna]
Żołnierze polscy w bitwie o Narwik. [fot. wikipedia/domena publiczna]
84 lat temu, 28 maja 1940 roku, wojska alianckie z udziałem Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich odbiły Niemcom Narwik - jedyny niezamarzający port na północy Norwegii i ważny punkt przeładunku szwedzkiej rudy żelaza na niemieckie statki. Odcięcie Niemcom dostępu do Narwiku blokowało dostawę strategicznego surowca dla przemysłu zbrojeniowego.
Zdobycie portu było pierwszym triumfem aliantów w wojnie z Trzecią Rzeszą. Dla Polaków stanowiło pierwszą zwycięską bitwę lądową od wojny obronnej 1939 roku, co miało duże znaczenie psychologiczne dla ludności w okupowanym kraju.

W bitwie wzięło udział ponad 4700 żołnierzy Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich, którą dowodził generał Zygmunt Bohusz-Szyszko.

W walkach morskich w rejonie Narwiku, które toczyły się od 9 kwietnia 1940 roku, wzięły udział polskie niszczyciele "Grom", "Burza" oraz "Błyskawica", wchodzące w skład floty brytyjskiej. Ponadto jako transportowce były wykorzystywane polskie statki: "Chrobry", "Batory" i "Sobieski".

W bitwie o Narwik zginęło 97 polskich żołnierzy, 28 uznano za zaginionych, a 189 odniosło rany. Do tego należy doliczyć 59 poległych marynarzy z polskiego niszczyciela „Grom” zatopionego przez Luftwaffe. "Grom" został trafiony dwoma bombami i zatonął 4 maja we fiordzie Narwik. Niedaleko Narwiku, 14 maja, Polska poniosła jeszcze jedną stratę - zatonął najnowszy wówczas polski transatlantyk, służący jako transportowiec statek "Chrobry", który został trafiony bombami lotniczymi.

W Narwiku znajduje się pomnik polskich marynarzy z ORP "Grom" oraz ich kwatera na cmentarzu wojskowym. Polacy spoczywają również na cmentarzu komunalnym w miejscowości Hakvik, kilkanaście kilometrów od miasta.

(więcej)

W walkach o Narwik po stronie aliantów uczestniczyło ponad 24 tysiące żołnierzy. Niemieckie siły liczyły około czterech i pół tysiąca żołnierzy dowodzonych przez generała Eduarda Dietla, którego Hitler określał jako „pierwszego oficera w ruchu nazistowskim”. Jego Dywizja Strzelców Górskich brała udział w ataku na Polskę. Siły niemieckie, choć mniej liczne, były dobrze wyszkolone. Na ich korzyść przemawiało też ukształtowanie terenu. Góry, wysokie półki skalne i fiordy były skuteczną zaporą dla atakujących.

Choć zwycięstwo w bitwie o Narwik było pierwszym triumfem sprzymierzonych w wojnie z Trzecią Rzeszą, zdobycie portu nie zostało w pełni wykorzystane. Zajęcie Belgii i postępy Niemców na froncie francuskim zmusiły aliantów do ewakuacji sił z Narwiku, co nastąpiło 8 czerwca. Po tym dniu oddziały niemieckie ponownie zajęły Narwik, a propaganda Goebbelsa obwieściła wielkie zwycięstwo Wehrmachtu.

III Rzesza zaatakowała Danię i Norwegię 9 kwietnia, w ramach operacji "Weserübung". Dania została podbita w ciągu jednego dnia, w Norwegii natomiast rozpoczęły się regularne działania wojenne. Do 10 czerwca Niemcy zajęli - Narwik, Trondheim, Bergen, Egersund, Arendal, Oslo i Stavanger.

Zobacz także

2024-07-02, godz. 08:46 MKiDN: wyniki konkursu "Zabytek Zadbany 2024" Willa Maxa Erfurta w Jeleniej Górze, kasyno oficerskie w Twierdzy Modlin, Kościół w Lubiechni Małej oraz Muzeum "Dom Szewca" w Pszczewie - to niektórzy laureaci… » więcej 2024-07-02, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 2 lipca » więcej 2024-07-01, godz. 14:15 Instytut Polonika po raz drugi ogłasza konkurs "Dziedzictwo bez granic". Polska w poniedziałek obejmuje po raz siódmy roczne przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej; motto przewodnie to: "V4: powrót do korzeni" - przypomniało MSZ… » więcej 2024-07-01, godz. 11:43 U neandertalczyków też występował zespół Downa Neandertalczycy opiekowali się dziećmi z zespołem Downa. Pierwszy udokumentowany przypadek zespołu Downa wśród naszych wymarłych krewniaków – opisują… » więcej 2024-07-01, godz. 10:33 Muzeum Auschwitz przygotowuje się do remontu dwóch bloków wystawy głównej Przetarg na wykonanie projektów remontu i konserwacji poobozowych bloków o numerach 6 i 7 oraz elementów przestrzeni części nowej wystawy głównej, która… » więcej 2024-07-01, godz. 08:24 30 lat temu zmarła Helena Grossówna - gwiazda przedwojennego kina polskiego. To z nią Bodo umawiał się na dziewiątą, i jej - wspólnie z Dymszą - śpiewał „Ach, śpij kochanie”; a Żabczyński zapewniał ją „już nie zapomnisz… » więcej 2024-07-01, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 1 lipca » więcej 2024-06-28, godz. 12:14 Romowie upamiętnią swoich przodków zgładzonych przez Niemców Obchody Europejskiego Dnia Pamięci o Holokauście Romów i Sinti odbędą się w dniach od 31 lipca do 2 sierpnia w Krakowie i Oświęcimiu. Wydarzenie upamiętnia… » więcej 2024-06-28, godz. 11:17 Muzeum Auschwitz: 3 tys. butów dzieci po konserwacji wróciło na ekspozycję Ponad 3 tys. bucików dziecięcych ofiar - z 8 tys. znajdujących się w zbiorach Muzeum Auschwitz – wróciło po konserwacji na ekspozycję w miejscu pamięci… » więcej 2024-06-28, godz. 10:04 110 lat temu w Sarajewie zginął Franciszek Ferdynand. Zamach przesądził o wybuchu I wojny światowej 28 czerwca 1914 r. w Sarajewie serbski zamachowiec zastrzelił następcę tronu austro-węgierskiego, Franciszka Ferdynanda Habsburga i jego żonę Zofię. To… » więcej
5960616263
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »