Zastępczyni dyrektora do spraw projektów kulturalno-edukacyjnych w NCK Elżbieta Baron mówi, że występy konkursowe są świętem dla dzieci, szkół i całych środowisk. "To co zawsze zaskakuje i wzrusza, to, że te dzieci są niesamowicie przygotowane do tego konkursu nie tylko od strony muzycznej, wykonawczej, ale również od strony takiej wizualnej, przepięknie ubrane. Dla wielu miejsc, szczególnie małych miejscowości, to jest po prostu święto lokalne. Dlatego też tam wszyscy żyją tym konkursem" - podkreśla Elżbieta Baron.
Uczniowie będą wykonywać hymn i jeden z dziesięciu utworów hymnicznych z listy Narodowego Centrum Kultury. To między innymi Bogurodzica, Gaude Mater Polonia i hymn powstańców 1863 roku. Rzeczniczka NCK Joanna Bancerowska dodaje, że dzieci często po raz pierwszy mają kontakt z archaicznym, a czasem i obcym językiem. Wspomina jeden z występów podczas gali konkursowej, gdy ogromne wrażenie zrobili na niej mali śpiewacy z pierwszych klas szkoły podstawowej, wykonujący Gaude Mater Polonia po łacinie. Te występy to ogromne przeżycie dla wszystkich.
Stu nauczycieli odpowiedzialnych za przygotowania konkursowe weźmie we wrześniu udział w warsztatach prowadzonych przez wykładowców chóralistyki z muzycznych uczelni wyższych. Przesłuchania konkursowe w szkołach rozpoczną się 2 października, a zwycięskie placówki poznamy pod koniec listopada.