Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Międzynarodowy Dzień Bohaterów Walki z Totali…
2024-05-25, 11:00 Autor: IAR/E.Porycka/K.Koziełł/dok.

Międzynarodowy Dzień Bohaterów Walki z Totalitaryzmem

Rotmistrz Witold Pilecki [fot. została pokolorowana, Autorstwa Nieznany nieznany, kolor: old photos in color - T.Bór Komorowski "Armia podziemna" Warsaw 1990, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=29744046]
Rotmistrz Witold Pilecki [fot. została pokolorowana, Autorstwa Nieznany nieznany, kolor: old photos in color - T.Bór Komorowski "Armia podziemna" Warsaw 1990, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=29744046]
25 maja po raz piąty obchodzimy Międzynarodowy Dzień Bohaterów Walki z Totalitaryzmem, przypadający w rocznicę egzekucji rotmistrza Witolda Pileckiego w 1948 roku. Ustanowiony przez Parlament Europejski w 2019 roku, służy oddaniu szacunku i hołdu wszystkich tym, którzy - jak napisano w rezolucji - "walcząc z tyranią, wykazali bohaterstwo i prawdziwą miłość do ludzkości".
Patron Dnia - rotmistrz Witold Pilecki - należał do Armii Krajowej, był jednym z żołnierzy niezłomnych, walczących po wojnie w antykomunistycznym podziemiu niepodległościowym. Podczas okupacji niemieckiej dobrowolnie został więźniem niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, organizował tam ruch oporu i prowadził działalność wywiadowczą. Był autorem pierwszych na świecie doniesień o Holokauście, tzw. Raportów Pileckiego, ujawniających nazistowskie zbrodnie. Brał udział w Powstaniu Warszawskim.

Aresztowany przez bezpiekę w 1947 roku, został oskarżony o działalność szpiegowską, a następnie w pokazowym procesie skazany na śmierć i stracony w więzieniu na warszawskim Mokotowie, 25 maja 1948 roku. Jego ciała do dziś nie odnaleziono. Rotmistrz Pilecki został zrehabilitowany w 1990 roku, w 2006 - pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego, a w 2013 - awansowany do stopnia pułkownika.

W rezolucji ustanawiającej Międzynarodowy Dzień Bohaterów Walki z Totalitaryzmem, europosłowie podkreślili, że agresja, której doświadczyła Polska w 1939 roku miała podwójne oblicze, zarówno ze strony hitlerowskich Niemiec, jak i stalinowskiej Rosji. Oddając hołd polskiemu bohaterowi walki z obu reżimami totalitarnymi, zaznaczono, że Witold Pilecki jest "przykładem heroicznego sprzeciwu wobec tyranii, prawdziwej miłości wobec ludzi i właściwej postawy w obliczu totalitarnego zniewolenia".

Rezolucja powstała z inicjatywy europosłów z Litwy, przy współpracy polityków z Polski - razem działali między innymi deputowani Prawa i Sprawiedliwości oraz Koalicji Europejskiej. W głosowaniu dokument poparła większość europosłów.

(więcej)

Rezolucję przygotowano we wrześniu 2019 roku, w związku z przypadającą wówczas 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej, jak również z powodu coraz częstszych prób - jak określili to deputowani - "fałszowania historii przez Rosję". W dokumencie Parlament Europejski podkreślił, że wybuch II wojny światowej był "bezpośrednim skutkiem osławionego radziecko-nazistowskiego traktatu o nieagresji z 23 sierpnia 1939 roku, znanego także jako pakt Ribbentrop-Mołotow, i jego tajnego protokołu dodatkowego, na mocy którego dwa totalitarne reżimy dążące do podboju świata podzieliły Europę na dwie strefy wpływów". Europosłowie przypomnieli, że nazistowskie zbrodnie zostały osądzone między innymi w Norymberdze, podczas gdy wciąż istnieje "moralna potrzeba przeprowadzenia śledztw zbrodni stalinowskich".

Parlament Europejski przypomniał również, że szkody wywołane przez pakt Ribbentrop-Mołotow nie zakończyły się na II wojnie światowej, bo Polska, będąca pod wpływem sowieckiego reżimu, nie mogła się później swobodnie rozwijać.

Europosłowie podkreślili też w dokumencie, że Polska i inne kraje wschodnie pokonując komunizm i wstępując do Unii Europejskiej, "wróciły do europejskiej rodziny".

Zobacz także

2024-06-17, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 17 czerwca » więcej 2024-06-16, godz. 11:00 MHP otworzyło wystawę "Potęga opowieści. Od dawnej kroniki do nowoczesnego muzeum" Muzeum Historii Polski otworzyło wystawę "Potęga opowieści. Od dawnej kroniki do nowoczesnego muzeum". Ekspozycję ukazującą ewolucję w podejściu do historii… » więcej 2024-06-17, godz. 09:00 80 lat temu zginął dowódca partyzantki Jan Piwnik "Ponury" 80 lat temu - 16 czerwca 1944 roku - w walce z Niemcami pod wsią Jewłasze nad Niemnem zginął major Jan Piwnik "Ponury", cichociemny, żołnierz AK, słynny… » więcej 2024-06-16, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 16 czerwca » więcej 2024-06-15, godz. 14:19 Kolejne prace renowacyjne na terenie dawnego obozu w Sławięcicach Specjaliści od ratowania zabytków wracają na teren byłego niemieckiego podobozu KL Auschwitz III – Blechhammer. Wkrótce rozpocznie się remont dwóch bram… » więcej 2024-06-15, godz. 13:00 W Krakowie-Łagiewnikach beatyfikacja ks. Michała Rapacza, męczennika komunizm 15 czerwca w bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach trwa beatyfikacja księdza Michała Rapacza, zamordowanego przez komunistyczną bojówkę… » więcej 2024-06-15, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 15 czerwca » więcej 2024-06-14, godz. 13:00 Podpisano list intencyjny ws. obchodów rocznicy tysiąclecia koronacji królewskich List intencyjny w sprawie współpracy samorządów i archidiecezji gnieźnieńskiej przy rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II podpisano w czwartek… » więcej 2024-06-14, godz. 11:00 Obchody 6. edycji Europejskich Dni Archeologii - do 16 czerwca Od 14 do 16 czerwca odbędzie się 6. edycja Europejskich Dni Archeologii (EDA). EDA to wydarzenia, wystawy, pikniki, sesje naukowe i pokazy, przybliżające dziedzictwo… » więcej 2024-06-14, godz. 10:00 Rowerowy Hołd Pamięci w rocznicę I transportu Polaków do Auschwitz Dziewięcioro studentów, doktorantów i wykładowców Akademii WSB wyruszyło o północy w 170-km trasę z Tarnowa do Oświęcimia. Organizatorka IV Rowerowego… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »