Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Noc Muzeów we Wrocławiu - oprowadzania kuratorskie…
2024-05-17, 14:00 Autor: Doczekalski Piotr / PAP

Noc Muzeów we Wrocławiu – oprowadzania kuratorskie, otwarte próby teatralne i po raz pierwszy - Panorama Racławicka

Rotunda Panoramy Raclawickiej [fot. wikipedia/domena publiczna]
Rotunda Panoramy Raclawickiej [fot. wikipedia/domena publiczna]
Oprowadzania kuratorskie po wystawach czasowych, projekcje filmów oraz otwarte próby teatralne – to oferta wrocławskich palcówek muzealny oraz instytucji kultury na sobotnią Noc Muzeów. Po raz pierwszy w dorocznym przedsięwzięciu będzie uczestniczyć Panorama Racławicka.
Bogatą ofertę na Noc Muzeów przygotowało Muzeum Narodowe we Wrocławiu i jego oddziały - Muzeum Etnograficzne, Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej oraz Panoram Racławicka.

„Miejsca na wydarzenia Nocy Muzeów w Muzeum Narodowym we Wrocławiu i w Oddziałach, na które obowiązywały zapisy, rozeszły się w ekspresowym tempie. Jednak na zwiedzających czekają nadal wystawy i wydarzenia, na które nie trzeba się zapisywać” – powiedziała PAP Magdalena Skrabek z biura prasowego Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Muzeum Narodowe we Wrocławiu w sobotę będzie czynne od godz. 16 do północy. Bezpłatnie zwiedzić będzie można trzy wystawy stałe: „Sztuka śląska XVI–XIX w.”, „Sztuka polska XVII–XIX w.” oraz „Sztuka europejska XV–XX w.” Na wystawach czasowych - „Impresje. Młodzi o sztuce dawnej” i „Poszukiwania artystyczne Marka Oberländera” – zwiedzający mogą liczyć na oprowadzania kuratorskie.

Muzealnicy oprowadzą widzów również po wystawach czasowych w Muzeum Etnograficznym – to ekspozycje: „Rzeczy przysposobione” oraz „Aśka Borof. Powszednie misterium”.

Z kolei w Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej w Noc Muzeów zobaczyć będzie można wystawę stałą „Kolekcja sztuki polskiej II poł. XX i XXI wieku”. Dla zwiedzający przygotowano też performance Barbary Przerwy pt. „Improwizacja Niezbędna” inspirowany wystawą „Bożenna Biskupska. Artystka i Budowla Możliwa”. Odbędą się też seanse filmów towarzyszące wystawie twórczości Biskupskiej.

W tym rok po raz pierwszy w Nocy Muzeów będzie uczestniczyć Panorama Racławicka. Monumentalne dzieło Jana Styki i Wojciecha Kossaka będzie można zwiedzać bezpłatnie od godz. 16 w formie 15-minutowych sensów; przy czym jednorazowo na platformę, z której można oglądać obraz, będzie mogło wejść maksymalnie 85 osób.

Ofertę na Noc Muzeów przygotował również Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu, gdzie udostępniona zostanie wystawa czasowa „Historia nie/oczywista. 200 lat Muzeum Książąt Lubomirskich”. To ekspozycja wieńcząca, świętowany od kilku miesięcy, jubileusz dwusetlecia jednego z najstarszych na ziemiach polskich muzeów, a równocześnie zapowiadająca przyszłość – budowę jego stałej siedziby. Na wystawie prezentowane są m.in. dzieła Rembrandta, Rubensa i Brueghla.

Ciekawą propozycję przygotowała również Piekarnia Żywa Kultura, czyli centrum sztuki na Kępie Mieszczańskiej. Odbędą się tam oprowadzania po premierowych wystawach 66P Subiektywnej Instytucji Kultury i Galerii Geppart ASP Wrocław, spotkania z twórcami Centrum Sztuk Performatywnych Instytutu Grotowskiego i Teatru Polskiego w Podziemiu oraz spacer z gospodarzami Piekarni śladami subiektywnej kolekcji sztuki. Odwiedzający Piekarnię będą mogli wziąć udział m.in. w otwartej próbie muzycznej do spektaklu „Medee. O przekraczaniu” Teatru ZAR oraz w oprowadzaniu po przestrzeni teatralnej i instalacji scenograficznej do spektaklu „Materiały do Pokojówek”. Z kolei Teatr Polski w Podziemiu zaprosi m.in. na pokaz filmowy z dyżurami aktorskimi.

Swoje archiwa otworzy w Noc Muzeów wrocławski oddział IPN. Będzie można m.in. zwiedzić magazyn archiwalny z aktami komunistycznych służb bezpieczeństwa.

Zobacz także

2024-06-07, godz. 11:28 Polacy wspominają lądowanie aliantów w Normandii 80 lat temu odbyła się największa inwazja w historii, w trakcie której Alianci dokonali desantu na plażach Normandii. Udział w operacji wzięli również… » więcej 2024-06-07, godz. 09:00 W Normandii zakończyły się międzynarodowe obchody 80. rocznicy D-Day [DŹWIĘK] We francuskiej Normandii zakończyły się międzynarodowe obchody 80. rocznicy D-Day, czyli lądowania alianckich wojsk w tym regionie. Przywódcy 25 państw… » więcej 2024-06-07, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 7 czerwca » więcej 2024-06-06, godz. 11:00 80 lat temu Alianci wylądowali na plażach Normandii [DŹWIĘK] 80 lat temu rozpoczęła się największa inwazja w historii, w trakcie której Alianci dokonali desantu na plażach Normandii i tym samym otworzyli kolejny front… » więcej 2024-06-06, godz. 10:00 Międzynarodowe obchody 80. rocznicy lądowania w Normandii We francuskiej Normandii dziś (6.06.) międzynarodowe obchody 80. rocznicy D-Day, czyli lądowania tysięcy alianckich żołnierzy w tym regionie podczas drugiej… » więcej 2024-06-06, godz. 09:30 Mija 80 lat od lądowania aliantów w Normandii 80 lat temu, 6 czerwca 1944 roku, wojska alianckie wylądowały w Normandii. Była to największa akcja desantowa w historii, która jednocześnie stanowiła część… » więcej 2024-06-06, godz. 09:00 120. lat temu urodził się Feliks Selmanowicz "Zagończyk" 120 lat temu, 6 czerwca 1904 roku, urodził się Feliks Selmanowicz "Zagończyk", żołnierz antykomunistycznego podziemia. W 1946 roku, w sfingowanym procesie… » więcej 2024-06-06, godz. 08:00 Nie żyje Mieczysław Frąckiewicz, weteran Polskich Sił Powietrznych Nie żyje porucznik Mieczysław Frąckiewicz, jeden z ostatnich weteranów Polskich Sił Powietrznych z czasów II wojny światowej. Miał 104 lata. Po wojnie… » więcej 2024-06-06, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 6 czerwca » więcej 2024-06-05, godz. 13:00 20 lat temu zmarł prezydent USA Ronald Reagan 20 lat temu - 5 czerwca 2004 roku - zmarł Ronald Reagan, 40. prezydent Stanów Zjednoczonych, uważany za jednego z największych amerykańskich przywódców… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »