Wstęp na imprezy jest wolny, choć w wielu miejscach konieczna jest rezerwacja i zapisy. Zamek Królewski przygotował specjalne trasy zwiedzania i - wspólnie z Muzeum Jazzu - część muzyczną tej wyjątkowej nocy w Arkadach Kubickiego. Tematem przewodnim tegorocznej strefy jazzu będzie jubileusz stulecia powstania Polskiej YMCA.
Wiele instytucji przygotowało wydarzenia związane z 80. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego, między innymi Muzeum Harcerstwa zaprezentuje wystawę „80 lat minęło... Powstanie Warszawskie - i nie tylko”.
Polskie Radio zaprasza na Noc Muzeów w Pałacu Staszica w Warszawie. Zwiedzający będą mogli nie tylko poznać bogate zasoby, które Polskie Radio przez prawie sto lat wytworzyło, lecz także dotknąć dźwięku, czyli obejrzeć kolekcję unikatowych głosów uwiecznionych w wydrukach 3D.O roli publicznego nadawcy będą mówić dyrektorki Jedynki Paulina Stolarek-Marat i Trójki Agnieszka Szydłowska, a także Bartosz Panek - redaktor naczelny Studia Reportażu. Dokumentu, laureat "Prix Italia" - radiowego Oscara. Radiową Noc Muzeów zakończy "Wieczór płytowy", który poprowadzą Piotr Metz, Tomasz Szachowski i Przemek Psikuta. Wydarzenie w sali Okrągłego Stołu w sobotę 18 maja od dziewiętnastej do północy poprowadzi dziennikarz muzyczny radiowej Dwójki Andrzej Zieliński.
Blisko 50 placówek weźmie udział w akcji po raz pierwszy. To, między innymi, Teatr Ateneum, który zaprasza na zwiedzanie wystawy poświęconej Gustawowi Holoubkowi - wybitnemu aktorowi i dyrektorowi teatru oraz zabytkowych wnętrz budynku. Dla spacerowiczów będzie także dostępny gmach Muzeum Sztuki Nowoczesnej przy pl. Defilad, który oficjalnie zostanie otwarty jesienią tego roku.
Nie zabraknie też wydarzeń plenerowych. Muzeum Łazienki Królewskie przygotowało atrakcje dla dzieci m.in. pokazy teatru kamishibai, a Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego nocną grę terenową. Z kolei na Osiedlu Jazdów odbędzie się wydarzenie „Sztuka w krzakach”, a w jego ramach wystawy, performance, koncerty i warsztaty. Miasto zaplanowało także niezwykle popularną paradę zabytkowych autobusów.
Podobnie, jak w latach poprzednich w Nocy Muzeów uczestniczą nie tylko muzea czy miejsca kojarzone z kulturą, ale też miejsca na co dzień niedostępne, np. zakamarki Ministerstwa Sprawiedliwości, dział starej książki medycznej w Głównej Bibliotece Lekarskiej, gabinet Premiera i sala obrad rządu w al. Ujazdowskich, profesjonalne studio nagrań audiobooków czy gabinet Prezydenta m.st. Warszawy.