Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » W Muzeum Niepodległości zaprezentowało „Portret…
2024-05-09, 11:00 Autor: IAR/#Wosiek/w dwi/

W Muzeum Niepodległości zaprezentowało „Portret zesłańca”

Muzeum Niepodległości [fot. źródło: facebook/Muzeum Niepodległości]]
Muzeum Niepodległości [fot. źródło: facebook/Muzeum Niepodległości]]
Muzeum Niepodległości w Warszawie zaprezentowało unikatowy obraz - „Portret zesłańca” Aleksandra Sochaczewskiego z 1885 roku. To portret starszego mężczyzny z wysokim czołem. Twarz pokazana w ujęciu „en trois quarts” bez atrybutów i na neutralnym, ciemnym tle.Historycy od lat twierdzą, że wartość poznawcza obrazów Sochaczewskiego jest ponadczasowa.
Kierownik Działu Zbiorów Muzeum Niepodległości i kustosz wystawy, Małgorzata Karolina Piekarska podkreśliła, że „Portret zesłańca” jest reprezentatywnym spojrzeniem na epokę zesłań na Syberię w drugiej połowie XIX wieku. „To jest też portret, który jest symbolem wszystkich innych zesłańców. Można powiedzieć, że jest reprezentatywny dla innych mężczyzn z tego okresu, którzy byli na Syberii, pracowali na Syberii i przeżyli Syberię” - przypomniała Małgorzata Karolina Piekarska. Dodała, że mężczyzna został namalowany już po powrocie Sochaczewskiego z Syberii i jest jednym z trzech obrazów które znamy, a na których jest sygnatura Sochaczewskiego wydrapana” - wyjaśniła kustosz wystawy.

Zastępca dyrektora Muzeum Niepodległości w Warszawie doktor Beata Michalec powiedziała, że portret anonimowego mężczyzny z XIX wieku ukazuje tragedię historii Polski. „Widzimy bardzo zniszczonego przez życie starszego człowieka, smutnego, jego odpływające oczy gdzieś w dal, tęsknotę za krajem, Polską. Widzimy też jego skromny ubiór, szarość, brunatność, czerń - kolory które dominują w tym obrazie i wyrażają smutny okres Polski - rozbiory i wielkie zsyłki na daleką Syberię” - przypomniała doktor Beata Michalec.

Portret zesłańca” to nie człowiek wymyślony - przypomniał kierownik Działu Historii i Badań Naukowych Muzeum Niepodległości w Warszawie doktor Jacek Konik. „Jak patrzymy na postać tego zesłańca obarczonego cierpieniem, który dźwiga bagaż przeżyć, to musimy mieć świadomość, że to nie jest wymyślona postać, tylko człowiek, którego Sochaczewski spotkał. Jego oczy mówią prawdę. Tutaj można pokusić się o analogię Biblijną z Księgi Izajasza, która mówi o wielkim cierpieniu, które jednak kończy się zwycięstwem” - wyjaśniał doktor Jacek Konik.

Oprócz sygnatury w lewym dolnym rogu, obraz zwiera drugi podpis wraz z datą, które są wydrapane na boku portretu, tuż przed twarzą portretowanego: „A.Soch. 22.I.1885”."Portret zesłańca" stanowi cenne uzupełnienie kolekcji malarskiej Sochaczewskiego. Zakup obrazu sfinansowano ze środków własnych Muzeum Niepodległości.Obraz można oglądać w warszawskim Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów do końca lipca.

Zobacz także

2024-08-28, godz. 11:00 Odzyskano dwie straty wojenne [DŹWIĘK] "Portret marszałka Józefa Piłsudskiego" autorstwa Józefa Mehoffera oraz książka "Kultura i sztuka ludu żydowskiego na ziemiach polskich" Maksymiliana Goldsteina… » więcej 2024-08-28, godz. 09:00 Święto Lotnictwa Polskiego 28 sierpnia jest obchodzone Święto Lotnictwa Polskiego. Upamiętnia zwycięstwo Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury w Międzynarodowych Zawodach Samolotów… » więcej 2024-08-28, godz. 00:10 Kalendarium historyczne 28 sierpnia » więcej 2024-08-27, godz. 16:00 Upamiętniono Helenę Lehr. W Opolu odsłonięto tablicę pamiątkową na skwerze jej imienia Helena Lehr, jedna z najbardziej aktywnych działaczek Związku Polaków w Niemczech doczekała się podwójnego upamiętnienia w Opolu. W odsłonięciu tablicy… » więcej 2024-08-27, godz. 15:00 NBP upamiętnia ofiary obozu koncentracyjnego Stutthof Narodowy Bank Polski upamiętnił ofiary obozu koncentracyjnego Stutthof. Bank wyemitował srebrne monety kolekcjonerskie przypominające o więźniach pierwszego… » więcej 2024-08-27, godz. 13:00 Film o polskiej działaczce na Łotwie Na początek pokaz filmu o polskiej działaczce społecznej na Łotwie. W Wilnie rozpoczynają się dziś "Dni Kina Bałtyckiego". Filmem otwarcia będzie wspólna… » więcej 2024-08-27, godz. 11:33 Obchody 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej bez zagranicznych VIP-ów Nie będzie zagranicznych przywódców na obchodach 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Tak wynika z odpowiedzi MSZ dla Polskiego Radia. Główne uroczystości… » więcej 2024-08-27, godz. 09:00 Kwesta na Starych Powązkach na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego Tradycja kwestowania na Starych Powązkach trafiła na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Wniosek w tej sprawie złożył Społeczny Komitet… » więcej 2024-08-27, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 27 sierpnia » więcej 2024-08-26, godz. 21:15 Chodlik, badania archeologiczne kurhanów Fragmenty ludzkich - i być może zwierzęcych - kości oraz niewielka ilość ceramiki - to wyniki tegorocznych badań archeologicznych w Chodliku w woj. lubelskim… » więcej
3031323334
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »